"Furija" oborila "Orlove" u poslednjih pet minuta - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan "Furija" oborila "Orlove" u poslednjih pet minuta

"Furija" oborila "Orlove" u poslednjih pet minuta

Reprezentacija Srbije, poražena je u prvom kolu kvalifikacionog turnira za OI u Alikanteu od domaćina, Španije 27:30 (10:11). Boljih pet minuta završnice Španaca, uz par odbrana Ombradosa, presudili su pobednika u veoma  interesantnom meču u polupunoj hali „Tehnifikacion“ (3000 gledalaca). „Orlovi“ su bili u potpunom egalu sa Špancima, ali je par lošijih napada na kraju presudilo. Kod pobednika, Ombrados je imao 13 odbrana, Tomas postigao pet golova, dok je epitet igrača meča poneo kapiten reprezentacije Srbije, Momir Ilić sa devet golova.

Isključenja: 12 minuta / 4 minuta
SRBIJA: Marjanac četiri odbrana i sedmerac, Šešum 1, Vujin 5, Nikčević 5, Manojlović, Toskić 1, Stanić devet odbrana i sedmerac, Ilić 9(4), Marković, Prodanović 2, Stojković, Rnić 2, Beljanski 1, Vučković, Čutura 1, Stanković
ŠPANIJA: Ombrados 13 odbrana, Gurbindo 1, Rokas 1, Makeda 1, Tomas 5, Entrerios 4, Agirezabalaga 2, Sarmiento 1, Siera, Aginagalde 4, Ugalde 3, Kaneljas, Moros 2, Garsija Robledo 4, Rivera 1, Gvardiola 1
KRETANJE REZULTATA: 3:0 (6.) 4:2 (9.) 4:4 (12.) 6:4 (14.) 6:7 (20.) 8:8 (23.) 9:9 (25.) 9:11 (28.) 13:13 (34.) 16:16 (38.), 17:18 (40.) 19:18 (45.) 19:20 (46.) 22:22 (50.) 23:25 (53.) 25:26 (55.) 26:28 (57.)

Na samom startu meča, 6:0 odbrana „Orlova“, pokazala je snagu i pamet sa EURO 2012 iz Beograda, pa su Španci prvi gol postigli tek u šestom minutu, kada je Srbija, zahvaljujući mirnoj ruci Ivana Nikčevića, već  postigla tri gola (3:1). Dobre odbrane i sa jedne i druge strane sa raspoloženim Stanićem i Ombradosom, kao i strpljivi napadi, učinili su da golovi retko padaju. Tek isključenje Nenada Vučkovića, donosi Špancima šansu da dođu do egala, koju koriste preko Makede i Gvardiole u 12. minutu (4:4).

Drugi gol Momira Ilića doneo je novih +2 za našu reprezentaciju u 14. minutu, nakon čega je usledila serija Španaca – 3:0, koju je iz kontranapada zaključio Viran Moros (6:7, 20.). Pauzu od sedam minuta bez gola, okončao je Dalibor Čutura svojim prvim golom posle dve sjajne asistencije Nikčeviću i Beljanskom.  Od tog trenutka, pa sve do kraja prvog poluvremena, domaćin je imao rezultatsku inicijativu, a najbolja tačka u timu Veselina Vukovića, bio je Darko Stanić. Napad „Orlova“ nije imao širinu (desna strana, bekovi i krilo bez gola), razbranio se i Ombrados, pa su Španci došli i do +2 u 29. minutu (11:9). Enigma za Haviera Ombradosa, Ivan Nikčević, postigao je svoj četvrti gol za 11:10 sa čim se i otišlo na odmor.

Bez učinka u prvom poluvremenu, desna strana napada Srbije, Marko Vujin i Rajko Prodanović izrešetali su Havijera Ombradosa na startu drugog i definitivno, pokvarili njegovo raspoloženje do kraja meča. Vujin sa tri, a Prodanović sa dva pogotka u uvodnih osam minuta nastavka, držali su „Orlove“ u igri gol za gol sa „Furijom“, koju je nosilo 300 bučnih navijača na tribinama dvorane u Alikanteu. Totalni egal (14:14, 15:15, 16:16, 17:17)sa golom prednosti na strani domaćina, prekida ulazak Dragana Marjanca umesto Darka Stanića. Crvenčanin je za par minuta odbranio tri zicera i sedmerac Rokasu, a kapiten Momir Ilić, svojim četvrtim uzastopnim golom nakon serije Vujina i Prodanovića, doveo je Srbiju u vođstvo 19:18 (45.), prvo posle 7:6 u prvom poluvremenu.

Nisu se dali Španci. „Vetar u leđa“ dobili su u 49. minutu posle sumnjivog isključenja Nikole Manojlovića. Iskoristili su dva minuta brojčane prednosti da naprave seriju 3:1 preko teškog Aginagaldea, koji je u golove pretočio svoju težinu u duelima sa krilima, Prodanovićem i Nikčevićem. U 53. minutu, bilo je 25:23 za domaćina, ali se „Orlovi“ nisu predavali. Devetim golom Momira Ilića, pa pogotcima Nikčevića i Vujina, bila je Srbija nadomak izjednačenja sve do 56. minuta (27:26). A onda, gol Aginagaldea i iskorišćena kontra Ugaldea, uz ponovo nesavladivog Ombradosa, doneli su Špancima velikih +3 (29:26), nakon kojih je bilo jasno da će domaćin zabeležiti pobedu. Vezali su serpski rukometaši par napada bez pogotka, a to su Španci umeli da kazne…