BARSELONA SLAVI: Katalonci novi šampioni Evrope! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa BARSELONA SLAVI: Katalonci novi šampioni Evrope!

BARSELONA SLAVI: Katalonci novi šampioni Evrope!

3 komentari

Rekordni, deveti put u istoriji, rukometaši Barselone postali su prvaci Evrope. U  finalu veličanstvenog fajnal for turnira u kelnskoj „Lankses“ areni, izabranici Ćavija Paskvala savladali su Vesprem rezultatom 28:23 (14:10). Do novog pehara, prvog posle 2011. godine, Katalonci su stigli zahvaljujući činjenici da su imali mnogo više raspoloženih napadača od rivala.

BARSELONA – VESPREM 28:23 (14:10)

7m: Barselona 1/1, Vesprem 1/1

Isključenja: Barselona 10 min, Vesprem 10 min.

Semafor: 0:1, 4:2, 9:6, 12:9, 16:11, 19:17, 23:18, 25:19, 28:21

Igrač utakmice: Nikola Karabatić

Veče za zaborav: Ćema Rodrigez

BARSELONA:

de Vargas, Šarić 12 odb, Nedesbo 3, Tomas 5, Entrerios 4, Soreindo, Sarminto 1, Arinjo, Gurbindo 3, Sigirdson 6 (1), Markez, Rutenka, Moros, Karabatić 6, Žaluz, Lazarov

VESPREM

Alilović 10 odb, Mikler 2 odb, Guljaš 2, Ilić 5 (1), Ivančik 1, Džamali, Lekai 1, Marguč 2, Nađ 8, Nilson 2, Ćema, Šuč, Sulić 2, Terzić, Ugalde , Cajc

Posle dva vođstva Vesprema, krila Barselone Sigurdson i Tomas dovode svoj tim do prednosti od 4:2. Period od pet minuta bez gola Vesprema, prekinuo je Momir Ilić za smanjenje na 6:5, ali je Laslo Nađ propustio idealnu priliku za izjednačenje u kontra napadu. Vrhunska odbrana Barse zaustavila je protok lopte ka crti i krilima, te su Vesprem u životu održavale „bombe“ Ilića i Nađa. U 21. minutu, treći gol Sigurdsona donosi najveću razliku do tada – 9:6. Nađ i Marguč smanjuju na minus jedan, pre serije Barselone od 3:0. Karabatić svojim drugim i trećim pogotkom vodi Barselonu na 13:9. Potom je Vesprem konačno dobio i četvrtog strelca, Andreasa Nilsona, ali je ipak Karabatić poslednji pogodio u prvom delu.

– Ukupno tri odbrane u prvom delu imali su Aliliović i Mikler, naspram sedam Šarića

– Četvrtog strelca na utakmici, Vesprem je dobio tek u 29 minutu kada je pogodio Nislon (Nađ 4, Ilić 3, Marguč 2)

– 0/2 šutirao je Kiril Lazarov

– Sa pet golova u finalu, Momir Ilić je potvrdio epitet najboljeg strelca takmičenja, ispred Lazarova

– Lazarov je osvojio svoju prvu titulu u Ligi šampiona

Velikih plus pet bilo je u 34. minutu, kada je Entrerios povisio na 16:11. Barselona je imala više raspoloženih igrača u napadu. Posle 20-og minuta, „utišao“ se i Momir Ilić, pa je Nađ ostao jedina prava opasnost u napadu. Zato je Paskval naredio Sigurdsonu da flasterom odvoji Mađara od gola, ali to nije sprečilo seriju Vesprema od 3:0. Konačno je stigao i pravi doprinos sa gola, Alilović je odbranio par lopti u nizu i ubrzo je na semaforu pisalo 19:17. Šansa za potpuni povratak je postala još veća kada je isključen Viktor Tomas, ali su Ortegini momci  izgubili četiri lopte pri takvom odnosu snaga. Kazna je bila neizbežna, a došla je u vidu pogotka Sigurdsona iz kontra napada. Islanđanin je ujedno prekinuo period od osam minuta bez gola novog prvaka Evrope. Isti igrač je potom realizovao prvi sedmerac za svoj tim, za 21:17 u 48. minutu.

Barselona nije dopustila rivalu drugu šansu za povratak. Taj interval sredinom drugog dela momci Karlosa Ortege nisu u potpunosti iskoristili, nakon čega je popustio i dosta solidan bedem ispred gola Alilovića. I dalje nije bilo podrške Laslu Nađu u napadu, koji je i sam počeo da promašuje. Pokušao je Ortega i sa Džamalijem umesto Ilića i Lekaijem umesto povređenog Ćeme, ali ništa nije pomagalo. Sigurdson, pa Karabatić, postavljaju novu maksimalu – 24:18 u 52. minutu. Slavlje španskih navijača, koje tradicionalno u Kelnu predvodi Karlos Pujol, moglo je da počne…