SP kolumna Milana Krasića: Impresivno, za naklon! - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan SP kolumna Milana Krasića: Impresivno, za naklon!

SP kolumna Milana Krasića: Impresivno, za naklon!

Kad za utakmicu protiv Mađara ustvrdimo da je riješena u prvih 2-3 minute drugog poluvremena (od 15:11 otišlo na 19:11) i kad dodamo da Mađari nisu niti jedne od 60 minuta bili u utakmici, onda to zaslužuje naklon. Ono što je Hrvatska pružila bilo je baš po riječima legende Zlatka Saračevića (na TV-u nakon susreta)…

– Ne znam koga bih prije pohvalio.

Csaszar je potpisao ugovor za Parižane, ali ga je Alilović praktički u prvoj minuti – obranjenim penalom – izbacio iz meča. S obzirom na konstitucija mađarskog napada možda se očekivala hrvatska karakteristična obrana s isturenim Vorijem, ali Goluža je zaigrao na kartu – Vukovića i Gojuna. Stavio ih kao centralne figure 6-0, gdje je Vuković, iako bez postignutog gola, pokazao kako se može konkurirati za igrača utakmica. Mađarski napad, unatoč svoj veličini Nagyja i Csaszara – nije postojao. Stvarno je teško pronaći slabu točku te španjolske večeri – službena statistika kaže Čupić 8/10, Duvnjak 5/10 ali 8 asista i 5 ukradenih lopti, Marko Kopljar u početku kada je trebalo razbijati mađarskih 6-0, potrpao sve što je pokušao (6/7). Alilović statistički nije briljirao (33%), ali statistika nikad neće otkriti najvažnije stvari. Skinuo je penale i zicere kada je trebalo i kod golmana uvijek važi ona priča o tome koliko je bitno puno obraniti, još je bitnije obraniti u pravi trenutak.

– Ne treba ići u euforiju, odigrali smo dobar dio odličnu obranu, neki dio i nismo, treba znati i da su se oni predali zadnjih 20 minuta – staloženo je govorio u kamere HTV-a Ivan Čupić.

Ni Kopljar nije ludovao od euforije, svjesni su što dobivaju ovom pobjedom. Jučer sam pisao kako je ovo prvi korak ka izbjegavanju Francuza. Odrađen impresivno. Sada slijedi onaj drugi. Kudikamo teži. Hrvatska je odabrala taj teži put. Treba dobiti Španjolsku na njenom terenu kako bi se izbjeglo Francuze u četvrtfinalu i kako bi se gurnulo Španjolce i Francuze u međusobni rat već u četvrtfinalu. Na nekoliko zadnjih natjecanja Španjolci su bili mušterija. U jednoj od presudnih utakmica Slavka Goluže kao izbornika, pobijeđeni su i u Ciudad Realu (26:24), kada su postojale velike šanse da bi Goluža bio smijenjen da se to izgubilo. Bilo je to u kvalifikacijama za EP u Srbiji. Nekoliko dana kasnije pobjeda je potvrđena u splitskoj Spaladium areni (23:21). Pa onda i u Srbiji u meču za broncu (31:27), mada se ranije u 2. krugu izgubilo (24:22). Vatreno je bilo i u Londonu, ali Španjolci bez šanse (30:25). Očito je prosudba struke da s njima može igrati. Bit će to rat u kojem se igra u skupini, ali već sada možda i za polufinale.

Da se vratim još malo na Mađare. Bičanić se pokazao jako korisnim na lijevom beku, pokazao je da se na njega itekako može računati, Lacković se uopće nije osjetio. A koliko je sama izvedba na parketu bila impresivna, toliko me (ugodno) zaprepastilo kada je Goluža gurnuo Stepančića i Mandalinića na parket dok je utakmica bila još ‘živa’, oko 25. minute. Taj kraj prvog dijela, a to nema toliko veze s dva klinca u igri, bio je i najlošiji dio u hrvatskoj igri. Nagy je obilježio 10-ak minuta sa 4 gola iskoristivši očajnu obranu u kojoj je Vori igrao na prednjem. Tu smo puštali i primali lagane golove, neću reći ponudili Mađarima nadu, ali s 15:11 na odmoru utakmica nije bila ‘zapakirana’. Nastavak je donio opet Vukovića i Gojuna (P. S. koji je na HTV-u prekršten u Davora), s njima i 6-0, te odlazak na 19:11 i odrađivanje posla do kraja kao da igramo s Australcima ili Alžircima gdje se može rotirati do besvjesti.

Ne mogu ne povući paralelu s Njemačkom 2007. godine kada je Hrvatska igrala jedan od najljepših rukometa u eri Balića i Metličića. Sve pobjede, ali uoči zadnje utakmice razigravanja po skupinama šef svih šefova, te uz njega i tadašnji predsjednik HRS-a Željko Kavran tražili su da se pusti utakmice kontra Španjolske, kako bi se izbjeglo Francuze. Neću se sada zapetljavati u tu interesantnu priču, ali utakmica je bila puštena samo u prvih 30 minuta (bez glavnih igrača). U drugom preokret koji je razbjesnio Gobca, ispraznio kasu Saveza (propali planirali čarteri navijača), a Hrvatska otišla na Francuze. I ispala. Sada treba dobiti Španjolsku da bi se izbjeglo Francuze. Optimizam je nakon zadnjih 60 minuta bitno skočo. I vjera u takav rasplet. Stvarno je bilo za naklon…