SP U19: Hrvatskoj drama s Francuzima (29:28) - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaSP kadeti 2013 SP U19: Hrvatskoj drama s Francuzima (29:28)

SP U19: Hrvatskoj drama s Francuzima (29:28)

Milan Krasić

Veliki rivalitet hrvatskih i francuskih rukometnih reprezentacija danas se u Erdu „preselio“ i na kadetsku generaciju igrača do 19 godina. Ždrijeb je htio da se ovakav derbi dogodi već na samom otvaranju Svjetskog prvenstva koje će se u iduća dva tjedna održavati u Mađarskoj, a prava drama niti ovoga puta nije izostala. Hrvatska je dobila 29:28, golom sa svirenom, iako su Francuzi imali napad 40 sekundi prije kraja, pri 28:28.

Otvaranje je proteklo tipično za otvaranje velikog natjecanja u mlađim dobnim skupinama – s pregršt pogrešaka na obje strane, prvenstveno u obrani koje su prouzročile protivnicima dolazak do vrlo izglednih prilika za postizanje pogodaka. Obje reprezentacije nisu znale kako ih iskoristiti, Francuska čak nije gotovo dvije minute uspjela postići pogodak i sa dva igrača više, no na poluvrijeme se ipak odlazi s 11:12 u korist „trikolora“.

Jako smo puno griješili u obrani, uopće nismo izlazili na njihove šutove, a u napadu smo valjda promašili sve što se dalo promašiti – komentirao je prvi period igre hrvatski reprezentativac Josip Jurić Grgić.

U samom početku nastavka, Hrvatska je zaigrala daleko odlučniji rukomet te izborila u vrlo kratkom periodu tri francuska isključenja, što je bilo dovoljno samo za poravnanje rezultata, da bi se rivali nedugo zatim uspjeli odvojiti čak na tri pogotka prednosti. Ali, tada na scenu stupa Hrvatska…

Podigli smo razinu obrane, prestali raditi neke glupe pogreške i posložili se kako smo htjeli – komentirao je vratar Mario Cvitković koji je zahvaljujući boljoj obrani prikupio i nekoliko vezanih obrana – ponovno dovoljnih za vraćanje rezultata na izjednačenje.

hrvatska 94 godište

Za daleko bolji napad pobrinuo se Lovro Jotić koji je vrlo inteligentnom igrom smirio ekipu, a što je prepoznala i gotovo cijela dvorana te ga po završetku utakmice proglasila igračem utakmice. Ipak, on sam nije si htio davati tako pohvalni epitet te je skromno zaključio:

Ne bih se ja složio s time da sam igrač utakmice. Svi smo se zajedno vratili iz nemogućeg i došli do pobjede.

Nju je fenomenalnim pogotkom s vanjske pozicije donio Ante Kuduz u posljednjim sekundama utakmice, a Francuskoj nije preostalo ništa drugo, nego li čestitati pobjednicima i otići s terena pognute glave nakon što su bili u prednosti veći dio susreta.

Sljedeći je protivnik Hrvatskoj reprezentacija Brazila koja je u ranojutarnjem dvoboju napravila najveće iznenađenje dosadašnjeg dijela natjecanja pobijedivši Španjolsku, četvrtoplasiranu ekipu s prošlogodišnjeg EP-a održanog u Austriji, rezultatom 25:24. Ukoliko uspije doći do pobjede, Hrvatska će zahvaljujući španjolskom porazu napraviti korak prema dolasku do prve dvije pozicije na kraju grupne faze, što bi im u nastavku natjecanja trebalo donijeti nešto jednostavniji put ka vrlo željenom polufinalu.

IZ ERDA: Tomislav Laurić