PLINARIMA BALKANSKI DERBI: Iviću osam minuta dovoljno za titulu junaka meča - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa PLINARIMA BALKANSKI DERBI: Iviću osam minuta dovoljno za titulu junaka meča

PLINARIMA BALKANSKI DERBI: Iviću osam minuta dovoljno za titulu junaka meča

IZ ARENE ZLATOROG

TOMISLAV LAURIĆ

Kao što i dostoji, najveći je derbi balkanske rukometne tradicije odigran pred punim Zlatorogom. Večeras s nešto većim adrenalinom jer na gostujući je tim bio predvođen Veselinom Vujovićem, izbornikom slovenskih seniora. U duelu izuzetno bogatom vrlo žestokim startovima jako se teško dolazilo do pogodaka, većinom se igralo u egalu. Celje je na odmoru imalo minimalnu prednost od 10:9, krenulo furiozno u nastavak i odvojilo se na 15:11. Ali sve to nedovoljno za pobjedu jer u posljednjih osam minuta utakmice na Zagrebova je vrata ušao Ivić te do kraja nije primio jedan jedini pogodak. Nakon dugo vremena Zagreb odlazi iz Celja pobjednički s krajnjim rezultatom 20:21.

CELJE PIVOVARNA LAŠKO – PPD ZAGREB  20:21 (10:09)

Gledalaca: 4500
Isključenja:  Celje8 minuta (Blagotinšek x2, Dobelšek, Zarabec), Zagreb16 minuta (Mihić, Vujić, Šebetić, Pavlović, Šandrk,Obranović, Kovačević x2)
Sedmerci: Celje 2/4, Zagreb 1/2

CELJE PIVOVARNA LAŠKO: Lesjak 12+0 obrana, Gajič 0+1 obrana; Janc 3, Mlakar 3, Razgor 3, Žvižej 3, Blagotinšek 2, Zarabec 2, Babarskas 1, Dobelšek 1, Š. Ivić 1, Potočnik 1, Fižuleto, Kodrin, Marguč, Poteko

PPD ZAGREB: F. Ivić 3+1 obrana, Stevanović 11+1 obrana; Kovačević 4, Sabljić 3, Šprem 3, Stepnačić 3, Kontrec 2, Pavlović 2, Šebetić 2, Mihić 1, Obranović 1

SEMAFOR: 1:1 (4′), 5:2 (10′), 5:3 (11′), 6:3 (17′), 7:4 (20′), 7:7 (23′), 8:8 (27′), 10:9 (30′), 12:11 (34′), 15:11 (37′), 15:15 (40′),  18:16 (48′), 20:18 )53′), 20:20 (56′), 20:21 (60′)

IGRAČ UTAKMICE: Filip Ivić

Malo taktičko iznenađenje Vuja je za Celjane priredio već na samom početku dvoboja. Umjesto Ivića, među vratnice je stao Stevanović i potpuno opravdao ukazanu priliku. Već u prvih šest minuta je nanizao tri obrane i bio ključni kreator Zagrebove početne prednosti od 1:2.

Imali su zagrebački Lavovi odličnu priliku i za doći do osjetnije prednosti. Blagotinšek je zaradio rano isključenje, no PPD je opet imao velike poteškoće s realizacijom igrača više. U naredne dvije minute nisu postigli niti jedan pogodak, Babarskas je od bloka uspio pronaći put do mreže te izjednačiti na 2:2.

Bio je to tek početak furiozne serije Tamšeova sastava. Vrhunska, vrlo čvrsta obrana praćena vratarom Lesjakom, te solidna tranzicija doveli su Celjane do vodstva 5:2 nakon 10 minuta igre. Dovoljno da Vuja pozove svoju prvu minutu predaha. Pavlović je nakon iste konačno prekinuo Zagrebov post dug nešto više od šest minuta, no preko desnih bekova Ivića i Mlakara domaćin uspjeva održati svoju prednost na tri pogotka razlike (7:4; 20′).

