HSV na krovu Evrope! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa HSV na krovu Evrope!

HSV na krovu Evrope!

Domagoj Duvnjak, Igor Vori, Blaženko Lacković i Stefan Terzić, podigli su trofej namenjen osvajaču EHF Lige šampiona 2012/2013! Nemački HSV je u finalnom meču posle velike borbe i dva produžetka savladao Barselonu 30:29 (25:25 – 9:11) pred 20.000 ljudi u Lanxess Areni u Kelnu.

BARSELONA – HSV 29:30 – 25:25  (9:11)
KELN
LANXESS ARENA
GLEDALACA – 20000
BARSELONA: Šterbik osam odbrana, Nodesbo 3, Garsija 3, Tomas 7, Entrerios, Soraindo 1, Sarmiento 2, Šarić 10 odbrana, Montoro 1, Gurbindo 3, Jernemir, Agirezabalaga, Rutenka 8, Stranovski 1, Rokas, Moros
HSV: Biter 17 odbrana, Kraus 6, Šreder, Duvnjak 4, Jansen 2, Lacković 2, Flor, Vori 2, Herman, Lindberg 6, Terzić, Nilson, Lijevski 3, Hens, Petersen 5
KRETANJE REZULTATA: 4:2 (11.), 6:6 (19.) 8:8 (23.) 10:8 (26.) 11:9, 13:10 (34.) 13:13 (38.) 15:13 (39.) 15:16 (42.) 16:18 (46.) 18:20 (48.) 20:20 (52.) 20:24 (55.) 24:24 (57:10)25:27 (62:00) 26:28 (65:00)
IGRAČ UTAKMICE: Mimi Kraus (HSV)

Prštao je „gerflor“ Lanxess Arene od duela i nervoze sa obe strane od samog starta velikog finala. Važnost meča učinila je svoje, pa smo se nagledali najmanje rukometa, a više rvačkih zahvata, pauza za brisanje terena i smirivanje uzavrelih strasti. Moros i Jernemir su uspešno izvršavali ono što im je trener Paskval dao u amanet, da onemoguće bekovsku paljbu Duvnjaka i Hensa. Dvojac koji je Kilu zabio 19 golova, u prvom poluvremenu je postigao samo jedan. Tek Lijevski je uspevao da probije po desno strani i zatrese mrežu odličnog Danijela Šarića (50% odbrana u prvom delu), koji je kao i 2011. godine u finalu, bio raspoložen da svom timu donese pehar.

Sa druge strane, Duvnjak, Vori i drugovi nisu imali rešenja jedino za maestralnog Rutenku. Ni Jogi Biter nije uspevao da uhvati stranu sjajnih šuteva iz zgloba, koji su mu parali mrežu po uglovima gola. Sjajni Belorus je postigao četiri gola do odlaska u svlačionicu i bio prevaga u duelu dve ekipe – posvećene odbrani. Ni Lackoviću nije išlo od ruke, pre svega, da se digne i izbori poziciju za šut, jer su surovi dueli dolazili i na 10,12, 13 metara od gola Šarića. Sa golom Stranovskog, otišlo se na odmor sa +2 za Barsu – 11:9.

Stao je napad Barselone u nastavku. Nije bilo golova Rutenke, a ostali bekovi nisu bili na visini finala, pa je HSV odbranom na ivici regularnosti, kakvu smo uostalom videli i na drugoj strani, uspeo da se vrati u meč i preokrene do 43. minuta (15:16) na radost Lanxess Arene, koja je u velikoj većini navijala za nemački tim.  Martin Švalb je rešio da da ubrza napad, uveo Mimija Krausa i to je donelo pomak. Dva gola za prvih +2 HSV-a, postigao je Frederik Petersen (16:18, 45.).

Golovi Nodesboa i Garsije, vratili su Barselonu u egal – 18:18, za tili čas. Teška odbrana Barse, bez rešenja za brzog srednjeg beka HSV-a, kažnjena je sa još dva gola u režiji Krausa 18:20, kada je Paskval ponovo pozvao na minut odmora i ono što je važnije poslao Arpada Šterbika na gol, umesto Šarića koji je za 18 minuta nastavka imao samo jednu odbranu.

To je urodilo plodom.Tri odbrane (sedmerac Duvnjaku) španskog reprezentativca, omogućili su Barseloni da dođe do izjednačenja 20:20 na početku 52. minuta, kada je Švalb reagovao tajm-autom.

Mimi Kraus je nastavio da pravi dar-mar odbrani Barselone. Sa dva gola sa zemlje, „otvorio“ je Šterbika. Dve vezane odbrane Jogija Bitera, dovele su HSV na velikih +3 (23:20) u 54. minutu.  Petersen je iskontrirao za +4 (24:20), a odmah zatim, Jansen propustio priliku da iz novog kontranapada dokrajči protivnika. Šterbik ga je „uhvatio“ i omogućio svom timu da se vrati golom Montora – 21:24 (55.).

Još jedna odbrana Šterbika, uz gol Rutenke iz sedmerca i dva isključenja igrača Nemaca, podgrejali su nadu Barselone da se može do preokreta – 22:24 (56.). I uspeli su u tome. Tomas i Nodesbo su doveli do egala – 24:24 na tri minuta pre kraja.

Sarmiento je „flasterisao“ Krausa, ali je put do mreže HSV našao preko Lindberga 24:25 (58:10). U narednom napadu, tek iz drugog puta, Rutenka sa pozicije gotovo desnog krila vara Bitera 25:25. U napadu koji je donosio titulu šampiona Evrope, sjajni Šterbik se nije dao prevariti. Odbranio je Lindbergu, upisao sedmu odbranu za 12 minuta i omogućio svom timu da u poslednjih 15 sekundi dođe do konačnog trijumfa. Brz faul, onemogućio je neki organizovaniji napad, a Rutenki je samo ostalo da opali preko bloka Nemaca, što je Biter teškom mukom zaustavio. Otišlo se u produžetke…

PRODUŽECI

Kada je trebalo, probudio se Domagoj Duvnjak i sa dva vezana gola naterao publiku na noge, a Barsu stavio na korak od poraza (27:25). Garsija je smanjio na 26:27, ali je odmah zatim, svoju sjajnu partiju nastavio Mimi Kraus, koji je još jednom savladao Šterbika. Sa 28:26 se i otišlo na kratku pauzu posle prvog produžetka.

Več posle 60 sekundi drugog produžetka, na semaforu je pisalo 28:29 zahvaljujući majstorijama Tomasa i Petersena. Igor Vori nije uspeo da savlada Šterbika, što je Huanin Garsija kaznio izjednačivši na 29:29 (67:00). Lindberg je iskoristio faul nad Vorijem i sa sedam metara ponovo doveo HSV u vođstvo – 30:29. Jogi Biter je u narednom odbranio zicer Gurbindu i u poslednji minut, HSV je ušao sa golom prednosti. Šut Lijevskog nije završio u mreži, Barsa se dokopala lopte. Probao je Garsija, promašio, ali je lopta ostala u posedu njegovog tima. Na kraju, Rutenka je samo imao priliku da opali preko bloka i slavlje HSV-a je moglo da počne.