Zagreb pao u Monpeljeu: Očajan fokus u napadu okončao evropsku odiseju hrvatskog prvaka - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan Zagreb pao u Monpeljeu: Očajan fokus u napadu okončao evropsku odiseju hrvatskog prvaka

RK Zagreb je ovogodišnje učešče u EHF Ligi šampiona završio u osmini finala. U revanš meču, poražen je u Monpeljeu od istoimenog rivala 30:24 (14:14). Podsetimo, pre sedam dana u Zagrebu bilo je nerešeno 29:29.

Hrvatskog predstavnika eliminacije je koštao ogroman broj „neiznuđenih grešaka“ na nivou čitavog meča. Do poslednjih 15 minuta, delovalo je da se domaćin nudi, ali su gosti poklonili previše. Kada su se na ispuštene lopte, bačene u aut ili ruke protivnika, nadovezali promašeni sedmerci i ziceri, tim Patrisa Kanajea se odvojio na bezbedno rastojanje i ostvario pobedu iako nije blistao na terenu.

Vodio je Zagreb čitavim tokom prvog poluvremena, imao i plus dva početkom nastavka, ali su od tog trenutka kola krenula nizbrdo, i nisu se zaustravila.

Monpelje će u četvrtfinalu elitnog takmičenja igrati protiv Kila.

MONPELJE-ZAGREB 30:24 (14:14)

MONPELJE: Desbone 6 odbrana, Bolzinger 2 odbrane – Skube 6, Karlson 4, Pelas 4, A. Len 4, Port 3, Simonet 2, Monte 2, J. Len 2, Načinović 2

ZAGREB: Mandić 14 odbrana – Kavčić 1, Gojun 1, Glavaš 2, Sirotić 2, Srna 2, Kos 2, Klarica 3, Čavar 3, Čupić 4, Faljić 4.

Nekoliko grešaka u dodavanjima neutralizovalo je četiri odbrane Mandića u odnosu na nijednu Bolzingera tokom prvih 15 minuta. Neozbiljnost Faljića na ziceru prethodnila je magičnom golu mladog Montea, kojim je Monpelje prvi put na meču poveo (8:7).

Međutim, osećalo se u vazduhu i videlu na terenu da Zagreb ima čemu da se nada, iako nije iskoristio priliku da stekne opipljiviju prednost.

Kos je svojim drugim golom kompletirao mini seriju i vratio goste na plus dva. Mandićeva podrška sa gola bila je prava, ali je Desbone na drugoj strani držao balans u drugoj polovini prvog poluvremena. Falilo je koncentracije pri šutu na obe strane.

Andrija Nikolić je dosta rotirao na bekovskim pozicijama. U nedostatku Moralesa, a posle povrede odličnog Klarice, Čupić je morao na kratko morao na poziciju desnog beka. Srećom, mladi hrvatski reprezentativac se brzo vratio.

Zagrebova 5-1 zona sa isturenim Srnom je dobro funkcionisala na startu, ali su domaći sve lakše nalazili pukotine kako je vreme odmicalo.  Srećom, pozicioni napad je dosta dobro funkcionisao, a i Mandić je nastavio da doprinosi. Na ispuštene lopte i loša dodavanja u kontri, protivnik je odgovarao na isti način, pa se na odmor otišlo sa nerešenim rezultatom, na obostrano (ne)zadovoljstvo.

Zagrebova 5-1 je sjajno započela i drugo poluvreme, da je bilo više koncentracije u napadu moglo je biti i tri umesto dva razlike. Monpelje je ipak uspeo da izjednači iz kontre, pa na isti način i da povede 18:17, nakon nove tehničke greške protivnika.  One su nastavile da se nižu – da nije bilo Mandićevih odbrana, Monpelje bi imao više od 20:18 u 42. minutu, kada je Nikolić bio prinuđen na drugi tajm-aut.

Nije pomoglo. Monpelje je u tim trenucima maksimalno pojačao odbranu, sudije su im dozvolile grublju igru i dopustile da povedu sa 22:19 iz kontre Karlsona, umesto da dosude faul i isključenje Konana nakon bezobzirnog starta na Milošu Kosu, posle kojeg je srpski bek morao da napusti teren sa jako bolnom grimasom. Nije se vraćao.

Skube je nastavio seriju – 23:19 na 15 minuta do kraja. Već tada je strateg gostiju pozvao treći tajm-aut.

Pali smo, ne možemo dobiti, moramo 7 na 6“ – rekao je Nikolić.

Izboren je sedmerac u sledećem napadu, ali je Čupić šutirao par metara preko gola. Nešto kasnije, pri istom rezultatu, ni Glavaš nije pogodio iz penala, što je bio jasan znak da su kola otišla nizbrdo.

Daleko od toga da je Monpelje blistao, ali je fokus Zagreba u napadu bio na katastrofalnom nivou.  Nastavili su da naizmenično promašuju zicere i bacaju loptu u ruke protivniku. Nije Monpelje bio kadar da to u potpunosti kazni, ali je vreme prolazilo, a prednost varirala od četiri do pet golova.

Dašak nade naleteo je u 52. minutu, kada je Ćavar iz igre 7 na 6 pogodio za 24:21.  Oduvao ga je Debone pogodivši praznu mrežu za 28:23, nakon što je Suholežniku po ko zna koji put ispala lopta iz ruku…