Uspela šok terapija - Astrahan pao, Srbija na EHF EURO 2014! - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan Uspela šok terapija – Astrahan pao, Srbija na EHF EURO 2014!

Uspela šok terapija – Astrahan pao, Srbija na EHF EURO 2014!

Reprezentacija Srbije izborila je plasman na Evropsko prvenstvo u Danskoj sjajnom igrom i pobedom nad Rusijom 29:28 (17:11) u Astrahanu u okviru petog kola kvalifikacija. Odlično prvo poluvreme i završnica u kojoj su briljirali, svako na svoj način, Darko Stanić na golu (19 odbrana) i Petar Nenadić u napadu (postigao poslednja četiri od pet golova Srbije), donela je velika dva boda i prvu pobedu pod vođstvom selektora Ljubomira Vranješa.

RUSIJA – SRBIJA 28:29 (11:17)
Astrahan
Gledalaca – 2500
RUSIJA: Šindin 1, Puškin, Evdokimov 1, Atman 2, Bogdanov pet odbrana, Gorbok 2, Žitnikov 1, Rastvorcev, Levšin devet odbrana, Šiškarev 6, Čipurin 1, Nasrov, Šelmenko 1, Dibirov  4, Igropulo 9(7), Maksitov
SRBIJA: Vujin 5/9, Manojlović 1/1, Stanić 19 odbrana, tri sedmerca (42%), M. Ilić 5(2)/8, Radivojević, Stojković 2/2, Prodanović 2/5, N.Ilić 0/3, Rnić 5/6, Zelenović 1/2, Radovanović, Marjanović 2/3, Nenadić 6/8, Nenadić D, Marsenić, Đukanović
KRETANJE REZULTATA:  3:2 (7.) 3:5 (9.) 4:7 (14.) 7:10 (20.) 10:11 (23.) 11:13 (23.) 11:16 (29.) 13:17 (35.) 15:20 (39.) 16:23 (43.) 18:24 (45.) 22:24 (49.) 24:25 (52.) 26:26 (55.) 27:29 (59.)
IGRAČI UTAKMICE: DARKO STANIĆ I PETAR NENADIĆ

Važan meč  koji je praktično predstavljao igru na sve ili ništa, odlično su otvorili izabranici Ljubomira Vranješa.  Odlični Stanić na golu uz agresivnu odbranu iz koje su kao iz topa izletali srpski rukometaši u kontranapad. Raspucani Momir Rnić, doneo je Srbiji prvo vođstvo od tri gola razlike – 7:4 (14.). Rusi su svoju šansu da savladaju Stanića tražili preko sedmeraca, pa je tako Igropulo ukupno postigao sedam golova sa linije sedam metara. Prva dva su donela priključak na 7:6, posle čega je Vranješ pozvao igrače na minut odmora.

Izvršio je selektor srpskog tima promenu u početnoj bekovskoj postavi koju su činili Ilić, Rnić i Vujin, i to je donelo kratkotrajni pozitivan efekat. Petar Nenadić je vezao dva gola u 60 sekundi za 9:6, zatim ušao u seriju grešaka, što je domaćin iskoristio i ponovo došao na gol zaostatka preko vihornog levog krila, Timura Dibirova (11:10, 22.).

ODBRANA IZ UDŽBENIKA

Tajm-aut selektora Rusa, Kuleškova, izazvao je kontra efekat po njegov tim, a „orlovi“ su prvo poluvreme završili furiozno – serijom 6:1. Napad je dobio nove junake u Zelenoviću, Stojkoviću i Manojloviću, a sve je polazilo iz odlične odbrane, koja je neutralisala teške ruske bekove i pomogla Staniću da nastavi svoju sjajnu seriju. Na odmor se otišlo sa velikih +6 – 17:11.

Da se Rusi neće predati, potvrdila su prva dva faula u drugom poluvremenu. Prvo je Evdokimov „nabacio“ Vujina na Ilića prilikom jednog preuzimanja, a u narednom napadu, Dibirov je pogibeljno startovao na Rajku Prodanoviću. No, to nije pokolebalo srpski tim. Raspucao se Marko Vujin, posle statiranja u prvom poluvremenu, vezao tri gola za 20:15 u 39. minutu. Za pravu rapsodiju u igri „orlova“, pobrinuo se Filip Marjanović, koji je sa dva vezana gola doneo najveću prednost na meču – +7 u 43. minutu (23:16).

RUSI NAPRAVILI  8:2

Opuštanje ili jednostavno kriza u igri naše reprezentacije, vratila je Ruse u potpunosti u meč u poslednjih 15 minuta, a srpskim ljubiteljima rukometa osvežila sećanja na izgubljene završnice na Svetskom prvenstvu u Španiji, kao i meč sa Austrijom iz aprila.

Stigli su Rusi do 24:21 u 48. minutu, kada je Vranješ pozvao na dogovor. Promešao je karte novi srpski selektor, poslao na teren bekovsku postavu Nenadić – Manojlović – Zelenović, stigla je „bomba“ Nenadića za prekid „crne serije“ Rusa 4:0 za 25:22 u 50.minutu.

Konfuziju u srpskom napadu, Rusi su iskoristili da preko Dibirova i Šelmenka dođu na gol zaostatka – 24:25.

NENADIĆEVE „PLJUSKE“

Srećom, Srbija je imala raspoloženog Petra Nenadića, koji je preuzeo glavnu ulogu u rušenju domaćina, postigavši četiri od pet poslednjih golova na meču.

Izjednačili su Rusi na 26:26 u 55.minutu, imali i polukontru za vođstvo, ali je Stanić po ko zna koji put zaustavio Dibirova.  Pri rezultatu 27:27 na scenu stupa Nenadić i sa dva projektila u dva napada razbija rusku odbranu – 29:27 (58:40). Do kraja, Stanić brani sedmerac Igropulu, kada je slavlje već moglo da počne…