SPU19: Hrvatska tehnika srušila prvaka Europe - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan SPU19: Hrvatska tehnika srušila prvaka Europe

SPU19: Hrvatska tehnika srušila prvaka Europe

Milan Krasić

Nije prošlo niti 24 sata, a hrvatski su kadetski reprezentativci nakon europskog doprvaka (Švedske) uspjeli svladati i aktualne europske prvake (Njemačku) u duelu potpuno drugačije prirode. Najveći problem za Hrvate je u početku bila obrana 5-1 koja je protiv Šveda briljirala, no ovoga puta nije išlo.

– Mislim da su se Nijemci dobro pripremili za ovu obranu jer su gledali naš video protiv Šveđana. No, spustili smo se u 6-0 i tu smo počeli preokretati utakmicu – smatra Ante Grbavac, strijelac osam hrvatskih pogodaka u polufinalnom susretu.

Najviše problema Hrvatima su stvarali lijevi krilni Kunkel te srednji vanjski Suton koji su u prvom dijelu kombinirano postigli čak 11 od 15 njemačkih pogodaka, ukupno njih 18 od 26. Hrvate na početku utakmice napadački u igri drži Mihić sa tri svoja pogotka, dok mu se do kraja poluvremena priključuju Mamić (ukupno devet pogodaka) te ranije spomenuti Grbavac. Nažalost,  pred kraj prvog poluvremena Ćurak više ne može računati na Mihića – zbog (u najmanju ruku smiješnog) kontakta s njemačkim igračem, portugalski suci dodjeluju mu izravan crveni karton i „daruju“ Njemačkoj sedmerac. Sasvim sigurno vrlo diskutabilna odluka, no niti ona nije poremetila hrvatske planove koji su nakratko naišli na problem – Mihić je bio jedini lijevi krilni igrač u rosteru Ćurkove ekipe.

Atmosfera je unutar ekipe bolja nego ikada, i od tuda dolazi naša borbenost, kao i postignut rezultat – prokomentirao je hrvatski vratar Grahovac.

hrvatska_94 - njemačka 1

Uz odličnu atmosferu ekipa obično ima daleko veće povjerenje u svakoga od svojih članova, a u ovom je slučaju ono bilo na leđima srednjeg vanjskog Luke Mrakovčića – morao je odmijeniti Mihića u nastavku susreta.  Na samom početku djelovalo je to odlično po Schwarzerovu ekipu, ali Hrvati su ponovno pronalazili napadačka rješenja preko Grbavca i Mamića. Zajedno su postigli sedam od osam naših pogodaka u 16 minuta nastavka, a pravi je „šamar“ za njemačkog vratara Rudecka bila Mamićeva lopta upućena ka pivotu Bećiriju koja ga nije pronašla, ali je pronašla mjesto u Rudeckovoj mreži da preciznije vjerojatno niti nije mogla.

Unatoč tome, Nijemci još uvijek vode (22:19) i Hrvatima zadatak postaje sve teži. No, tada na scenu stupa čvršća hrvatska obrana potpomognuta vratarem Grahovcem (6/10 u posljednjoj četvrtini duela) koja do kraja prima svega četiri pogotka. Već u 50. minuti Hrvatska ima vodstvo od 25:23, a od samog rezultata njemačku je reprezentaciju vjerojatno više šokirao način na koji su postignuta posljednja dva u toj seriji – Mrakovčić ih je „utrpao“ sa lijevog krila, čemu se vjerojatno nisu niti u snu nadali.

– To ih je vjerojatno dotuklo, iako je u svemu najpozitivnije što smo mi polako gradili svoju igru, dok su oni počeli srljati – primijetio je Grbavac.

Svega četiri tehničke pogreške Hrvata u 60 minuta igre samo su potvrda ovih riječi – igra je ponovno izgledala dosta zrelijom, nego li se to obično očekuje od ovako mladih igrača, a rezultat niti ovoga puta nije izostao. Ćurkova je ekipa iz spomenutih razloga imala priliku i nešto ranije odlučiti o pitanju pobjednika, no promašena dva sedmerca i još jedan zicer bili su dovoljni kako bi Njemačka ostala u igri do samog kraja susreta.

– Tada smo već počeli osjećati pobjedu – priznao je Ante.

Ipak, Schwarzerovi momci ne iskorištavaju pružene prilike na najbolji mogući način te Lovri Jotiću još jednom pripada čast da svojim pogotkom stavi točku na „i“ hrvatske pobjede i postavi konačnih 29:26 tek 49 sekundi prije isteka vremena. Izbezumljeni Nijemci su do kraja susreta još jedino proslavili vratara Grahovca koji im je s guštom obranio dva zicera i učinio poraz još težim za preboliti.  Hrvatskoj pak slijedi Danska u duelu za zlato.

hrvatska_94 - njemačka

– Finale je finale i po mom mišljenju tu favorita nema, sve je otvoreno. Moramo nastaviti samo hrabro i to je to – smatra Grahovac, dok Grbavac dodaje:
Samim time što smo došli u finale sve je rečeno, mislim da su nas mnogi podcjenili, al’ mi smo pokazali da smo jak tim i da imamo srce koje ostavimo na parketu. Mislim da smo mentalno sad najjači i naravno da idemo po zlato – bez njeg se ne vraćamo kući.

Ukoliko uspiju pobijediti Dance , Hrvati će doći do zlata na vjerojatno najteži mogući način – pobjedama protiv top tri ekipe s prošlogodišnjeg EP-a koje se održavalo u Austriji (Njemačka, Švedska, Danska). Danci su u odnosu na to prvenstvo jači za vratara i lijevog vanjskog, no Hrvati su svoje jasno rekli te uoči priprema za finale, uz zahvalu za podršku i u teškim trenucima, poslali poruku svojim navijačima:
Želimo da ostanu i dalje uz nas, a naravno oni koji mogu neka dođu u što većem broju na utakmicu da bodre svoju Hrvatsku.

Utakmica je na rasporedu 23. kolovoza u Erdu s početkom u 17 sati.