Hrvatska pobednik Ex-Yu derbija u "Koper Boksu" - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa Hrvatska pobednik Ex-Yu derbija u "Koper Boksu"

Hrvatska pobednik Ex-Yu derbija u "Koper Boksu"

Balkanski derbi u „Koper Boksu“ u Londonu, potpuno zasluženo pripao je selekciji Hrvatske 31:23 (13:9), koja je dominirala u svim segmentima igre tokom 60 minuta drugog meča na Olimpijskim Igrama. Loš pozicioni napad „Orlova“, koji su „Kauboji“ kažnjavali kontrama i polukontrama, kao i porozna odbrana sredinom drugog poluvremena, koju je dominantni Vori nadigravao u igri „2 na 2“, glavne su odrednice epiloga Ex-Yu okršaja u Londonu. Hrvatska je sada praktično u četvrtfinalu, a „Orlovi“ osuđeni na borbu za „goli život“ u mečevima sa Korejom i Mađarskom.

SRBIJA – HRVATSKA 23:31 (9:13)
LONDON
KOPER BOKS ARENA
GLEDALACA – 7000
SUDIJE: HORAČEK I NOVOTNI (ČEŠKA)
SRBIJA:  Marjanac pet odbrana (36%), Stanić devet odbrana (29%), Vujin 6 (1), Nikčević 1, Manojlović 2, Toskić 2, Ilić, Marković, Prodanović 1, Rnić 4, Beljanski, Vučković 5, Čutura, Stanković 2
HRVATSKA: Alilović sedam odbrana (29%), Losert osam odbrana (57%), Balić 1, Duvnjak 4, Lacković 4, Kopljar 1, Vori 5, Gojun 1, Horvat 2, Vuković, Buntić , Štrlek 5, Čupić 8(3), Ninčević
KRETANJE REZULTATA: 2:1 (7.) 2:5 (12.) 3:8 (17.)  5:8 (20.) 6:10 (23.) 8:11 (26.) 8:13 (28.) 11:13 (33.) 12:14 (34.) 13:15 (36.) 14:16 (38.) 14:18 (39.) 17:19 (43.) 17:22 (45.) 19:24 (49.) 20:26 (51.) 21:29 (56.)
IGRAČ UTAKMICE: IGOR VORI (HRVATSKA)

Start balkanskog derbija, obeležile su čvrste odbrane, razbranjeni Alilović i Stanić, ali i sjajna blokerska serija Gojuna i ostatka odbrane „Kauboja“, koji su zaustavili četiri šuta Ilića i Vujina u prvih deset minuta.  Prvo i poslednje vođstvo na meču „Orlovi“ su imali u sedmom minutu, kada je Ivan Nikčević pogodio za 2:1. Već tada su krenuli problemi u napadu, koji nije mogao da nađe rešenje za visoku zonu Hrvata. Šutevi Ilića i Vujina, završavali su u bloku ili rukama Mirka Alilovića, pa su iz kontre i polukontre pala čak četiri od prvih pet golova Hrvatske (2:5). Sve to uz veliku inspiraciju Darka Stanića, od koga su se na startu „uplašili“ Čupić, Kopljar i Vori, kojima je skinuo pet zicera.

Gol Domagoja Duvnjaka za 5:2 u 12. minutu, bilo je signal da selektor „Orlova“, Veselin Vuković zatraži tajm-aut. Promešao je karte srpski selektor, uveo Momira Rnića, zatim Stankovića i Čuturu, želeći da napad proizvede i neka druga rešenja, nakon četiri izblokirana šuta sa sredine. To je iskoristo Momir Rnić, koji je svojom eksplozivnošću vezao dva gola za Srbiju, tek pošto je Hrvatska preko Čupića stigla prvi put do +5 – 8:3 u 17. minutu.

Posle Rnića, i gol Nikole Manojlovića iz polukontre, doneo je kratkotrajnu veru u povratak u rezultatski egal – 5:8 (20.), nakon ćega je Slavko Goluža zatražio minut odmora, ne bi li održao ritam u kome se odlična odbrana smenjivala sa brzim centrom, koji je pravio probleme srpskim izmenama – odbrana-napad. Do kraja poluvremena, „Kauboji“ su nadigravali srpsku 5-1 sa Nikčevićem, saradnjom sa „crtom“, posle kojih je Ivan Čupić davao golove iz sedmeraca (pet golova u 1.pol nakon dva uvodna promašaja) i raspucanog Blaženka Lackovića, koji izgleda odlično na startu OI turnira.

Kod 10:6 u 23. minutu, povredio se Darko Stanić, a na njegovo mesto, stao je Dragan Marjanac. Brži pozicioni napad sa Rnićem i Stankovićem, postao je problem timu selektora Goluža, a srpski dvojac je postigao poslednja tri gola u prvom delu za – 9:13 pred put u svlačionice.

BARIJERA ZA -1

Na početku nastavka, vratio je Vuković početnu bekovsku trojku Ilić – Vučković – Vujin, koja je u prvih 30 minuta imala loših 1/11. Dva vezana gola Vučkovića i Vujina, opravdala su taj potez, a Srbija je došla do -2, 11:13. Ubrzo su Hrvati našli ključ za 5-1 sa Markovićem kao prednjim i nisu dozvolili da se „Orlovi“ približe na -1. Od 33. do 43. minuta (12:14, 13:15, 14:16, 17:19), Srbija je četiri puta napadala za -1, a serija tehničkih grešaka i nelogičnosti u tim trenucima, išla je na vodenicu „Kauboja“. Najbolja šansa, propuštena je u periodu sa igračem više (39.), kada Balić i Čupić pogađaju iz kontre u razmaku od 30 sekundi a Hrvatska sa 14:16 odlazi na +4. Opustio je ruku Marko Vujin, postigao šest pogodaka u drugom poluvremenu, ali i vezao par tehničkih grešaka u važnim trenucima.  Odličan potez na drugoj strani, bio je uvođenje Venija Loserta, koji je poslednjih 20 minuta meča završio sa preko 50% odbrana.

VORI SHOW

Prelomni momenti, desili su se između 43. i 45. minuta, kada su „Kauboji“ napravili 3:0 i otišli na nedostižnih +5 (22:17). Vukovićevi saveti na tajm-autu, nisu mnogo toga promenili. Pokušaj da se Lackoviću zalepi „flaster“, nadigran je lako i školski. Vori je počeo da pravi dar-mar srpskoj odbrani, u kojoj očigledno više nije bilo ni svežine, ni vođe, ni koncentracije. Prvi put +6, Hrvatska je izborila u 48. minutu – 24:18, koliko je bilo i kada je Goluža pozvao na oprez u pozvanom tajm-autu u 51. minutu (26:20).

Igra „Orlova“ se otela kontroli, a golovi iz kontranapada Štrleka i Horvata, ređali su se kao na traci. Malodušnost je pokušao da opozove Vuković oštrim rečima na tajm-autu, nakon čega smo do kraja meča videli par bacanja na glavu, ali je utisak da to nije bio problem u ovih 60 minuta. Hrvatska je zasluženo slavila, smirenijom i kvalitetnijom igrom u oba pravca.