CRNA RUPA KAUBOJA: Europsko zlato i dalje nedosanjani san - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaPOLJSKA 2016 CRNA RUPA KAUBOJA: Europsko zlato i dalje nedosanjani san

CRNA RUPA KAUBOJA: Europsko zlato i dalje nedosanjani san

U sedmom uzastopnom polufinalu na europskim prvenstvima hrvatska reprezentacija nije uspjela nadjačati jedinog od ‘papirnatih favorita’ što je pristigao do polufinala u Poljskoj. San o europskom zlatu ostat će nedosanjan još barem dvije godine, kada će ga Kauboji pokušati doseći pred svojim navijačima.
Za doći na korak do zlata danas je nedostajalo ponešto iskustva i komunikacije u obrani. Izuzetno loše čuvanje linije krajem prvog dijela odvelo je Furiju na prednost od 18:14. Nepotrebna srljanja Kauboja u drugom su im dijelu pak omogućila da održe svoju prednost te osiguraju finale kontra Njemačke krajnjim rezultatom 33:29.

ŠPANJOLSKA – HRVATSKA 33:29 (18:14)
Gledalaca: 11.100
Isključenja:  Španjolska 4 minute (Morros, Guardiola), Hrvatska 6 minuta (Marić, Štrlek, Čupić)
Sedmerci: Španjolska 5/5, Hrvatska 2/4
ŠPANJOLSKA: Arpad Šterbik (4 obrane), Gonzalo Perez de Vargas (4 obrane), Eduardo Gurbindo, Jorge Maqueda 2, Victor Tomas 5, Raul Entrerrios 4, Julen Aguinagalde 5, Cristian Ugalde 3, Joan Canellas, Viran Morros, Antonio Jesus Garcia 6, Rafael Baena, Valero Rivera 6, Gedeon Guardiola 1, Juan del Arco, Alex Dujšebaev 1; izbornik: Manolo Cadenas
HRVATSKA:  Mirko Alilović (4 obrane), Ivan Stevanović (4 obrane), Manuel Štrlek 4, Antonijo Kovačević, Ivan Čupić 2, Zlatko Horvat 3, Marino Marić 4, Marko Kopljar 4, Domagoj Duvnjak 1, Igor Karačić 3, Luka Cindrić, Marko Mamić, Ivan Slišković 6, Jakov Gojun, Luka Šebetić 2, Krešimir Kozina; izbornik: Željko Babić
SEMAFOR: 1:4 (5′), 4:5 (8′), 5:8 (13′), 7:10 (17′), 10:13 (22′), 15:13 (26′), 18:14 (30′), 22:18 (38′), 23:21 (43′), 24:23 (46′), 27:26 (53′), 30:26 (55′), 33:29 (60′)
IGRAČ UTAKMICE: Antonio Jesus Garcia

Ulazak Kauboja u duel uvelike je podsjetio na čudo protiv Poljske. Vrlo čvrsta obrana i kvalitetna tranzicija bili su previše i za španjolsku obranu. Dvjema kontrama i preciznim pogodcima izvana Kopljara i Duvnjaka došla je Hrvatska do prednosti 4:1. Semafor je pokazivao tek 4:25, a Cadenas je bio primoran pozvati svoju prvu minutu predaha.
Jedino je Entrerrios od Španjolaca otvorio meč na očekivanoj razini. Aguinagalde je pak bio razočaranje. Jednom od napadački najmoćnijih pivota svijeta Alilović je obranio prva dva šuta, ali potom duži period nije osjetio . I unatoč tome Kauboji su uredno održavali prednost od tri pogotka na svojoj strani. Napad je bio na impresivnoj razini, Šterbik je već početkom 17. minute morao vaditi loptu iz svoje mreže po 10. puta.
U idućem napadu Babiću je odlučio smjestiti ‘prijatelj Isus’ (Jesus Garcia) koji fantastično kroz noge proigrava Aguinagaldea, što ovaj konačno i koristi u svojem stilu za povratak na -2. Bio je to početak hrvatskog raspada. Katastrofalno je Hrvatska čuvala pivota do kraja poluvremena, samim time ostala bez vrlo bitnih pogodaka iz tranzicije. Španjolci su od 22. do 26. minute uspjeli napraviti 5:0, povesti sa 15:13. Furija je posljednjih 10 minuta poluvremena dobila sa 9:2, zaključila taj dio susreta sa prednošću od 18:14. Obrana je tada bila nepoznata riječ za Kauboje

– ALILOVIĆ vs AGUINAGALDE 2:0 (11′)
– 5:0 FURIJE 22′-26′ (15:13)
– FURIJIN ISUS (Jesus Garcia) NEZADRŽIV
– KAUBOJI NA -1 REDOVNO U POGREŠKU
– PEREZ SHOW – BRANI 2 PENALA I ZICER

Uspjeli su Kauboji donekle stabilizirati obranu po pitanju čuvanja linije, ali opet se Furiji ukazao njihov Isus – Jesus Garcia – i održavao ih u prednosti kada je Hrvatska opet izgledala nijansu konkretnije. Pokušao je Kaubojima ‘pomoći’ i mlađi Dujshebaev serijom pogrešaka u napadu, ali nedostajalo je iskustvo da bi se preokrenuo rezultat.
Hrvati su u periodu 37. do 49. minute primili tek dva pogotka, ali su i sami u napadu učinili toliko kardinalnih pogrešaka da se u nastavku meča niti jednom nisu uspjeli vratiti u rezultatski egal. Postojala je nada kad se cijela klupa podigla na noge nakon Šebetićeva čudesnog pogotka praktički s lijevog krila.
No, baš u tom momentu španjolsko iskustvo dolazi do izražaja. Lakoćom je Furija iskoristila kardinalne hrvatske pogreške. Tomas je odradio kapetansku ulogu, odvojio ih u seriji 3:0 na 30:26. Svega 79 sekundi trebalo je Cadenasovom timu da to učini. Pobjedu su samo potvrdili još jednom Tomas vrlo efektnim pogotkom te Perez de Vargas. Mladog Barcinog vratara nigdje nije bilo cijeli meč, a onda je u posljednje dvije minute odlučio reći ‘dosta’. Dva obranjena sedmerca i zicer zapečatila su španjolsku put u finale.