KIL VLADAR EVROPE! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa KIL VLADAR EVROPE!

KIL VLADAR EVROPE!

KIL JE ŠAMPION EVROPE po treći put! Rukometni Mančester nosi sve sa sobom ove sezone – Bundesligu, Kup Nemačke, Super Kup i EHF Ligu šampiona. U finalu sjajnoj EHF F4 u Kelnu pred 20000, uglavnom svojih navijača, nemački šampion je dokazao da je najbolji savladavši Atletiko Madrid 26:21 (13:10). Tešku, napetu utakmicu punu faulova i nervoze, rešio je maestralni Francuz, Tijeri Omejer, koji je u drugom poluvremenu praktično „rasturio“ Špance sa ukupno 19 odbrana. Kada je to trebalo pri kraju meča, Filip Jiha je vezao par golova (6), uz odličnog Andersona (7) učinio najviše da ttula ode na Baltik. Kod Španaca, najefikasniji je bio Lazarov sa pet golova.

THW Kiel – Atletiko Madrid 26:21 (13:10)
Lanxess Arena
Gledalaca – 20000
Sudije – Stojković i Nikolić
Kiel: Omeyer 19 odbrana; Sprenger (-), Andersson (7), Narcisse (2), Jicha (7, 3p) y Klein (3) -equipo inicial- Palicka (ps), Ahlm (2), Kubes (-), Reichmann (-), Zeitz (-), Palmarsson (2), Ilic (3, 2p) y Lundstrom (-).
Atlético: Sterbik; Abalo (4), Aginagalde (3), Kallman (3), Dinart (-), Cañellas (3) y Chema Rodríguez (1) -equipo inicial- Hombrados (ps), Antonio Díez (ps), Edu Fernández (1), Markussen (1), Davis (-), Roberto García (-), Alberto Entrerríos (-) y Lazarov (5, 2p).

Kretanje rezultata: 1:3 (7.) 2:4 (9.) 3:5 (12.) 4:6 (14.) 7:6 (19.) 7:8 (21.) 9:9 (23.) 12:9 (28.) 13:9 (29.) 13:11 (34.) 16:13 (43.) 18:13 (48.) 21:15 (53.) 22:19 (57.)
Igrač utakmice:Tijeri Omejer

Kako se i očekivalo, Atletiko je meč otvorio jakom odbranom, koja je neutralisala Jihu i sprečila dodavanja ka Almu na „crti“. U takvoj situaciji, mučio se Kil da dođe do gola, a jedinog raspoloženog beka, imao je u Kimu Andersonu, koji je od početnih 6, postigao 4 gola za svoj tim. Sa druge strane, meč golovima otvaraju Markusen i Lazarov, a za razliku od „Zebri“ i Alma, Madriđani pronalaze Aginagalde na liniji. Poveo je Atletiko 3:1 (6.), 4:2, 5:3, sve do 6:4 u 13. minutu, kada Jiha postiže prvenac, a zatim Kim Anderson donosi izjednačenje – 6:6 (18.).

„Stalo je“ u napadu španskog tima, čak i sa igračem više, pa posle par neuspešnih, raspucani Kim Anderson dovodi Kil u prvo vođstvo – 7:6 na isteku 18. minuta.  Rešenje Madriđani dobijaju u Lazarovu. Makedonski reprezentativac asistira Abalou za egal, pa i sam vara Omejera za 8:7 (21.). Frljoka Arona Palmarsona pronalazi put do mreže Šterbika, a slede dva realizovana sedmerca Momira Ilića (ušao u 15. minutu). Srpski kapiten prvo vara Šterbika, a onda i Ombradosa za novo vođstvo Kila 10:9 (25.). Pre njega, Lazarovu brani sedmerac Omejer.

Sledi novi gol Arona Palmarsona za prvih +2 Kila (11:9). Igrači Talanta Dušebajeva nemaju rešenja za tvrdu odbranu „Zebri“. Pokušavaju Markusen, Kaneljas, ali bezuspešno, da bi na asistenciju Ilića, Alm postigao svoj prvenac za (12:9, 28.), što tera Dušebajeva da uzme minut odmora. Posle tajm-auta, sjajni Islanđanin, Aron Palmarson postiže svoj drugi gol za 13:9, pokazavši da je korisnije rešenje od Narcisa na poziciji srednjeg beka. Do kraja poluvremena, Lazarov još jednom vara Omejera za 13:10.

Počelo je drugo poluvreme i donelo „tuču“. Prštalo je na sve strane, dueli kolosa su dizali publiku na noge, a čini se najviše muke su imali sudije Stojković i Nikolić da razluče šta je šta. Roletnu je spustio Tijeri Omejer. Počeo je da brani sve, sa krila, sa bekova i crte, sa karakterističnim radovanjem posle uspešnih intervencija, što je iritiralo Špance. Tek su ga probili preko Čeme Rodrigeza, koji mu je šutnuo „kroz glavu“ za 13:11 u 34. minutu.

Stisli su Španci odbranu, igrali je mnogo bolje nego Nemci, koje je čuvao Omejer. Osim gola Momira Ilića u prvih 10 minuta nastavka, bekovi „Zebri“nisu uspeli da savladaju Šterbika. Indisponiran je bio Jiha, nervozan, a stao je i Kim Anderson.

Fokusiranost na bekove, proizvelo je rešenje zvano Dominik Klajn. Nemački reprezentativac postiže dva vezana gola i biva jedini strelac pored Ilića u 15 minuta nastavka – 16:13. Rezultat 3:3 do tajm-auta u 45.minutu, govorio je o kakvoj se bori radi više od bilo kog komentara. U tim trenucima, Ilić maši sedmerac, šalje loptu preko gola Šterbika i propušta šansu da dovede svoj tim na +4.

I posle tajm-auta, najveći problem Madriđani imaju sa Omejerom. Francuz briljira, gol mu se ne može dati. Jiha postiže gol za 17:13, a kada Kaneljas ne koristi sedmerac (stativa) omađijan Francuzom, Kim Anderson šestim golom nastavlja seriju iz prvog poluvremena – 18:13 (48.).

Nije bilo spasa Špancima od Omejera. Kada im nije branio, pogađali su stativu, zaštitnu mrežu iza gola. Sa druge strane, kada je to najviše trebalo, proradio je Filip Jiha, postigao četiri gola za sedam minuta i doveo svoju ekipu na +6 (21:15, 51.). Isto odstojanje je bilo i tri minuta kasnije 22:16, posle čega Atletiko vezuje tri gola, dolazi na 22:19 (55.), što je bio signal Gislasonu da zatraži taj-aut. Nije se dao Kil, gol Alma za 24:20 na minut i po pre kraja, rešio je sve.