Loša završnica u Londonu - "Orlovi" stali, Španci uzeli bodove! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa Loša završnica u Londonu – "Orlovi" stali, Španci uzeli bodove!

Loša završnica u Londonu – "Orlovi" stali, Španci uzeli bodove!

Reprezentacija Srbije, poražena je u prvom meču na Olimpijskom turniru u Londonu od selekcije Španije 26:21 (10:14). Odlično prvo poluvreme i postepen pad u drugom sa katastrofalnom napadačkom završnicom, rezultirao je serijom Španaca od 6:0 (od 50. do 55.) i gubitkom bodova u „Koper Boks Areni“. Momir Ilić i drugovi, bili su nadomak pobede u 50. minutu (20:18), ali je loša završnica, prevashodno stereotipan napad pun tehničkih grešaka, doveo do toga da Španci na kraju slave.  Upravo je Momir Ilić i bio jedina opasnost po gol Ombradosa u drugom poluvremenu, završivši meč sa sedam golova, dok su kod Španaca Makeda, Ugalde i Tomas „podelili“ po četiri.

SRBIJA – ŠPANIJA 21:26 (14:10)
LONDON
KOPER BOKS ARENA
SUDIJE: KRISTIJANSEN I ABRAHAMSEN
SRBIJA: Stanić 16 odbrana, Marjanac, Vujin 2, Nikčević 3, Manojlović, Toskić 2, Ilić 7, Marković, Prodanović 2, Rnić 1, Beljanski, Vučković, Čutura, Stanković 4
ŠPANIJA: Šterbik pet odbrana, Ombrados sedam odbrana, Gurbindo 1, Rokas 3, Tomas 4, Makeda 4, Entrerios 2, Agirezabalaga, Sarmiento 4, Aginagalde 2, Ugalde 4, Kaneljas, Moros 1, Gvardiola 1.
KRETANjE REZULTATA: 1:2 (4.) 3:4 (10.) 4:6 (14.) 7:6 (16.) 7:8 (19.) 11:8 (25.) 13:19 (28.) 16:14 (40.) 16:16 (41.) 18:16 (46.) 20:18 (49.) 20:24 (55.)

Rezultatsku inicijativu na početku meča imali su Španci predvođeni Arpadom Šterbikom, koji je sаkupljao odbrane i na kontо agresivne odbrane svoje selekcije, koja je odaljila Manojlovića i Ilića na 10,11 metara. Nekadašnji „Vojvoda“, stajao je na golu sve do 4:4, sakupio pet odbrana za 10 minuta, dok Momir Ilić nije ubacio loptu u praznu mrežu, a španski reprezentativac otišao na klupu. Do najvećih +2 u prvom poluvremenu, Španci su stigli u 13. minutu, kada je Aginagalde povećao na 6:4.

Tada su usledila tri furiozna minuta „Orlova“ u kojima su još dva puta Prodanović i Nikčević zatresli praktično praznu mrežu posle istrčavanja Ombradosa, a Srbija prvi put povela – 7:6 (16.). Odlična 6-0 odbrana „Orlova“ neutralisala je u potpunosti Entreriosa, Sarmienta i Makedu, bekove Španaca, a jedini problem je predstavljao pivotmen Aginagalde, koji je gol i dva sedmerca izborio rvajući se na „dvojci“ sa Toskićem i Vujinom, posle čega je kao kolateralna šteta bivao isključivan Rajko Prodanović.

I baš tada, pri rezultatu 8:7 za Špance, Vuković traži tajm-aut (20.), a na teren umesto Vujina, koji je zabio dva efektna gola Šterbiku, pustio Ivana Stankovića, igrača preokreta. „Kameni“ je do kraja poluvremena postigao tri gola zahvaljujući sjajnim solo-prodorima, a uz još jednu asistenciju Toskiću na „crti“ poneo epitet igrača prvog dela. Na golu se razgoropadio i Darko Stanić (10 odbrana u prvom delu), „uspavana“ kontra iz prethodnog perioda, donela je čak pet golova a semafor lepu sliku – 11:8 za Srbiju u 25. minutu.

Tek dva isključenja Prodanovića, usporila su nalet „Orlova“. Gurbindo je smanjio na 11:9, a onda je borbeni Alem Toskić po prvi put doveo Srbiju na +4 – 13:9 u 28. minutu. Tako se završio i poslednji napad u prvom poluvremenu, kada se momak iz Priboja izmigoljio Morosu i doneo zaključnih – 14:10.

NAPAD STAO

Početak drugog poluvremena, doneo je problem u napadu naše reprezentacije, koji nije rešen, ispostaviće se, do kraja utakmice. Nije bilo rešenja za odbranu Španaca na ivici isključenja. Opasnost je, čini se, uvek dolazila od istih igrača, Ilića i Stankovića, što je Valero Rivera shvatio i uspešno ih neutralisao. Tehničke greške, donele su kontre Špancima, koji su do 41. minuta neutralisali prednost Srbije iz prvog poluvremena – 16:16.

Tajm-aut, doneo je kratkotrajni boljitak, pa su dva vezana gola Momira Ilića i dobra igra u odbrani rezultirali sa +2 – 18:16 (45.). Poslednji put, +2 „Orlovi“ su imali u 50. minutu, kada je projektil Ivana Stankovića završio iza leđa Ombradosa za 20:18. Od tog trenutka, pa u narednih pet minuta i 10 sekundi, na terenu je postojaio samo jedan tim – Španija. Vihorna krila, Tomas i Ugalde, predvodili su seriju od 6:0 do isteka 55. minuta meča, a tada je već postalo jasno da će Španci uzeti bodove – 24:20. Zakasnio je Veselin Vuković sa tajm-autom, koji nije mogao da promeni ništa specijalno u preostala tri minuta pri rezultatu 24:21 za „Furiju“. Do kraja, rastrčani Španci su došli i do +5, učinivši svoju pobedu „rutinskom“ za one koji meč u „Koper Boksu“ nisu gledali. Ono što je na SP 2011 u Švedskoj, Veselin Vuković nazivao „strahom od pobede“, izgleda ponovilo se na otvaranju turnira u Londonu.

„MORAJU SVI“

Veliki pad u igri u napadu „Orlova“, povezan je i sa tim da osim Momira Ilića i donekle, Ivana Stankovića, u drugom poluvremenu niko od preostalih bekova nije učestvovao. Kapiten „Orlova“ je postigao pet od sedam golova Srbije u drugom poluvremenu, a dva preostala su bila delo Ivana Nikčevića („kokica“ iz teške situacije) i Ivana Stankovića. Dalibor Čutura je osim organizatorske role, bio bezopasan po gol, Nikola Manojlović se oprobao samo jednom, a Momir Rnića dva puta. Utisak je, „čekao se“ Ilić, njemu se se „trpale“ lopte u završnici, a kako su to i Španci znali, veliki broj ukradenih lopti upravo od i do srpske „trinaestice“, rezultirao je sa nekoliko kontri. Za pobede nad velikim reprezentacijama poput Španije u narednim mečevima, biće potreban još neko da bude na nivou od desnorukih srpskih bekova.