Pobeda za kraj: Častan oproštaj Hrvatske od šampionata - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEHF EURO 2018 Pobeda za kraj: Častan oproštaj Hrvatske od šampionata

Pobeda za kraj: Častan oproštaj Hrvatske od šampionata

Ni ovoga puta nije moglo bez drame – Hrvatska je u meču za prestiž i peto mesto, pred oko 2.000 navijača savladala Češku rezultatom 28:27 (16:10). Tim koji predstavlja najprijatnije iznenađenje ovog takmičenja je zadao puno problema ranjenom domaćinu u drugom poluvremenu, imao čak i napad za produžetak, ali su Hrvati ipak zasluženo slavili i osvojili peto mesto, što je slaba uteha za izostanak iz polufinala.

HRVATSKA – ČEŠKA 28:27 (16:10)

7m: Hrvatska 4/5, Češka 5/5

Isk: Hrvatska 4 min, Češka 4 min

HRVATSKA

Alilovič, Stevanović 13 odb – Mihić, Marić 1, Stepančić 4, Kopljar, Horvat 10, Karačić 5, Kontrec, Mandalinić 2, Štrlek 4, Čupić, Musa 1, Mamić, Cidrić, Jaganjac

ČEŠKA

Galia, Mrkva 8 odb – Hrstka, Bečvar 1, Landa, Horak 2, Kotrc 3, Kašparek 6, Stehlik, Slahta 2, Petrovski, Ždrahala 13, Čip, Svitak, Mubenzen, Zeman

Iako se očekivalo da Česi značajno motivisanije uđu u ovaj duel, razlika u kvalitetu na strani Hrvatske je došla do izražaja od samog starta. Cindrić je odmarao, nije ulazio u igri, ali je odlično napadom  rukovodio Igor Karačić, postigao tri gola u ranoj fazi i doneo svom timu prvu opipiljivu prednost – 7:3. Raspoložen je na golu bio Stevanović, što su „Kauboji“ maksimalno iskoristili i stekli velikih plus šest već u prvom poluvremenu.

Na krilima maestralnog Ždrahale, Česi su pružili mnogo bolju partiju u nastavku. Predvođeni najvećim otkrovenjem prvenstva, momkom  koji će izvesno biti najbolji strelac takmičenja, vratili su se na minus tri na ulasku u poslednjih 10 minuta meča. Izabranici Jana Filipa i Danijela Kubeša su u samoj završnici još ozbiljnije zapretili – pogotkom Kašpareka su smanjili na 27:26, ali je minut pre kraja Zlatko Horvat pogodio 10-i put za dva razlike.

Posle tajm-auta, Kotrc ekspresno smanjuje na minimalan zaostatak, a Luka Stepančić nesmotrenim probijanjem daje protivniku šansu da izbori produžetak. Međutim, Kašparek ovoga puta šutira daleko preko gola, pa je Hrvatska ipak pobedom okončala, za svoje standarde razočaravajuć nastup na Evropskom prvenstvu u svojoj zemlji.