I DALJE NOĆNA MORA: Omeyer (opet) ukrao spektakl - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaPOLJSKA 2016 I DALJE NOĆNA MORA: Omeyer (opet) ukrao spektakl

I DALJE NOĆNA MORA: Omeyer (opet) ukrao spektakl

Prije točno tri godine Hrvatska je u četvrtfinalu SP-a Trikolorima nanijela najteži poraz tijekom dugogodišnjeg rivalstva. Slavilo se tada 30:23, ostala je zapamćena legendarna Ćosićeva izjava France, hasta la vista, Croatia semifinalista. Danas Kauboji nemaju niti najmanji razloga za veselje. Onestina je družina uzvratila s kamatama, već do poluvremena otišla na 16:10 i više-manje riješila pitanje pobjednika. Zahvaljujući opet čudesnom Omeyeru do kraja je uspjela podebljati prednost na 32:24, što je Trikolorima najuvjerljivije slavlje nad Hrvatima.  Tim slađe jer su velikog rivala ostavili i bez izgleda za prolaskom u polufinale.

FRANCUSKA – HRVATSKA 32:24 (16:10)

Gledalaca: 10600
Isključenja:  Francuska6 minuta (N. Karabatić, Guigou, Sorhaindo), Hrvatska10 minuta (Brozović x3, Mamić, Šebetić)
Sedmerci: Francuska 4/5, Hrvatska 2/3

FRANCUSKA: Thierry Omeyer 1 (16 obrana), Vincent Gerard, Michael Guigou 5, Samuel Honrubia, Olivier Nyokas 1, Theo Derot, Nikola Karabatić 3, Daniel Narcisse 4, Ludovic Fabregas, Luka Karabatić 3, Cedric Sorhaindo 4, Adrien Dipanda, Nedim Remili 1, Valentin Porte 3, Luc Abalo 6, Benoit Kounkoud; izbornik: Claude Onesta

HRVATSKA:  Mirko Alilović (6 obrana), Ivan Stevanović (2 obrane), Manuel Štrlek 2, Antonijo Kovačević 3, Ivan Čupić, Zlatko Horvat 3, Ilija Brozović 2, Marino Marić, Marko Kopljar 3, Domagoj Duvnjak 5, Igor Karačić 1, Luka Cindrić, Marko Mamić, Ivan Slišković 3, Jakov Gojun, Luka Šebetić 2; izbornik: Željko Babić

SEMAFOR: 1:2 (5′), 5:3 (12′), 6:6 (15′), 9:6 (19′), 10:9 (22′), 13:9 (25′), 16:10 (30′), 19:10 (35′), 21:11 (37′), 24:14 (40′), 25:17 (42′), 27:19 (49′), 30:22 (54′), 32:24 (60′)

IGRAČ UTAKMICE: Thierry Omeyer

Svega 20 minuta. Toliko su Kauboji uspjeli izdržati kontra bitno uvjerljivije, moćnije i spremnije Francuske. Točnije, dok Omeyer nije podsjetio na partije kada je Baliću i društvu uzimao zlata sa vrata i stavljao ih u francuske vitrine.

Uz Omeyera, glavni je krivac za to bila i hrvatska obrana. Alilović nije niti imao pravu priliku za obraniti koji francuski šut. Proigravali su Trikolori svoje pivote kako god su se sjetili, radili višak za Abaloa bez ikakvih problema. Čovjek od gume bio je na šutu 4/4 već do 12. minute susreta. U egalu je Hrvate održavao tek nešto kvalitetniji napad, Slišković koji je s dva uzastopna ‘topa’ postavio rezultat na 6:6. Serijom 3:0 počeli su Trikolori tjerati vodu na svoj mlin, tek nakratko ju je spriječio Štrlek pogotkom za 10:9 u 22. minuti.

I bilo je to praktički sve što se danas vidjelo od Hrvatske. Preuzeo je tada Karabatić konce igre u voje ruke, proigrao Sorhaindoa bez problema pa potom i sam potegnuo za 13:9. Omeyer je pak na drugoj strani počeo braniti zicer za zicerom, prvo Brozoviću pa onda i Štrleku.

Potpuno su Hrvati bili nadigrani krajem prvog dijela. Ostali su bez rješenja u napadu, a obrana kakvu su prikazali teško bi se nosila i sa bitno nekvalitetnijim ekipama. Nisu Francuzi imali milosti prema vrlo blijedim Hrvatima, Sorhaindo je već pred kraj poluvremena podigao prednost na 16:10.

PET MOMENATA UTAKMICE:

– ALILOVIĆ OTVARA SA 0/8

–ABALO SE ŠETA HRVATSKOM OBRANOM

– KAUBOJI BEZ POGOTKA 26′-34′

–37′ FRANCUZI PRVI PUT +10 (21:11)
– OMEYEROV POGODAK – TOČKA NA ‘I’

Napadačka nemoć Babićevih trupa nastavljena je i u drugom poluvremenu, zahvaljujući čemu Karabatić i družina odlaze na devet pogodaka razlike. Tek u 34. minuti, nakon osam minuta posta, Marić prekida crnu seriju velikih hrvatskih rivala. Ali samo nakratko. Već u 37. minuti Francuzi prvi puta imaju +10, minutu kasnije uspjeli su i poduplati Kauboje na 22:11.

I unatoč ovako uvjerljivoj partiji i nedostižnoj razlici nisu niti pomišljali na spuštanje gasa sve do posljednjih 10-ak minuta. Mijenjao je Dinart (Onesta je uredno uživao u utakmici) tek 1-2 igrača sve do same završnice utakmice. Što god da su Hrvati pokušavali, nije im uspijevalo. I ono malo što je već prošlo čvrstu zonu, zaustavljao je uredno Omeyer. U svojoj 40. godini i dalje je hrvatska noćna mora.

Praktički sa smiješkom je Titi odradio cijelo drugo poluvrijeme, a nije niti klupa mogla učiniti išta drugo negoli se nasmijati kada je u 59. minuti učinio jedan od najspektakularnijih poteza na turniru. Štrlek je kao marker uletio s krila, francuska je legenda to obranila i poslala milimetarski precizno loptu s gola na gol. Od stative u stativu pa u praznu mrežu – takav je put pronašao Titijev šut.

Bila je to točka na ‘i’ najuvjerljivijeg francuskog slavlja nad hrvatskom reprezentacijom. U polufinalu EP-a u Švicarskoj 2006. slavili su sa 29:23, usred Zagreba u finalu SP-a sa 25:19. Osim što su nadmašili sve dosadašnje pobjede u ovom velikom rivalstvu, uspjeli su i Kauboje poslati kući. Polufinale ostaje samo san pomlađene Hrvatske.