EURO 2016: Slovenci pakiraju kofere nakon 60 minuta mučenja - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaPOLJSKA 2016 EURO 2016: Slovenci pakiraju kofere nakon 60 minuta mučenja

EURO 2016: Slovenci pakiraju kofere nakon 60 minuta mučenja

Pokušala je Slovenija prekopirati Zagrebovu taktiku, tražiti ‘Vuja efekt’ na Europskom prvenstvu u Poljskoj. Ali nije uspjela kada joj je to bilo najpotrebnije. U duelu kontra Njemačke, direktnom za prolazak u drugi krug, gotovo da se nije moglo pronaći nekoliko vezanih minuta gdje su izgledali motiviranije, borbenije, željnije bodova od svoga protivnika. Izuzetak je bio tek početak u kojem je Vujin tim imao 5:2. Sve ostalo bilo je za zaborav. Obzirom na ono što je pokazala, Slovenija je itekako mogla biti zadovoljna sa zaostatkom od 12:10 pri odlasku na predah. A čak je i tih, vrlo loših, 30 minuta izgledalo bitno bolje od onoga što su pružili u nastavku. Nisu se uspjeli niti približiti pobjedi, bez ikakvih trzavica Sigurdssonov je sastav slavio sa 25:21.

NJEMAČKA – SLOVENIJA 25:21 (12:10)

Gledalaca: 6500
Isključenja:  Njemačka14 minuta (Lemke, Pekeler x3, Fath, Dissinger x2), Slovenija14 minuta (Kavtičnik, Cingesar, Poteko x3, Miklavčič, Žvižej)
Sedmerci: Njemačka 3/3, Slovenija4/4

SLOVENIJA: Škof (10 obrana), Skok (1 obrana); Blagotinšek 2, Marguč 2, Kavtičnik 7, Cingesar, Skube 1, Poteko, Miklavčič 1, Žvižej, Gaber 2, Zorman 2, Zarabec, Bombač 1, Gajič 3, Mačkovšek 1; izbronik Veselin Vujović

NJEMAČKA:Wolff (5 obrana), Lichtlein;  Sellin 1, Lemke, Reichmann 5, Wiede 2, Pekeler,  Weinhold 4, Strobel 1, Schimdt, Fäth 3, Damhke 4, Ernst, Pieckowski, Dissinger 2, Kohlbacher 3

SEMAFOR: 2:2 (6′), 2:5 (10′), 6:5 (16′), 9:9 (25′), 12:9 (29′), 12:10 (30′), 14:10 (34′), 16:12 (41′), 18:14 (46′), 21:16 (53′), 23:17 (56′), 25:18 (58′), 25:21 (60′)

IGRAČ UTAKMICE: Jannik Kohlbacher

Bitno više iskustva pomoglo je Slovencima tek u uvodnih 10 minuta meča za prolazak skupine. Njemačka mladost ušla je u meč u grču, promašila nekoliko vrlo izglednih situacija. I na taj način omogućila Vujinu sastavu da se odvoji na 5:2. Baš ništa nije upućivalo kako će publika u Wroclawu preostalih 50 minuta gledati potpuno drugačiji meč.

Sedam je minuta bilo dovoljno Njemačkoj da kreira seriju od 4:0 i preuzme vodstvo. Ne toliko svojom krivnjom, koliko zahvaljujući očajnoj igri Slovenije. Bez ikakve ideje, sa silom križanja na 10-11 metara od gola, potpuno bezopasnih, ništa drugo nije se niti moglo očekivati. Razloga za urlanje na minuti predaha Vuja je imao napretek. Šta je?! Stisla se ruka?! Važna utakmica?! Ma svaka je važna!!! – grmio je slovenski selektor tijekom minute predaha.

Ali bez pretjeranog pozitivnog učinka. Jednako je blijedo nastavila Slovenija u oba pravca, nije se uspjela probuditi. Robusni 21-godišnji pivot Kohlbacher tada im je u tri navrata očitao lekciju, zabio dva pogotka te izborio sedmerac. Samo su dva vrlo iskusna, Škof i Kavtičnik, u tim momentima Sloveniju spašavala od katastrofe. I prisilila Sigurdssona da pozove svoju minutu predaha na kojoj je Vuja opet bio glavna zvijezda govoreći: Imamo dobar rezultat kako igramo! Uistinu su Slovenci mogli biti sretni sa -2, kojih je Njemačka imala pri odlasku na odmor. I prijateljski meč kontra Hrvatske, kada su slavili sa 15 razlike, odigrali su sa daleko više žara negoli ključnu utakmicu za prolaz skupine.

PET MOMENATA UTAKMICE:

– DISSINGER 2 ISKLJUČENJA do 8′ -> FATH GA KVALITETNO MIJENJA

–SLOVENSKI NAPAD BEZ IKAKVE IDEJE

– VUJA: IMAMO DOBAR REZULTAT KAKO IGRAMO

–38′ BOMBAČ PO PRVI PUTA U IGRI (blago poboljšanje igre)
– VUJA: ‘PREDALI STE SE PRIJE POČETKA!’

Mačkovšek i Bombač presjedili su na slovenskoj klupi cijelo prvo poluvrijeme. Prvonavedeni je dobio priliku odmah u nastavku, uspio je postići tek 11. slovenski pogodak u 34. minuti susreta. Na toliko je Vujin sastav ostao i do Bombačeva ulaska (38′) kada je konačno uspješno povezano nekoliko napadačkih akcija.

Ali sve što je bilo pozitivno u slovenskoj igri bilo je prekratog vijeka da bi se pristiglo do prijeko potrebne pobjede. Jedino je rezultat bio sasvim korektan po Slovence cijelo vrijeme u odnosu na ono što se zbivalo na terenu. Po količini flegmatičnosti i inertnosti što je bila pokazana, mogla je Vujina družina lako stradati i bitno neugodnije.

Do maksimalnih +7 Njemačka je došla preko Dissingera krajem 58. minute te tada zakočila. Samo zahvaljujući tome Slovenija je uspjela kreirati seriju od 3:0 i upisati itekako prihvatljiv, ali opet bolan poraz koji ih već u ranoj fazi natjecanja šalje kući. Po danas prikazanom, više od toga nije niti bilo zasluženo.