I nakon toga počinje neshvatljivo griješiti. Vuja se odlučio za igru s markerom i opet pogodio. Obranović je kao marker postigao pogodak, Žvižej je s centra bacio loptu u ruke Sabljiću. Obranović to sa markerom na sebi koristi još jednom da bi potom Poteko bez ikakve potrebe s centra dodao loptu Špremu. Ovoga puta Zagreb nije iskoristio situaciju, ali napad kasnije treća tehnička pogreška i kontra Šprema dovode meč u novi egal na 7:7.

Žvižej iz sedmerca zabija prvi gol Celjana nakon više od šest minuta crnila, a nova se prilika Zagrebu za vodstvo ponudila nakon drugog isključenja Dobelšeka, ali opet su Plinari počeli srljati. Šandrk je ničim izazvan opalio nakon pet sekundi, Lesjak obranio, no odbijanac hvatta Sabljić za prvi gol Zagreba s igračem više u cijelom meču. Pavlović je na ulasku u posljednju minutu prvog dijela imao izglednu priliku za vraćanjem vodstva na stranu svoga tima, no Lesjak ga je spriječio svojom osmom obranom. Mlakar pak okončava poluvrijeme pogotkom i pri odlasku na odmor daje svome timu minimalnu prednost 10:9.

PET MOMENATA UTAKMICE:

–ZAGREB U 1. POLUVREMENU ZABIO SAMO JEDAN GOL U 5′ IGRE S IGRAČEM VIŠE
– CELJE 6 TEHNIČKIH 18-30′; GUBI PREDNOST OD TRI POGOTKA
–CELJE NA KRILIMA PUBLIKE ODLAZI NA 15:11; ZAGREB VRAĆA NA EGAL U MANJE OD TRI MINUTE
–IVIĆ ULAZI U 53. MINUTI; NE PRIMA NI JEDAN POGODAK
– CELJE U ZADNJEM NAPADU NE KORISTI 6:4

Otvaranje drugog poluvremena bilo je furiozno po Celjane. Gajič je ušao s klupe i obranio sedmerac Špremu da bi Janc potom digao sve Florijane na noge. S igračem manje postigao je pogodak te nakon toga istrčao još jednu kontru, realizirao je i izborio isključenje Kovačevića. Celjani su ekspresno došli do prednosti od 15:11, ali su je i još brže prokockali.

Svega tri minute su bile dovoljne Zagrebašima da (opet većinom zahvaljujući tehničkim greškama protivnika) vrate reulzat na potpuni egal. Tada još jedan veliki slovenski talent (Blagotinšek) ima odličnu dionicu kako u obrani, tako i u napadu. Domaćin opet ima +2 i održava ih sve do 53. minute kada Janc postiže 20. pogodak za svoj tim.

Vuja se tada odlučuje na još jednu taktičku promjenu, među vratnice ulazi Ivić. To će se ispostaviti jednim od ključnih momenata utakmice. Najperspektivniji hrvatski vratar do kraja utakmice nije primio niti jedan jedini pogodak te je bio ključni kreator preokreta svoga tima. Doduše, i uz njega na vrhunskoj razini nsu Plinari jednostavno došli do pobjede. Problem je bio u napadu gdje su praktički svi bili neodlučni; nisu se usudili otići do kraja po vrlo vrijedan pogodak.

U takvoj je situaciji iskočilo iskustvo Zagrebova pivota Sabljića. U dva se navrata odlično okrenuo i realizirao pogotke za novi egal na 20:20. Ivić potom još jednom iskače, brani sedmerac Zarabecu da bi Stepančić potom mirno postavio i konačnih 20:21.

Ali do samog kraja utakmice rame nije nedostajalo. Prvo je Sabljić šutirao iz kontakta, obranio je Lesjak. Novi napad PPD nije iskoristio: Obranović se spetljao a potom i zaradio isključenje na Zarabecu. Celje je uzelo minutu preaha, imalo 18 sekundi za postići gol vrijean boda. Umjesto toga, Mlakar je iz poluizrađene situacije šutirao šest sekundi prije kraja i pogodio u nogu Ivića za opće slavlje Zagrebaša koji osim bodova kući nose i prestiž iz velikog balkanskog derbija.