DRAMA BALKAN-DERBIJA: Plinari umalo ispustili nemoguće - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa DRAMA BALKAN-DERBIJA: Plinari umalo ispustili nemoguće

DRAMA BALKAN-DERBIJA: Plinari umalo ispustili nemoguće

IZ ARENE ZAGREB
TOMISLAV LAURIĆ

Prednost od osam pogodaka Hrvatskoj vjerojatno nije pretjerano draga. Reprezentacija ju je protiv Slovenije ispustila u borbi za broncu na SP-u, a nisu daleko od toga danas bili ni Zagrebaši. Nakon 14:10 u prvom dijelu i furioznog otvaranja nastavka, potpuno su podlegli kvaliteti Celjana predvođenih robotom Jancom. Ipak, uspjeli su zadržati prednost do kraja susreta, pobijediti 23:21. Taman dovoljno obzirom na više pogodaka u gostima. Sudbina PPD-a sada je u rukama Vardara.

PPD ZAGREB – CELJE PL 23:21 (14:10)
Arena Zagreb; 7.000 gledatelja

PPD ZAGREB: Stevanović 5+1 obrana, Skok 5 obrana i 1 gol; Mrakovčić, Kontrec, Vori 2, Cingesar 1, Marković, Horvat 5 (2), Šušnja, Valčić J. 1, Jotić, Valčić T., Mandalinić 5, Miklavčič 3, Markoski, Pavlović 5; trener: Silvio Ivandija

CELJE PL: Lesjak 13 obrana, Gajić, Dobaj; Malus, Babarskas, Janc 6 (1), Razgor 1, Marguč Gal 3 (3), Grošelj, Poteko 1, Zarabec 2, Kodrin, Mačkovšek 6, Mlakar, Žvižej L. 2, Bećiri; trener: Branko Tamše

Isključenja: PPD Zagreb 4 minute (Vori, Cingesar), Celje PL 6 minuta (Poteko, Bećiri x2)
Sedmerci: PPD Zagreb 2/2, Celje PL 4/5

Igrač utakmice: Blaž Janc

SEMAFOR: 1:1 (4’), 2:1 (10’), 4:1 (12’), 5:3 (15’), 7:5 (17’), 8:5 (19’), 9:7 (22’), 11:7 (24’), 12:9 (27’), 14:10 (30’), 17:10 (33’), 20:12 (42’), 21:13 (44’), 21:16 (47’), 21:18 (50’), 21:20 (53’), 23:20 (56’), 23:21 (60’)

Tri pogotka. Bila je to magična granica Zagrebaša, pobjeda koju su lovili za veliki korak ka prolasku skupine kontra direktnog rivala za šestu poziciju. Gosti iz Celja nisu se najbolje snašli na otvaranju; Zagreb je prvi vodio glavnu riječ.

Točnije Stipe Mandalinić. Čekao ga je Ivandija, tražio njegovu formu kad god se za to nudila prilika. A praktički jedini klasični bek šuter odgovorio je kad je bilo najpotrebnije. S tri pogotka u otvaranju za vrlo brzo odvajanje na 4:1 u 12. minuti susreta.

Svega jedan primljeni pogodak u Stevanovićevoj mreži dovoljan je i za opis obrane Plinara u tom periodu susreta. Igra se u ovom rezultatski vrlo bitnom meču svela na postavljene obrane, što je Ivandijin tim nedvojbeno bolje koristio.

Sve dok s druge strane nije otvorio celjski topnik Mačkovšek. Od 16. minute do kraja poluvremena Mačak je pet puta tresao mrežu PPD-a. Ipak, i s njim na razini te vrlo korektnim Lesjakom među vratnicama, Celjski se vitezi nisu uspjeli održati u potpunom rezultatskom priključku do odlaska na odmor.

Zagrebaši su preko kapetana Horvata u 24. minuti stigli do tada maksimalna četiri pogotka prednosti. Uzvratili su Celjani preko u samoj završnici preko Janca, imali i napad za dolazak na -2. Ali šut slovenskog ‘robota’ otišao je preko vrata domaćina, što je najbolje iskoristio njegov sunarodnjak. Vratar Skok pogodio je preko cijelog terena za 14:10 pri odlasku na odmor i potpuni delirij u zagrebačkoj Areni.

PET MOMENATA UTAKMICE:

– MANDALINIĆ U ELEMENTU

ODGOVARA MAČKOVŠEK

SKOK ZA DELIRIJ
PAVLOVIĆ – NERJEŠIVA ENIGMA

JANC VRATIO DRAMU – NEDOVOLJNU ZA ČETVRTFINALE

Delirij se prenio i na početak drugog dijela utakmice. Furiozno su Plinari otvorili nastavak; Pavlović je bio nerješiva enigma za celjsku obranu. Tri maestralna pogotka bila su dovoljna za odlazak na +7 i potpunu kontrolu nad susretom.

Vječni rivali u balkanskom derbiju već su tada djelovali pomalo tmurno, zabrinuto. Ali su ipak smogli snage odgovoriti. Kao i obično – na krilima robota Janca. Sa tri je vezana pogotka u periodu 45-47. minute vratio nadu svome timu, osigurao uzbudljivu završnicu u zagrebačkoj areni.

Nedvojbeno je šokiran bio domaćin krucijalne utakmice; niti Ivandijina minuta predaha nije im bila od pomoći. Nastavili su Celjani svoju seriju lakim pogodcima Razgora i Žvižeja, opet se našli na svega tri pogotka zaostatka.

Nada Zagrebaša bilo je drugo isključene Bećirija, ali nisu ga uspjeli kvalitetno iskoristiti. Lesjak je upisao svoju 12. obranu, a Janc na drugoj strani iz zgloba zabio za -2. Za vodu do grla u PPD-ovim redovima pobrinuo se Zarabec pogotkom iz solo prodora.

Deset je minuta trajao Zagrebov post. Prekinuo ga je Mandalinić, već u idućem penalu izborio penal kojeg Horvat pretvara u nova tri pogotka prednosti.

Na idući se pogodak čekalo sve do ulaska u posljednju minutu sesreta. Brz protok lopte Celjana u riskantnoj varijanti igre bez vratara stvorio je višak. Zarabec za Janca, robot za Marguča i pogodak za 23:21.

Točno je 58:50 stajalo na semaforu kada je Zagreb izveo centar, a obzirom na veći broj postignutih pogodaka u gostima Zagrebu je i ovih +2 bilo aktivno. Zahvaljujući lukavosti te priličnoj mani novog pravila da se nakon podizanja ruke za pasivu može još šest puta dodati, Plinari su ipak uspjeli sačuvati loptu do kraja i upisati pobjedu 23:21 u još jednom izuzetno uzbudljivom balkanskom derbiju.

Sudbina Plinara sada je u rukama Vardara. Pobjeda makedonskom sastava donosi im mjesto u nastavku natjecanja.