SP juniora: Raspoloženi Slovenci za debakl Srbije - Balkan-Handball.com
Naslovna BalkanYouth handball SP juniora: Raspoloženi Slovenci za debakl Srbije

SP juniora: Raspoloženi Slovenci za debakl Srbije

Šta god da su najbolji srpski juniori i stručni štab želeli da sakriju od Slovenaca u prijateljskom meču, odigranom pre desetak dana u Mađarskoj, kako su tada izjavljivali, nisu uspeli. U četvrtom kolu grupe A na Svetskom prvenstvu juniora, Slovenija je ubedljivo, bez problema, nadigrala Srbiju 28:19 (15:9). Pokazali su izabranici trenera Slavka Iveziča za klasu bolju igru od „Orlića“, koji su osim desetak minuta solidne igre, kada se sve skupi, bili pogubljeni na terenu, pogotovo u fazi napada. Junaka utakmice, Slovenci imaju u sjajnom golmanu Urbanu Lesjaku, koji je sakupio 23 odbrane sa skoro 60% uspešnosti.  U polju se niko nije preterano izdvojio, a golgeterski je prednjačio Gasper Marguč sa sedam pogodaka. Kod Srbije, prelaznu ocenu ne zaslužuje niko, a najefikasniji je bio Nemanja Ilić sa osam pogodaka. Samo pet golova sa bekovskih pozicija na  ovoj utakmici, dovoljno govore o nivou igre, koju smo videli u Solunu…

Sam početak meča, nagovestio je da su dve reprezentacije na različitim nivoima uigranosti i sportske forme. Paradoksalno, Slovenci se odlepljuju u trenutku kada su na terenu imali igrača manje. Postižu tri gola sa 5 na 6 za dva minuta i odlaze na 5:2 u 10 minutu. Lesjak spušta „roletnu“ na svoj gol, zaustavlja i retke šuteve „Orlića“ iz izrađenih pozicija, a Zarabec, Papež i Poklar pokazuju kako bi trebala da izgleda uigrana igra bekova na jednom velikom takmičenju. Ne pomaže ni tajm-aut, koji je zatražio Igor Butulija. Posle šestog gola za Srbiju (Nemanja Ilić) u 15. minutu (6:10), na naredni se čekalo čitavih šest minuta, a Ivan Dimitrijević postiže osmi gol za Srbiju za poraznih 8:15 tek minut pre kraja poluvremena.

Tek u par uvodnih minuta drugog poluvremena, ličili su izabranici trenera Butulije na ekipu.  Ilić i Nikolić postižu golove, koji daju nadu da Srbija može u klinč sa trećom reprezentacijom u Evropi (13:17 – 39.). Ipak, Lesjak i dalje pravi bravure na golu, a igrači Slavka Iveziča ponovo ubacuju u „petu“ brzinu.  „Orlići“ opet gube glavu, ne postižu gol šest minuta, a pri rezultatu 14:21 (47.), Pantelić dobija crveni karton pri jednom startu u odbrani, što predstavlja kraj svake nade za ozbiljnu završnicu.  Do kraja meča, Ivezič meša karte, golove postižu i rezervisti, uz motivisanost, koja je pretila da krajnji ishod pretvori u pravu katastrofu po srpski tim. U 57. minutu, rezultat je 26:16, a Slovenci prave grešku u kontri za velikih +11. Srpski igrači shvataju da je vrag odneo šalu i postižu tri gola u završnici za konačnih – 28:19.

Sve oči su uprte u meč Tunisa i Norveške. Šanse za plasman u osminu finala, još uvek postoje, ako Skandinavci savladaju Afrikance. U protivnom, sutrašnji meč sa Tunišanima, neće imati takmičarski značaj.

Slovenija – Srbija 28:19 (15:9)

Slovenija: Lesjak 23 odbrane, Papež 3, Marguč 7, Zarabec 4 (2), Gaber 3, Poklar 4, Medved 2, Nosar 2, Mačkovšek 1, Šoštarič 1.

Srbija: Milić osam odbrana, Pavić 3, Mešter 1, Nenadić 1, Ilić 8 (1), Ivanišević četiri odbrane, Dimitrijević 2, Nikolić 2, Markez 1, Golubović 1, Dragaš, Pantelić.

Isključenja: Slovenija 12 minuta, Srbija 10 minuta

Crveni karton: Pantelić (48.)

Kretanje rezultata: 3:1 (8.) 7:4 (13.) 11:6 (19.), 15:7 (26.), 15:10 (34.) 17:13 (39.) 21:14 (46.) 26:16 (57.)