SP U19: Mali Kauboji u polufinalu; pregažena Norveška - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan SP U19: Mali Kauboji u polufinalu; pregažena Norveška

SP U19: Mali Kauboji u polufinalu; pregažena Norveška

Hrvatski selektor Ivanković od početka turnira naglašava kako je snaga tima u tome da može računati na svih 16 igrača. U utakmici često naglašavanoj kao najbitnijoj utakmici turnira, u četvrtfinalu, mali su Kauboji pokazali kako to na terenu izgleda kada cijeli tim igra protiv sastava kojeg predvodi jedan igrač. Norveški desni bek Lid vukao je maksimalno svoj tim, no i to je bilo dovoljno sa za pet pogodaka zaostatka (14:9) na kraju prvog poluvremena. U nastavku ista priča: kompaktna obrana domaćina i raspoloženost brojnih igrača u napadu za konačnih 33:25 i ulazak u borbu za medalje.

Silovito je Ivankovićev sastav otvorio četvrtfinalni duel sa skandinavskim predstavnikom. Pogodak Čaprića i Krupića za uvodnu prednost 2:0,  uz izuzetno čvrstu obranu. Gotovo pet minuta čekala je Norveška na svoj prvi pogodak. Postigao je njihov ponajbolji igrač, desni bek Lid, koji potom zabija još jednom te asistira Iversenu za prvu norvešku prednost u osmoj minuti susreta.

Spomenuti je igrač bio praktički jedina nerješiva enigma domaćinima turnira tijekom prvih 15 minuta igre. Tri njegova pogotka za održavanje Norveške u egalu (5:5), nakon čega i vratar Herceg pronalazi rješenje te mu lovi živu loptu. Nije u tom periodu hrvatski selektor bio zadovoljan igrom svoga sastava, što rezultira prvom minutom odmora.

Reakcija malih Kauboja bila je instanta. Kvalitetna akcija za novi pogodak Molca praćena bitno čvršćom obranom pred Hercegom i sve bučnija publika osiguravaju novo odvajanje domaćina. Norveške napadačke muke nastavljene su, a opet je jedini raspoloženi bio Lid. Kreirao je zicer svojem lijevom krilu, no Herceg brani i njegov udarac.

Hrvatska preko Tomšića, novog igrača u sastavu koji mijenja ozljeđenog Ivaniševića, dolazi do tri pogotka prednosti, a već u idućem napadu Krupić odvodi svoj tim po prvi puta na četiri pogotka prednosti. Slijed događaja kojeg norveški selector Lauritzen više nije mogao podnijeti pa poziva svoju prvu minutu odmora.

Većeg rezultatskog, a niti igračkog, pomaka nije bilo. I dalje se cijela igra skandinavskog sastava svodila na jednog čovjeka – naravno Lida – koji je i dalje uspijevao izuzetno preciznim dijagonalama hraniti svoja lijeva krila, no Herceg je u tim duelima u pravilu bio uspješniji. Dvjema njegovim obranama hrvatski je sastav dobio priliku otići po prvi puta na pet pogodaka prednosti, što i uspijeva preko Tomšića pred ulazak u posljednju minute prvog poluvremena. Solost uzvraća svojim prvim pogotkom, no ljevoruki mu kolega Jurić pred sam istek vremena pogađa za 14:9 i postavlja krajnji rezultat nakon 30 minuta igre.

Uvodne minute nastavka donijele su nijansu slabije izdanje Hrvatske, no raspoloženi Herceg spriječio je da se Norveška spusti na manje od četiri pogotka zaostatka. Pripomogli su u tome i sami Skandinavci koji su generalno i dalje djelovali dosta osrednje i nedorečeno, izuzev već toliko puta spomenutog njhova desnog beka. Niti obrambeno Lauritzenov sastav nije bio na razini pa se tako Čaprić i u situaciji s dva igrača manje uspio probiti između dva defanzivca, a Tomšić svojim četvrtim pogotkom male Kauboje po prvi puta odvodi na +6.

Dvadesetak minuta preostalo je Norveškoj da pokuša izvesti čudo i preokrenuti rezultat u svoju korist, ali dogodilo se potpuno suprotno. Norveška je ušla Hrvatskoj u mlin, lagani pogodci iz kontranapada bili su rijetka pojava. A u igri na postavljenu zonu Lauritzenov sastav je jako teško dolazio do kvalitetnih rješenja. Iskoristila je to Hrvatska, Čaprićevim petim pogotkom otišla na osam pogodaka prednosti. Norveškom selektoru nije preostalo išta drugo, negoli pozvati novu minutu predaha.

Dok je Lauritzen pokušavao koliko-toliko ublažiti poraz svoga sastava, njegov kolega Ivnaković učinio je isto što i u prethodnim susretima. Izrotirao je sastav, odmorio nominalno udarnu sedmorku, no rezultat nije patio. Štoviše, potpunu dekoncentriranost Norvežana iskoristio je Tomšić, ukrao loptu i u 51. minuti svojim osmim pogotkom prvi puta donio malim Kaubojima dvocifrenu prednost.

Norveški kolaps nastavio se promašenim zicerima. Točnije dvjema obranama Prpića, koji je u posljednjih 15-ak minuta susreta među vratnicama adekvatno zamijenio Hercega. Tek su u završnih pet minuta susreta, nakon što je Hrvatska u potpunosti spustila intenzitet obrane, Lauritzenovi puleni uspjeli spustiti zaostatak na konačnih 33:25, što im je u konačnosti slaba utjeha. Hrvatska dominantno prolazi u polufinale u kojem ih čeka veliki duel protiv nominalno prvog favorita turnira – reprezentacije Španjolske.

HRVATSKA: Herceg 8 obrana, Prpić 5 obrana; Glivetić 1, Bajan, Molc 2, Čaprić 6, Zovak, Borovec, Tomšić 8, Jurić 2, Krupić 4, Krstić 5, Malinarich 3, Petrović, Ćosić, Bjeliš 2
Selektor: Krešo Ivanković

NORVEŠKA: Syvertsen 9 obrana, Reiersen 1 obrana; Iversen 1, Nielsen, Havsgard 2, Hagenes 2, Holter, Lid 9,  Solost 4, Oftedal, Solheim 1, Tysnes, Olseth 4, Wallevik 2, Haugstvedt
Selektor: Jan Thomas Lauritzen

Sedmerci: Hrvatska 5/5, Norveška 2/2

Isključenja: Hrvatska 12 minuta, Norveška 4 minute

Kretanje rezultata: 2:1 (5’), 3:3 (8’), 4:4 (13’), 5:5 (15’), 7:5 (17’), 10:6 (23’), 12:8 (26’), 14:9 (30’), 16:12 (35’), 18:13 (38’), 21:14 (42’), 25:17 (46’), 30:20 (51’), 33:23 (57’), 33:25 (60’)

IGRAČ UTAKMICE: Aleksandar Čaprić