EURO 2016: Slovenci ispustili španski skalp iz ruku - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaPOLJSKA 2016 EURO 2016: Slovenci ispustili španski skalp iz ruku

EURO 2016: Slovenci ispustili španski skalp iz ruku

Veselin Vujović jepo dolasku na klupu PPD Zagreba izišao kao pobjednik iz povećeg broja egal završnica, ali u Wroclawu mu sa slovenskom selekcijom to nije pošlo za rukom. Čvrsta igra i ‘motor’ Bombač bili su dovoljni za dominaciju od starta i osiguravanje prednosti od 13:10 pri odlasku na odmor. Ali ne i za osvajanje oba boda. Ugalde je kontrom 20 sekundi prije kraja postavio konačnih 24:24 u meču nakon kojeg Slovenci prije mogu konstatirati kako su izgubili, negoli osvojili jedan bod.

SLOVENIJA – ŠPANJOLSKA 24:24 (13:10)

Gledalaca: 5800
Isključenja:  Slovenija6 minuta (Marguč, Miklavčič, Bombač) + direktna diskvalifikacija Kavtičnik, Španjolska8 minuta (Tomas, Guardiola x3)
Sedmerci: Slovenija3/4, Španjolska4/5

SLOVENIJA: Skok (10 obrana); Blagotinšek, Marguč 2, Kavtičnik 3, Cingesar, Skube 1, Poteko, Miklavčič 3, Žvižej 6, Gaber 2, Zorman, Zarabec, Bombač 5, Gajič 2, Mačkovšek 2; izbronik Veselin Vujović

ŠPANJOLSKA:  Perez de Vargas (8obrana), Šterbik; Gurbindo, Maqueda 2, Tomas 3, Entrerrios 3, Aguinagalde 6, Ugalde 1, Canellas 2, Morros de Argila, Garcia 1, Rivera 5, Guardiola 1, Mindegia, Del Arco, Dujshebajev; izbornik: Manolo Cadenas

SEMAFOR: 4:1 (7′), 6:2 (11′), 8:6 (16′), 11:7 (21′), 12:8 (26′), 13:10 (30′), 15:12 (34′), 16:15 (38′), 17:17 (44′), 20:20 (49′), 23:21(55′), 24:23 (58′), 24:24 (60′)

IGRAČ UTAKMICE: Julien Aguinagalde

Čvrstina u obrani koja je nedostajala u prvom dijelu na otvaranju kontra Šveđana danas je u Slovenaca itekako bila postojana. Od samog je starta utakmice Vujin tim pokazao zube Španjolcima, poručio da neće tako lako do ijednog boda. Svega dva pogotka primila je Slovenija u prvih 11 minuta, već tada stvorila prednost od 6:2.

Funkcionirao je bitno bolje i napad, prvenstveno zahvaljujući Bombaču koji je igrom podsjetio na svoje odlične ovosezonske partije u Szegedovu dresu. Što prodorima, što atraktivnim dodavanjima izluđivao je Španjolca. Jedno od njih uputio je iza leđa ka Žvižeju koji prolaskom između prvog i drugog u španjolskoj obrani odvodi Sloveniju na 9:6. Minutu kasnije negoli je Mačkovšek počistio paučinu iz gornjeg desnog kuta de Vargasova gola.

Što god da činili, Španjolci nikako nisu uspjeli prekinuti dominaciju Vujina sastava. Prilika im se pružila pred sam kraj poluvremena kada je Marguč skrivio sedmerac te zaradio isključenje, ali Skok je zaustavio Riveru juniora i održao svoj tim na prednosti od 13:10.

Obrana 6-0 trebala je biti jedan od glavnih Španjolskih aduta,no u prvom dijelu uopće nije funkcionirala. Ali zato jest u nastavku. Svega četiri pogotka primila je Furija u 14 minuta drugog poluvremena, preko Tomasa izjednačila na 17:17. Bio je to tek drugi španjolski pogodak na utakmici iz čiste kontre.

No, nisu Španjolci uspjeli u potpunosti prelomiti Vujine čete. Žestoka obrana i dalje im je zadavala pregršt problema, odlično se Slovenija nosila i na liniji sa Aguinagaldeom. Ali kada je najviše trebalo, napadački jedan od najmoćnijih pivota svijeta redovno se dočepao lopte i uspio održati španjolsku nadu za osvajanje bod(ov)a. Preko njega je Furija i povela sa 21:20 u 51. minuti, no serijom 3:0 opet je Vujin tim bio puno bliže pobjedi.

No u samoj završnici nije bilo niti sreće, niti koncentracije da bi se uzela oba boda. Bombač je u 57. minuti postigao posljednji slovenski pogodak za 24:22, no Španjolce u igru opet vraća tko drugi nego – Aguinagalde nešto više od dvije minute prije isteka vremena. Nakon što su timovi izmijenili svaki po jednu tehničku dobila je Slovenija priliku nakon minute predaha riješiti meč, ali nije uspjela.

Bombačev šut je 25 sekundi prije kraja blokiran, iz čega se izrodila kontra za Ugaldea. Istu je i realiziralo i postavio konačnih 24:24 uz jedan nesmotreni Kavtičnikov start kojim si je zaradio direktnu diskvalifikaciju i onemogućio svoju ekipu da u brojčanoj ravnopravnosti traži odlučujući pogodak. Sve što je Slovenija s igračem manje uspjela učiniti jest izboriti deveterac na samom kraju susreta iz kojeg više nije bilo ikakve opasnosti po de Vargasova vrata.