DO SADA NEVIĐENO: Kil do titule po hičkokovskom scenariju! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa DO SADA NEVIĐENO: Kil do titule po hičkokovskom scenariju!

DO SADA NEVIĐENO: Kil do titule po hičkokovskom scenariju!

2 komentari

IPAK KIL

Kakvo popodne u Nemačkoj! U poslednje kolo Bundeslige Rajn Nekar Leven i Kil ušli su sa istim brojem  bodova, a prvopomenuti tim bio je u prednosti za sedam golova, pošto u Nemačkoj odlučuje gol razlika, a ne međusobni duel. „Lavovi“ su gostovali u Gumersbahu, dok je Kil u Šparkase Areni dočekao Berlin. Oba rivala vodećih timova nisu imala rezultatski imperativ pred ovaj meč, pa je i pre početka bilo jasno da će se „juriti“ gol razlika u obe dvorane. Kil je slavio protiv Berlina sa 37:23(17:8), a RNL sa 40:35( 21:19), tako da su „Zebre“ odbranile titulu za samo dva gola, što je nezabeležen slučaj u istoriji ovog takmičenja.

Već na poluvremenu, pre nego što je iko očekivao, Kil je uspeo da „poravna“. Gislasonovi izabranici vodili su posle 30 minuta sa 17:8, a Leven u Gumersbahu sa 21:19, što je značilo da se u poslednje poluvreme šampionata kreće od nule. Početak nastavka izgledao je kao bajka za žuto – crne. Munjevitom serijom od 7:1 stigli su do 28:20. Kil je u isto vreme „posustao“, jer dugo nije mogao preko plus 11 protiv „Lisica“, pa je u tom trenutku sve ukazivalo da će tim iz Manhajma doći do prve titule u svojoj istoriji. Ipak, loša odbrana sa igračem više, neverovatne tehničke greške u poslednjih pet minuta i čudesni Matijas Pulen na golu 12-ostrukog šampiona, doprineli su da tako ne bude. Dok se prednost RNL-a topila, Kil je svoju uvećavao, pa se u poslednjih pet minuta sezone ušlo „sa nulom“. Tada je pomahnitali Matijas Pulen na golu Gumersbaha odlučio da titula ostane u Kilu. Branio je kao da je u pitanju borba života i smrti, sakupivši na kraju 20 odbrana i unevši nervozu u Gudmundsonove redove. Početničke greške Levena ređale su se kao na traci, kontra za kontrom domaćina, pa se u poslednja  dva minuta ušlo sa samo plus četiri za goste. Za to vreme, Kil je stigao do plus 15( ukupno plus četiri u odnosu na RNL) i tada je bilo jasno ko će biti šampion.

Bez dileme, najuzbudljivija sezona u istoriji najjačeg nacionalnog takmičenja, a malo je falilo da bude i najsimboličnija. Poslednja zvanična utakmica Gudmundura Gudmundsona na klupi „Lavova“, poslednja zvanična utakmica u karijeri Olivera Rogiša. Islandski stručnjak se seli na kormilo danske reprezentacije ( na njegovo mesto dolazi Nikolaj Jakobsen), a Rogišu je za sutra zakazana oproštajna utakmica u SAP Areni. Žarko Šešum takođe napušta Manhajm. Nije moglo gorče. Čak 15 golova u poslednjem meču neverovatne sezone, ništa neće značiti ni kapitenu Genshajmeru. Sve je palo u vodu.

S druge strane, Alfred Gislason je sa renoviranim Kilom još jednom pokazao ko je gazda. Kada mu je pomoćnik saopštio da je ponovo šampion, trljao je oči u neverici. RNL je zabeležio 17-u pobedu za redom. Ali šampion je Kil, 19-i put u istoriji. Spektakularno!