TEŠKO OTVARANJE: Japanke namučile Srpkinje - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan TEŠKO OTVARANJE: Japanke namučile Srpkinje

TEŠKO OTVARANJE: Japanke namučile Srpkinje

Zorica Radojkovic
3 komentari

Reprezentacija Srbije zabeležila je startnu pobedu na otvaranju 21. Svetskog prvenstva u Nišu protiv selekcije Japana 28:26 (10:13). Tek u poslednjih petnaest minuta, Srpkinje uspele potpuno da slome otpor brzih i disciplinovanih Azijatkinja, koje su se pokazale kao veoma nezgodan rival. Problemi sa realizacijom na startu, doveli su Japanke u vođstvo koje nisu ispuštale do 40. minuta, kada je suvi kvalitet našeg državnog tima presudio. Najefikasnija u redovima Srbije bila je Andrea Lekić sa šest golova, a treba pomenuti i golmanske role Katarine Tomašević (10) i Jovane Risović (7 odbrana).

Srb-Jpn10305 (1)Početak uvodnog meča na SP 2013 sa Japanom obeležila je revija promašaja srpskih reprezentativki. Bekovska postava Lekić – Liščević – Popović, nije se snašla na odbranu brzih Japanki, par odbrana je vezala i Fudžima, pa je prvi gol, delo Andree Lekić pao tek na startu osmog minuta (1:2). Disciplinovane devojke iz zemlje izlazećeg sunca, koristile su svaku grešku srpskog napada, ali i odbrane srpskog tima, u kome je jedina svetla tačka u prvom poluvremenu bila odlična Katarina Tomašević na golu, bez koje bi razlika bila i veća na poluvremenu. Srpska golmanka, zaustavila je čak četiri sedmerca i tako u velikoj meri uticala na rezultat.

Problemi sa realizacijom, nastavljeni su i posle dolaska u egal (2:2) u 10. minutu. Do 15. minuta i tajm-auta selektora Boškovića, Japanke su stekle prednost 6:3. Pokušao je srpski selektor nešto da promeni u igri, na crtu umesto Rajović poslao Cvijić, a na terenu se našla i Sanja Damnjanović. Posle rekordnih +5 za gošće predvođene raspucanom Tanabe (8:3), usledio je period bolje igre srpskih rukometašica, četiri vezana gola za 7:8 u 23. minutu. Problemi u napadu, opet su bili uzrok japanske serije 3:0 i vođstva 11:7 tri minuta pre kraja poluvremena.

Srb-Jpn10304Dva gola Marije Lojpur sa pozicije pivotmena, samo su održali priključak do kraja prvog dela (9:12), a sjajna Kaća Tomašević sa odbranjenim sedmercem u poslednjoj sekundi sprečila i ubedljivije vođstvo.

Iako je delovalo da dogovor iz svlačionice neće uroditi plodom, s obzirom da su Japanke u 36. minutu imale četiri gola viška (13:16), Srpkinje su do tajm-auta gošći napravile seriju 4:0 i u potpunosti se vratile u meč, pre svega, zahvaljujući dobroj odbrani i sjajnoj Jovani Risović na golu, koja je zamenila, u prvom poluvremenu, odličnu Katarinu Tomašević.

Srb-Jpn10307Odlična Marija Lojpur, dovela je u 43. minutu Srbiju po prvi put u vođstvo na meču – 18:17, ali to nije bio znak predaji borbenih Azijatkinja. Nisu se predavale do samog kraja, iako su Lekić i drugarice bile sve dalje. Serija golova Sanje Damnjanović, odvela je našu reprezentaciju do 25:21, kada je selektor gošći Kurijama uzeo poslednji minut odmora. Šanse za preokret nisu imale, iako su se u poslednjem minutu približile na dva gola…

SRBIJA – JAPAN 28:26 (10:13)
DVORANA: “Čair”. Gledalaca: 4.00’0. Sudije: Garsija/Marin Ljorente (Španija). Sedmerci: Srbija 4 (4), Japan 5 (1). Isključenja: Srbija 12, Japan 8 minuta.
SRBIJA: Risović (8 odbrana), Tomašević (8 odbrana, dva sedmerca), Krpež 3, Popović 1, Lekić 6, Živković 1, Damnjanović 5 (4), Erić, Rajović, Ognjenović 5, Filipović 1, Nišavić, Stoiljković, Liščević, Cvijić 1, Lojpur 5.
JAPAN: Hida, Fuđima (7 odbrana), Masuda, Takahaši 1, Kamimaši 1, Nišikori , Jokošima 6, Fuđi 6, Katsuren 1, Arihama 6, Tanabe 4, Ikehara, Išitate, Hajafune 1, Hara, Nagata.

Narednu utakmicu Srbija igra protiv Alžira u nedelju.