Srpkinje stale, pa spašavale bod! - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan Srpkinje stale, pa spašavale bod!

Srpkinje stale, pa spašavale bod!

2 komentari

Neshvatljiv pad u poslednjih osam minuta meča, osujetio pobedu Srbije u meču sa Švedskom 23:23 (13:14). Sa prednošću od pet golova razlike u 52, minutu 23:18, Srpkinje su bez postignutog gola do kraja meča došle u situaciju da spašavaju i remi. Plod opuštanja ili nedostatka snage, tek izabranice Saše Boškovića ispustile su meč iz svojih ruku i dozvolile Šveđankama da se vrate iz mrtvih…

SRBIJA – ŠVEDSKA 23:23 (13:14)
Hala „Kombank Arena“
Gledalaca – 3000
Sudije: Stolarov i Licis (Letonija)
Isključenja: 4 min / 0
Sedmerci: 1(1) / 6(6)

SRBIJA: Krpež 2, Popović 3, Lekić 1, Damnjanović 3, Erić 3, Risović jedna odbrana, Rajović 5, Pop Lazić 1, Ognjenović 3(1), Filipović  Tomašević 14 odbrana, Nišavić, Milošević, Stoiljković 1, Liščević 1, Dmitrović.

ŠVEDSKA: Olson šest odbrana, Agren 5, Flogman, Fogelštrom, Blom, Roberts, Sand, Havia Svenson 2, Vestberg 1, Alm, Grubstrom tri odbrane, Torstenson 8, Gulden 6(6), Heleberg, Valen, Jakobsen 1

IGRAČ UTAKMICE: KATARINA TOMAŠEVIĆ (SRBIJA)
KRETANJE REZULTATA: 0:3 (4.) 1:4 (6.) 2:7 (11.) 6:9 (15.) 8:10 (18.) 10:13 (22.) 13:14 (29.) 15:15 (36.) 19:16 (41.) 21:17 (48.) 23:18 (52.) 23:22 (57.)

Loše su počele Srpkinje i meč sa Švedskom, što je postala neka vrsta tradicije na ovom Evropskom prvenstvu. Napad nije funkcionisao sa bekovskom trojkom Damnjanović – Lekić – Popović. Opet je zakazao šut sa bekovskih pozicija, a jake Šveđanke,u par navrata osujetile su svaki pokušaj asistencije ka Slađani Pop Lazić na liniji od šest metara. Sa druge strane, upravo su Šveđanke najlakše do golova stizale preko pivotmenke Agren, koja je i iznuđivala sedmerce koje je bez greške pogađala Isabele Gulden (5/5).

Šveđanke su povele 3:0, a prvi gol za Srbiju u petom minutu, postigla je Sanja Damnjanović.  Loš start, već u šestom minutu, pokušao je da reši Saša Bošković tajm-autom, pri rezultatu 4:1, ali to mu nije pošlo za rukom. Šveđanke su nastavile da prevashodno odbranom dižu nivo svoje igre, dok su u napadu imali praktično jednog egzekutora – levog beka, Lineu Torstenson.

MI4I0192Ulazak Kristine Liščević, dao je raznovrsnost srpskom napadu. Nije se libio Bošković da zameni i ostale bekove, a šansu na crti je u potpunosti iskoristila Sanja Rajović, koja je sa tri gola bila vesnik povratka u meč. Sa 7:2 u 11. minutu, prednost Skandinavki je počela lagano da se topi. Lopte ka Sanji Rajović, izrađen višak za Ognjenović, pa golovi Jelen Erić iz polukontre, doveli su Srbiju u 17. minutu na 8:10, kada je i selektor “tri krune” Sivertson pozvao devojke na minut odmora.

Sa napadom, stigla je i kvalitetnija i agresivnija odbrana, svesna da opasnost dolazi samo od levog beka Torstenson.  Posle kratkog odmora na klupi, Katarina Tomašević se vratila na gol i započela seriju odbrana u poslednjih par minuta prvog poluvremena.

Dva puta su Srpkinje bile na gol zaostatka, u 19. i 28. minutu, ali su Šveđanke ipak u svlačionicu otišle sa prednošću – 13:14. Do kraja poluvremena, Bošković je šansu dao i Jovani Stoiljković, po prvi put na prvenstvu, što je ova vratila projektilom u mreži Šveđanki, koji je bio i poslednji pogodak u prvom delu.

Po matrici prethodnih mečeva u “Kombank Areni”, na teren u drugom poluvremenu, izašla je preporođena Srbija. Odbrana je delovala besprekorno, a u napadu, pronalazila su se najraznovrsnija rešenja, pa je tako prvih šest golova za našu reprezentaciju u nastavku postiglo pet različitih igračica.

Šveđanke nisu mogle do mreže razgoropađene Katarine Tomašević. Katarina Krpež je pogodila za prvo izjednačenje u 36. minutu – 15:15, a minut kasnije, Sanja Damnjanović je po prvi put na meču dovela Srbiju u vođstvo!

Letele su po terenu srpske devojke, a golovi su postizani kao na traci. U strelce su se upisali i Rajović, pa Ognjenović za +3 – 19:16, kada je švedskom selektoru postal jasno da je đavo odneo šalu (41.).

Međutim, ni tajm-aut Šveđankama ništa nije doneo, osim novih golova u mreži. Ključ je bila odlična odbrana, koja je Šveđankama dozvolila da postignu samo četiri pogotka u 22 minuta nastavka! Što nisu stizale igračice, hvatala je Kaća Tomašević, kojoj u pojedinim trenucima ruke i nisu bile potrebne, jer je stalno telom bila na lopti.

OSAM MINUTA BEZ GOLA ODUZELO BOD…

Golovi Lekić, Popović, Rajović i Pop Lazić, doneli su Srbiji velikih +5 u 52. minutu – 23:18, kada su devojke u crvenim dresovima pomislile da je gotovo. Nažalost, tako nisu mislile Šveđanke, koje su u narednih pet minuta serijom 5:0 naterale selektora Boškovića da zatraži dva tajm-auta, kako bi spasio šta se spasti može.

U 58. minut, ušlo se sa 23:23 i napadom za Srbiju, koji bez rešenja završen pokušajem Popović iz neizgledne pozicije. Na sreću, u narednom napadu, koncentracija Kaće Tomašević je bila na visokom nivou, pa je odbranom omogućila još jedan napad, koji je opet ostaje bez realizacijeGradila se pozicija za Filipović, ali bez uspeha.  Švedska je dobila priliku za poslednji napad, spreman na tajm-autu, ali je pet sekundi pre kraja, Andrea Lekić presekla loptu i tako donela remi.