Juniorsko EP (ž): Poraz Norveške – Favoriti slavili! - Balkan-Handball.com
Naslovna BalkanYouth handball Juniorsko EP (ž): Poraz Norveške – Favoriti slavili!

Juniorsko EP (ž): Poraz Norveške – Favoriti slavili!

19Drugi dan ženskog juniorskog prvenstva koje se održava u Holandiji doneo mnogo uzbudljivih utakmica, ali i prvo veliko iznenađenje u vidu poraza Norveške koja brani zvanje šampiona Evrope.

Rukometašice Norveške doživele su neočekivan poraz od reprezentacije Austrije rezultatom 26:21 (10:14) u okviru B grupe. Najefikasnija u redovima Austrije bila je Sonja Frey sa 10 golova. Kod Norvežanki, najefikasnija bila je Marie Henriksen sa 6 golova. Skandinavke su imale kontrolu nad prvim delom susreta, u pojedinim momentima vodile su i sa pet golova razlike. Međutim u drugom poluvremenu, Austrijanke su zaigrale dosta dobro, napravile seriju i stigle do izjednačenog rezultata 15:15. Ubrzo posle toga preokrenule su rezultat u svoju korist, zaigrale požrtvovano u odbrani i na kraju sasvim zasluženo slavile veliku pobedu.

Borile smo se do kraja, iako smo prvo poluvreme bile u zaostatku – kaže Martina Goricanec, rukometašica Austrije – I golmanica (Flock) je odlično branila, tako da smo se još više usudili, hteli smo pobedu više nego išta. Nismo baš dobro igrali, ali je glavno da smo se borile do kraja.

Norveški tim je pred kraj susreta igrao i oslabljen, jer je povredu kolena zaradila Marie Henriksen, lider ove ekipe. Norvežanke će sada morati da savladaju Holandiju kako bi se izborile za plasman u glavnu rundu takmičenja. Austriju očekuje nešto lakši posao protiv već otpisane Ukrajine.
Holandija, domaćin turnira, bez problema je savladala Ukrajinu sa 34:24 (16:8) i praktično je izborila plasman u glavnu rundu.

U grupi A rukometašice Slovenije upisale su drugi poraz. Bolje od njih bile su Ruskinje koje su slavile sa 34:22 (17:9). Ovim porazom Slovenke su izgubile priliku da se nađu u glavnoj rundi, dok će Rusija morati da pobedi Španiju kako bi prošla dalje.
Rumunke su zabeležile novu pobedu, ovoga puta nad Španijom, rezultatom 25:19 (13:8). One su tako izborile plasman u glavnu rundu takmičenja.

Grupa C je svakako bila najzanimljivija. Viđena su dva neizvesna susreta. Favorizovana Danska teškom mukom je došla do trijumfa protiv reprezentacije Poljske. Do samog kraja vođena je velika borba, ali je na kraju presudilo iskustvo Skandinavki, koje su u poslednjim minutima susreta uspele da slome otpor Poljakinja i slave rezultatom 28:26 (13:13).
Hrvatska je stigla do boda u duelu sa Mađarskom (28:28, 11:11) u završnici koja je bila za infarkt i tako ostala u igri za dalji plasman.

I grupa D nije bila ništa manje interesantna. Rukometašice Srbije ostvarile su veliku pobedu nad Francuskom, rezultatom 33:31 (17:18) i tako ostale u igri za dalji plasman.
Šveđanke su savladale Nemice sa 27:25 (15:12) i time izborile plasman u dalji krug takmičenja.

U poslednjem kolu preliminarne faze Evropskog prvenstva sastaće se: Rusija – Španija, Rumunija – Slovenija, Holandija – Norveška, Austrija – Ukrajina, Danska – Mađarska , Hrvatska – Poljska, Nemačka – Francuska, Srbija – Švedska.