OPET IZNOVA: Slovenci ostali kratkih rukava - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan OPET IZNOVA: Slovenci ostali kratkih rukava

OPET IZNOVA: Slovenci ostali kratkih rukava

Revanš za poraz od Njemačke u četvrtfinalu SP-a slovenski su rukometaši čekali godinu dana. Današnja je pobjeda ujedno značila i novo polufinale velikog natjecanja; motiva nije nedostajalo. Slovenija je konačno ušla u meč nešto opuštenije, bez pretjeranih napadačkih problema, što im u trećoj minuti preko Janca donosi i početno vodstvo od 1:0. Sve do 15. minute susreta igra se gol za gol, kada rezultat glasi 5:5. Potom kapetanu Kodrinu njemački vratar Rudeck brani zicer, obrana se ne uspijeva posložiti te protivnici postižu još jednostavan pogodak – dovoljno da izbornik Ivezič pozove svoju prvu minutu predaha.

Unatoč tome, Njemačka i dalje djeluje dominantno te tri minute kasnije dolazi do prednosti od 8:5. Tek tada slovenska obrana počinje izgledati kompaktnije, što Kodrinu u dva navrata otvara kontru i Slovenija u 20. smanjuje na 8:7, minutu kasnije s igračem manje Ovniček opet vraća na -1 (9:8). A nakon toga „crna rupa“ koja je Sloveniju uvela u vrlo nepovoljnu situaciju. U napadu nedostaje ideje, razbranjuje se i protivničkog vratara Rudecka, dok obrana nikako ne uspijeva doći na maksimalnu razinu. Čak i kada je u 23. minuti Blaževič obranio njemački šut, lopta se odbija Kunkelu koji bez milosti zabija za 11:8. Isti igrač četiri minute kasnije iz sedmerca podiže njemačku prednost na 13:8, slijedi još jedan pogodak njegova sastava da bi ovo krizno razdoblje šutem sa zemlje razbio Lapajne netom prije ulaska u posljednju minutu prvog dijela. Do njegova kraja preostalo je još jedino vremena da Nijemci uprskaju svoj napad, a Janc iz kontre tri sekunde prije kraja postigne pogodak za konačni rezultat prvog poluvremena 14:10 u njemačku korist.

Niti prvih nekoliko minuta nastavka utakmice ne ulijeva nadu u slovenski prolazak druge faze natjecanja. Naprotiv, Nijemci u 34. minuti podižu svoju prednost na 17:10 i prisiljavaju slovenskog izbornika na novu minutu predaha. Nakon nje Slovenci konačno igra kvalitetno na oba kraja terena. Promjena obrane i nešto dublji izlasci prema njemačkoj vanjskoj liniji bili su dovoljni da bi njemačka prednost pala na 19:14. Potom opet mali pad koncentracije te Kunkel s igračem manje prejednostavno postiže pogodak, a zatim najbolji period slovenske igre. Do izražaja dolazi suradnja srednjeg vanjskog Ovničeka i ostatka ekipe pa prvo u kombinaciji s Jancom dolazi do cepelina, nakon greške njemačkog napada i do proigravanja pivota Blagotinšeka preko gotovo cijelog terena (20:17). Njemački izbornik Baur minutom predaha pokušava razbiti ritam naletjelog protivnika, ali mu to niti najmanje ne uspijeva. I dalje jedan od ponajboljih srednjih vanjskih turnira nastavlja kvalitetno proigravati svoje suigrače, priključuje se i Škorc sa dvije vezane obrane – ponovno idealna situacija da Kodrin kontrama riješi Nijemce i dovede meč u potpuni egal na 21:21. Igrač hrvatskih korijena Tim Suton ipak uspijeva vratiti vodstvo njemačkom sastavu, nakon čega slijedi vjerojatno ključni period utakmice. Baurov sastav ostaje s igračem manje, ali Slovenci to ne koriste na najbolji mogući način. Štoviše, jednom ishitreno šutiraju i jednom čine tehničku pogrešku koja Druxu otvara priliku za povećanje prednosti na 23:21.

U posljednjih 10-ak minuta meča ponovno se igra gol za gol, sve dok Slovenci ne „prodaju“ još jedan cepelin, a potom Ovniček po treći puta na utakmici presjeca dodavanje Nijemaca te iz kontre smanjuje na 26:25. Ispostavlja se nedovoljnim jer Slovenija do kraja ne postiže pogodak, dok se u obrani dva puta prejednostavno „raspada“ i Njemačka stiže do konačnih 28:25. Scenarij sličan kao i prošle godine, veliki trud slovenskog sastava, ali još jedno veliko natjecanje bez polufinala. i žal za propuštenim, prvenstveno protiv Švedske u prvom dijelu natjecanja.