Francuzi zaključilI svoju "zlatnu eru" - Od Pekinga do Londona pet zlata! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa Francuzi zaključilI svoju "zlatnu eru" – Od Pekinga do Londona pet zlata!

Francuzi zaključilI svoju "zlatnu eru" – Od Pekinga do Londona pet zlata!

Nova stranica istorije svetskog rukometa je ispisana. Sjajna generacija reprezentacije Francuske, oprostila se od državnog dresa odbranom olimpijske titule iz Pekinga. Francuzi su od Pekinga do Londona osvojili pet od šest zlatnih medalja na velikim takmičenjima, postavivši standarde, koje će teško ko dostići u u bližoj istoriji. U uzbudljivom finalu pred 12.000 gledalaca, „Eksperti“ su savladali Švedsku 22:21(10:8).

Imali su problema francuski bekovi na startu sa čvrstom 6-0 Šveđana sa Karlsonom i Jernemirom u sredini. Samo je Gigu sa krila pronalazio put do mreže Sjostranda, dok je sa druge strane sve to išlo lakše, pa je Ekberg odveo svoju selekciju na 5:3 u 12. minutu. Šveđani su bili u vođstvu praktično dok Baraše i Fernandez nisu probili skandinavsku odbranu. Već je u 18. minutu bilo 7:6 za „Eksperte“. Poslednje izjednačenje na meču, ispostaviće se, bilo je minut kasnije, kada je Niklas Ekberg, najbolji strelac olimpijskog turnira postigao gol za 7:7. Do kraja poluvremena za 11 minuta, Šveđani su postigli samo jedan gol, a zahvaljujući penaldžiji Giguu, Francuska je na odmor otišla sa 10:8 u svlačionicu.

Start drugog poluvremena, obeležio je Danijel Narcis sa dva gola, a upisao se i Nikola Karabatić (14:11, 35.), koji je odigrao finale ispod svog proseka. Nisu se predavali Šveđani. Odbrana je ostala njihov adut, a Niklas Ekberg „sigurna ruka“, koja ih je dovela samo na gol zaostatka 16:15 u 46. minutu. Gol za gol, uz konstantnu prednost Francuza, igralo se do samog kraja. Kim Anderson je na početku 56. minuta smanjio na 21:19, a onda je usledilo par minuta promašaja sa jedne i druge strane, kako dolikuje samo završnici u kojoj se odlučuje o zlatu.

ABALO REŠIO FINALE

U poslednjih 90 sekundi finala, Francuska je ostala bez Nikole Karabatića, koji je isključen. To koriste Šveđani i postižu gol preko Ekberga za 21:20 na minut i pet sekundi pre kraja. Napad sa igračem manje, želeo je da prekine Klod Onesta tajm-autom, ali ga je preduhitrio Luk Abalo. Rukometni „Jordan“ je preuzeo sve u svoje ruke, naskočio na svog čuvara i postigao gol za 22:20 tačno 40 sekundi pre kraja. Slavlje je moglo da počne. Presing Šveđana nije mogao da urodi plodom. Vremena nije bilo dovoljno. Najveće iznenađenje ovog OI turnira, selekcija koja je u London stigla kao 12. u Evropi i bez vize za naredno Svetsko prvenstvo, izgubila je četvrto olimpijsko finale, o kome je mogla samo da sanja pre polaska…