"Vratilo se" - Srbija : Norveška 27:26 (12:10)! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaHrvatska 2009 "Vratilo se" – Srbija : Norveška 27:26 (12:10)!

"Vratilo se" – Srbija : Norveška 27:26 (12:10)!

U još jednom infarkt meču, ovoga puta sa Norvežanima 27:26 (12:10), reprezentacija Srbije je slavila drugu pobedu na Svetskom prvenstvu 27:26 (12:10).  U neizvesnoj završnici, sreća je ovoga puta bila na strani "Orlova". Norvežani su imali poslednjih osam sekundi da izvedu napad i dođu do boda nakon tajm-auta, ali je Mamelund bacio loptu u aut, što je bio početak velikog slavlja na terenu. Sa ovom pobedom, šanse za plasman u drugi krug su mnogo realnije, a broj kombinacija po kojim bi naša selekcija ostala na poziciji broj 4, sve je manji. No, o njima nešto kasnije, posle isticanja najboljih pojedinaca meča. Najefikasniji u redovima Srbije, bio je Marko Vujin sa osam golova, a srpski golmani, ponovo su imali svoje veče (Pejanović 10 – Stanić 9 odbrana).

Utakmica je počela brzom i lepršavom igrom Srbije. Odbrana 3:2:1 sjajno je funkcionisala dok je bilo snage, a samim tim i polukontra. Iz nje Ratko Nikolić postiže gol za 5:1 u osmom minutu meča. Nedostatak rešenja u napadu, kao i umor početne postave, pruža Norvežanima šansu da se približe na 5:4 sedam minuta kasnije. U sledećem napadu uzvraća Marko Vujin, koji tada počinje svoju golgetersku seriju. Odbrane su odlično funkcionisale, sa mnogo teških duela, padova i na kraju, grubosti, a na srpskom golu je bio odličan Dimitrije Pejanović. Toskić na crti menja Ratka Nikolića i postiže dva gola zaredom, prvo za 10:6, a onda i za 11:8. Kao i protiv Egipta, poslednjih pet minuta, bili su rezervisani za pad u igri izabranika selektora Cvetkovića, koji su pokušali da prate ritam iz prvih desetak minuta, što im nije pošlo za rukom. Iz minuta u minut, prednost se topila da bi došla na +1 u poslednjem napadu, kada Vujin pogađa u poslednjoj sekundi sa zemlje i vodi "Orlove" na odmor sa 12:10.

Drugo poluvreme Norvežani kreću silovito, što se vidi i po rezultatu. Za šest minuta, Srbija prima šest golova, koliko je primila za 25 minuta prvog. Preko Skoglunda, levog krila Skandinavaca, dolaze do 16:14. Cvetković shvata da je vrag odneo šalu i traži tajm-aut, koji daje rezultate. Opet period bolje igre "Orlova" vodi nas do novog izjednačenja (16:16,39m). Skoglund je ponovo precizan za 17:16, a onda u naredna četiri minuta, Srbija pravi mini seriju od 4:0, zaključno sa Toskićevim golom za 20:17 (44.). Od tog trenutka, pa do velikog slavlja na kraju, Srbija je na terenu imala sjajnog Marka Vujina u napadu i Darka Stanića na golu. Od poslednjih sedam golova Srbije, desni bek MKB Vesprema postiže šest, i tako biva najzaslužniji za važna dva boda, za tabelu i samopouzdanje. Srbija je bila u konstantnom vođstvu do kraja susreta. Vujin vodi do 23:20, 25:23, 26:24, i zaključuje sa 27:25 na dva minuta pre kraja. Greške u odbrani "krpi" Darko Stanić sa nekoliko sjajnih odbrana "zicera". Sve do poslednjeg minuta, kada "Orlovima" sudije oduzimaju loptu zbog pasivnog napada. Ilić zadržava loptu i zato biva kažnjen isključenjem. Sa igraćem više i dogovorom na tajm-autu, Norveška ulazi u poslednjih osam sekundi, ali Mamelund greši, bacajući loptu u aut. Ako se setimo prethodnih utakmica Srbije na ovom prvenstvu, gola Boesena u poslednjoj sekundi za pobedu Danaca, pa tehničkih grešaka u završnici sa Brazilcima, teške povrede Ivana Nikčevića, napuštanja reprezentacije od strane Milutina Dragićevića, možemo zaključiti da se Srbiji, vratilo…

STATISTIKA

U prvom meču dana, Brazil je pobedio Saudijsku Arabiju 26:24 (14:10).

U toku je meč između Danske i Egipta (6:4, 20m), a posle njega ćemo više moći da kažemo o kombinacijama u vezi plasmana u drugu fazu.

Reprezentacija Srbije sutra igra poslednji meč u grupi "D" protiv Saudijske Arabije od 16,15 časova.