SPU19: Hrvatska ne može bez drame, Cvitković junak dana - Balkan-Handball.com
Naslovna Arhiva SPU19: Hrvatska ne može bez drame, Cvitković junak dana

SPU19: Hrvatska ne može bez drame, Cvitković junak dana

Milan Krasić

Ivano Balić, Igor Vori i ostali „kauboji“ već su nas navikli na dramatične utakmice u kojima, u pravilu, odnose pobjedu. Čini se kako nas istome pokušavaju naviknuti i hrvatski kadeti na Svjetskom prvenstvu koje se održava u mađarskim gradovima Budaörsu i Erdu. Nakon pobjede nad Francuskom 29:28, hrvatskoj je reprezentaciji pripala još jedna drama, ovoga puta protiv Brazilaca koji su ostali kratki također za jedan pogodak – 30:29.

Ono čega su se Hrvati najviše pribojavali uoči ovog duela bila je duboka brazilska obrambena zona, dosta atipična u odnosu na one kakve imamo prilike gledati na europskim prostorima. Zahvaljujući njoj Brazil je stekao startnu prednost od 4:2, a jedini hrvatski strijelac u tom periodu bio je Lovro Mihić, koji je susret završio sa devet postignutih pogodaka uz tek jedan promašaj.

– Zapravo smo solidno organizirali napade protiv njihove duboke zone, ali smo činili previše tehničkih pogrešaka, bacali smo lopte u prazno – komentiralo je perspektivno lijevo krilo CO Zagreba, dok je igrač švicarskog Schaffhausena Marko Mamić pokušao otkriti razlog pogrešaka:

hrvatska

Slabo smo se kretali bez lopte. Trebamo se još malo uigrati i osloboditi, a ne se bojati lopte.

Kada već napad nije funkcionirao najbolje (ukupno čak 21 tehnička pogreška Hrvatske) obrana je za razliku od utakmice s Francuskom (iako to rezultat ne sugerira) bila na značajno višoj razini te omogućila rezultatski povratak u susret, uz pomoć Butorca koji se oslobodio u napadu i u periodu od svega 11 minuta postigao pet hrvatskih pogodaka.

I protiv Francuske obrana nije bila tako loša, problem je bio u tome što nam je već pred kraj njihovih napada padala koncentracija. Ovoga puta to se promijenilo – primijetio je Mihić.

S tom promjenom Hrvatska je do kraja poluvremena uspjela osigurati minimalnu pednost od 15:14 da bi u nastavku susreta preuzela potpunu kontrolu te 10-ak minuta prije kraja susreta imala prednost od tri pogotka. Ipak, niti to nije bilo dovoljno za mirnu završnicu – Brazil se promjenom tempa igre uspio doći do izjednačenja svega dvije minute do kraja susreta.

– Jako smo pali u igri, pogotovo u tranziciji u obranu. Postizali su nam pogotke vrlo jednostavno, i to kroz sredinu – pomalo nezadovoljno govorio je Mamić.

No, Hrvatska je još jednom imala ljude spremne za rješavanje susreta. Ante Kuduz je (ponovno) postigao dva ključna pogotka, no niti ona nisu bila dovoljna za smirenje situacije, iako je do kraja utakmice tada ostalo svega 48 sekundi. Brazil postiže brzi pogodak, Hrvatska zove time-out, ali gubi loptu svega dvije sekunde nakon nastavka igre. Brazil zove minutu predaha, dogovara akciju i radi čistu situaciju za lijevo krilo – Cvitković brani, lopta se odbija brazilskom pivotu, no hrvatski se vratar još jednom nalazi na pravom mjestu te spašava pobjedu.

hrvatska2

Bila je to druga uzastopna drama koja je pripala hrvatskim reprezentativcima, a u trećem ogledu skupine predstoji dvoboj protiv Argentine (utorak, 16:15h) u kojem, nadamo se, ipak nećemo morati još jednom strijepiti do posljednje sekunde. Južnoamerikancima tek predstoji duel drugog kola skupine protiv Francuske, što znači da će im za regeneraciju do sutrašnjeg duela ostati svega 15-ak sati.

Mislim da to neće imati velikog utjecaja na rezultat, imaju cijelu noć za odmoriti se, utakmica je ionako tek u 16 sati. Svejedno, oni bi nam trebali dosta više odgovarati jer igraju pliću zonu – Mamićeva je procjena, no Lovro zaključuje s oprezom:

Ali ih nikako ne smijemo podcijeniti. Dižemo se polako i vjerujem da ćemo nastaviti u tom ritmu.

IZ ERDA: Tomislav Laurić