BRAZILKE UTIŠALE "ČAIR": Poraz za brigu i opomenu - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan BRAZILKE UTIŠALE „ČAIR“: Poraz za brigu i opomenu

BRAZILKE UTIŠALE „ČAIR“: Poraz za brigu i opomenu

Reprezentacija Srbije doživela je prvi poraz na Svetskom prvenstvu. U trećem kolu grupe B u Nišu, Brazil je bio bolji 25:23 (14:11). Najbolja selekcija Južne Amerike, kontrolisala je rezultat u većem delu meča i na kraju zasluženo osvojila bodove koji je vode u osminu finala.  Posle vođstva kratkotrajnog vođstva sredinom prvog dela (7:5, 8:6), selekcija Srbije je uspela da se u finišu meča vrati u egal (22:22, 56.), ali su nekoliko tehničkih grešaka i dva kiksa u odbrani u samoj završnici prouzrokovali gubitak bodova.

STATISTIKA

Obe selekcije su veoma motivisano ušle u duel koji je možda značio i borbu za prvo mesto u grupi.  Dva najzvučnija imena u redovima “Karioka”, Nasimento i Amorim, na samom startu su pokazala zašto su svetska klasa, međutim, odbrana je u poređenju sa napadom bila bolji deo igre srpskog tima. Bošković se odlučio da meč započne sa bekovskom postavom Damnjanović – Lekić – Živković, ali to nije donelo prednost srpskom timu, već odbrana, iz koje su Ceca Ognjenović i Sanja Damnjanović postigle golove iz kontranapada za vođstvo 6:5.

Kada je Sanja Damnjanović postigla i svoj drugi gol za 7:5 (12.), Morten Soubak je pozvao svoje igračice na minut odmora ne bi li sprečio brodolom (serija Srbije 4:0). To mu je pošlo za rukom. Fernanda Diniz je donela izjednačenje (9:9), a Diniz i Kavaljero novu prednost svom timu  – 11:9.  Na golu Brazilki, razbranila se Pesoa, koja je bila nepremostiva prepreka za napad srpskog tima, koji nije imao lidera, niti raspoloženu igračicu u bekovskoj liniji.

Damnjanović i Lekić su zamenjene od strane Stoiljković i Liščević, što je donelo malo živosti u napadima na zonu visokih Brazilki, ali ne i ono najvažnije – golove. Samo dva postignuta gola za poslednjih 15 minuta prvog poluvremena dovoljno govore o tome. Na odmor je Brazil odneo velikih +3 – 14:11.

Odbrane su bile bolji deo rivala u niškom “Čairu” i u drugom poluvremenu. Srpkinje su uspele da se približe na -1 (17:16) u 41. minutu, kada je agilna Sanja Rajović na “crti” ušla u seriju golova. Veza Živković – Rajović, bila je i nešto najbolje što je srpski napad mogao da ponudi u drugom poluvremenu duela sa Brazilkama. No, to nije bilo dovoljno za pobedu.

BEKOVI ZABORAVLJENI NA KLUPI

Upravo je Rajović imala šansu da pri rezultatu 17:18 donese izjednačenje, ali je Pesoa pročitala njen pokušaj loba. Predugo je Bošković držao bekovsku trojku Stoiljković – Liščević – Živković na terenu, bez vidljivog napretka u nadigravanju fizički jačih Brazilki.  Brazilke, međutim, ulaze u krizu. Pri rezultatu 21:19, čak tri napada ne koriste za +3.

Bošković vraća Sanju Damnjanović u igri, koja postiže gol, a zatim Katarina Krpež donosi izjednačenje – 21:21 u 54. minutu, nakon čega Srbija propušta dva napada da dođe u prednost.

JEFTINI GOLOVI PRESUDILI

Četiri i po minuta pre kraja, ekipe su na tajm-autu pri rezultatu 22:22. U samoj završnici Brazilke dolaze do bodova.  Aleksanda Do Nasimento neometano ulazi sa desnog krila i po sredini postiže gol za 24:22 dva minuta pre kraja.

Sanja Rajović smanjuje na 24:23, ali Brazilke opet kažnjavaju nesmotrenost srpske odbrane preko Rodrigez koja postavlja konačnih – 25:23.