EHF LŠ (kval.): Partizan slomio Porto u završnici! - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan EHF LŠ (kval.): Partizan slomio Porto u završnici!

EHF LŠ (kval.): Partizan slomio Porto u završnici!

Rukometaši Partizana, izborili su plasman u finale kvalifikacija EHF Lige šampiona, pošto su savladali portugalski Porto 27:25 (14:13) pred 2000 gledalaca u fantastičnoj atmosferii „Banjice“. Meč je prelomljen u poslednjih pet minuta, u kojima Portugalci nisu postigli gol (retko pogađali i okvir gola), a crno-beli na krilima navijača preko Mitrovića i Ivoševića, došli do velike pobede. Najefikasniji u dresu Partizana, bili su Uroš Mitrović i Miloš Kostadinović sa po pet pogodaka, mladi Mihajlo Radovanović se istakao sa devet odbrana, dok u gostujućem timu treba istaći učinak Moreire (sedam golova).

PARTIZAN – PORTO 27:25 (14:13)
Hala „Banjica“
Gledalaca – 2000
Sudije: Hansen i Gjeding
PARTIZAN: Vasić tri odbrane, Milošević 3, Ilić, Mešter, Radanović, Pavlović 2, Maksić 3, Žujovič 1, Radovanović devet odbrana, Kajganić, Radivojević 1(1), Ilić N 3, Kostadinović 5, Ivošević 4, Mitrović 5, Marsenić

PORTO: Bravo sedam odbrana, Ramos, Duarte 3, Feraž 4, Mota 3, Alveš, Spinola 4, Amador, Laurentino tri odbrane, Roha, Moreira 7(1), Antonio 1, Rola, , Davis 1, Rosario.

KRETANJE REZULTATA: 2:3 (4.) 4:5 (9.) 6:5 (11.) 8:8 (17.) 9:10 (21.) 11:10 (23.) 13:12 (28.) 16:13 (32.) 19:15 (36.) 19:18 (39.) 21:18 (44.) 23:20 (46.) 23:23 (50.) 23:24 (51.)  25:25 (56.) 26:25 (58.)

Nisu podlegli pritisku sa tribina vrele „Banjice“ Portugalci. Davali su ritam utakmici u prvih 20 minuta, dozvolivši crno-belima da dođu do prvog vođstva tek u 11. minutu (6:5), koje je trajalo kratko. Mučio je crno-bele šut sa spoljnih pozicija. Bez pravog razornog šutera, bilo je teško probiti odbranu čete Ljube Obradovića. Visoki Portugalci, lako su parirali mlake šuteve srpskih igrača, tako da je Partizan nalazio rešenja na krilima i „crti“, ali pre svega u jakoj odbrani.

Ni Portugalcima nije išlo u napadu. Jedino je ključ za golmane crno-belih imao desni bek Spinoza, najefikasniji u prvom delu sa četiri pogotka. Koliko je prvih 30 minuta bilo izjednačeno, govori podatak da ni jedna ekipa nije imala više od gola prednosti. Da na odmor Partizan ode sa tim plusom, pobrinuo se mladi Mihailo Radovanović, koji je za šest minuta sakupio četiri odbrane i tako dao krila svom timu. U 26. minutu crveni karton dobio je Hugo Rosario nakon udarca Pavlovića u glavu.

Posle Nemanje Ilića, rastrčao se i Miloš Kostadinović sa druge strane, postigao tri gola u zadnjih pet minuta, a Partizan na odmor otišao sa 14:13.

ZA PET MINUTA +4

I pored igrača manje na terenu, Partizan je postigao dva gola preko Ivoševića i Maksića (kontra), otvorivši nastavak na najbolji mogući način – vođstvom 16:13. Portugalci se vraćaju na -1 (16:15), ali samo na kratko jer sledi serija srpskog šampiona 3:0 (zaključio je Miloš Kostadinović) – 19:15, nakon čega je Ljuba Obradović bio primoran da zatraži minut odmora (36.).

I prenuo je Obradović svoje igrače iz letargije. Vezali su Portugalci tri gola za nepuna tri minuta, vratili se u meč (19:18). Sigurnu ruku, imao je Rikardo Moreira, desno krilo, koji nije mario za pritisak koji su pravili odlični navijači Partizana. I Uroš Mitrović, pogurao je Partizan sa dva gola, da bi srpski šampion poslednjih +3 imao u 46. minutu – 23:20. Dodatak na solidan napad, imao je Radovanović na golu. Ipak, levoruki Moreira i Feraž, tresli su mrežu crno-belih. Za četiri minuta, Portugalci su došli na 23:23, a nakon promašaja i tehničke greške Nenada Maksića i poveli 23:24 (51.).

Uzeo je trener crno-belih, Aleksandar Brković minut odmora, što je urodilo plodom jer je Milan Ivošević, jedini raspoložen za šuteve sa devet metara, zatresao mrežu za 24:24. Sledi odbrana Radovanoviča, pa gol Kostadinoviča. Izmišljen penal nakon povrede prostora, Moreira ne uspeva da iskoristi za novo izjednačenje, ali novi promašaj Maksića dao je šansu Portugalcma da dođu do 25:25.

Usledila je serija promašaja sa obe strane. Milošević, Mitrović, pa Bogdan Radivojević, koji pogađa prečku iz sedmerca, ostavljaju Partizan u egalu (56:00).

Za novo vođstvo, opalio je Uroš Mitrović (26:25 – 57:00), a onda se ušlo u seriju promašaja. Portugalci su podlegli pritisku, šutevi nisu ni završavali u okviru gola. U posedu lopte, Partizan je ušao u poslednji minut, a nakon tajm-auta, Milan Ivošević, krunisao je odličnu partiju i postavio konačnih 27:25 – Partizan je u finalu!