Mađari eliminisali "Orlove" - Močai razbio iluzije - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa Mađari eliminisali "Orlove" – Močai razbio iluzije

Mađari eliminisali "Orlove" – Močai razbio iluzije

2 komentari

Reprezentacija Srbije, eliminisana je iz daljeg takmičenja na Olimpijskim Igrama u Londonu. Poraz od Mađarske 23:26 (11:9) u petom kolu OI turnira, bio je presudan da se „Orlovi“ ne nađu među četiri reprezentacije, koje su se kvalifikovale u četvrtfinale. „Raspad sistema“ u poslednjih 20 minuta meča, doveo je do četvrtog poraza „Orlova“ u „Koper Boksu“. Šuterska rapsodija Močaija „juniora“, probuđeni Nandor Fazekaš na golu i totalni gubitak „glave“, kako u napadu, tako i u odbrani, vratili su Srbiju „dve godine unazad“, a od srebra iz „Arene“ napravili samo lepu uspomenu.

SRBIJA – MAĐARSKA 23:26 (11:9)
LONDON
KOPER BOKS ARENA
GLEDALACA – 6500
SUDIJE: Abramhamsen i Kristijansen (Norveška)
SRBIJA:  Marjanac, Stanić 11 odbrana (34%), Šešum 3, Vujin 3, Nikčević 4, Manojlović, Toskić, Ilić 5, Prodanović 5,  Rnić, Beljanski, Vučković, Čutura, Stanković 3
MAĐARSKA: Fazekaš 12 odbrana (34%), Mikler, Ilješ 1, Časar 7, Močai 9, Ivančik, Haršanji 5, Putic, Laluška, Nađ 2, Vadkerti, Zubai, Šuh 1, Lekai 1
KRETANJE REZULTATA: 0:2 (5.) 3:3 (8.) 4:4 (9.) 7:4 (15.) 9:6 (23.) 10:8 (27.) 12:9 (31.) 14:11 (35.) 14:14 (38.) 17:15 (45.) 17:18 (47.) 18:20 (49.) 19:22 (53.) 21:23 (55.) 22:24 (57.)
 IGRAČ UTAKMICE: TAMAŠ MOČAI (MAĐARSKA)

Loše su krenuli „Orlovi“ u napadu. Prva dva napada trojke Ilić – Vučković – Vujin, nisu ni završila šutom na gol (jedan u aut, drugi neuspešna asistencija Beljanskom). Za to vreme, Nađ i Ilješ, „nategli su“ iz daljine za 2:0 Mađarske u četvrtom minutu. Munjevito je reagovao Vuković, umesto Vučkovića uveo Čuturu sa kojim je napad krenuo tečnije, a Marko Vujin postigao prvenac za našu reprezentaciju na isteku petog minuta (1:2). Već u narednom napadu, Gabor Čašar izbacuje svoje čuvare postiže gol za 3:1, što će se ispostaviti i kao poslednjih +2 Mađara u prvom poluvremenu.

U naredna tri minuta usledila je serija Srbije 3:0. Vujin i dva puta Prodanović, koji je odlično reagovao na kontru bačenu od strane Darka Stanića, doneli su prvo vođstvo „Orlovima – 4:3 (9.). Upravo u tim trenucima na scenu je stupio fenomenalni Darko Stanić, koji je ispravljao greške odbrane, ali i pozicionog napada, iz koga su često Mađari dolazili do polukontre i kontre.

Začarani Stanićem, Mađari ne postižu gol tačno pet minuta (9:53 – 14:53), a kontre iz ruku majstora između stativa lete ka Nikčeviću i Prodanoviću (6:4). Uspeo je Vuković da dozira opterećenje i ritam svojih bekova, pa Vujina menja Ivan Stanković, koji je već u prvom napadu hladnokrvno zatresao mrežu Fazekaša za +3 – 7:4 (15.).

MAESTRALNI STANIĆ

Vratili su se Mađari u igru sa dva gola Čašara i Haršanjija na 7:6, nakon čega je usledio period bez golova. Sva sreća pa su ga „Orlovi“ završili nakon šest minuta u periodu kada su imali 6 na 4 u polju preko Ivana Nikčevića (8:6, 21.). Pokušali su tajm-autima Močai i Vuković da probude šuterske kvalitete svojih igrača, a to je prvo pošlo za rukom našem selektoru. Žarko Šešum postiže efektan gol za 9:6 u 23. minutu.

Na sedmi gol Mađara, koje je Stanić „čitao“ iz napada u napad (odbranio dve kontre), čekalo se tačno 8 minuta i 55 sekundi, kada je najbolji akter meča, Tamaš Močai započeo ubitačnu seriju, koja će presuditi pobednika (9:7). Do kraja poluvremena, videli smo pravu „tuču“ na terenu za svaku loptu. Još jednom je Ivan Stanković potegao dobro za 10:7 „Orlova“, Mađari su vezali dva gola, a u napadu Srbije se pojavio problem, jer su Mađari znajući da Čutura nije opasnost po gol, svu koncentraciju usmerili na dva preostala beka i „crtu“, gde se Toskić rvao sa svojim čuvarima. Tek je „bomba“ Žarka Šešuma na deset sekundi pre kraja, označila da će Srbija u svlačionicu sa +2 – 11:9.

Uvodni gol Ivana Nikčevića, dao je nadu da će Srbija dobiti meč i plasirati se u četvrtfinale Olimpijskog turnira (12:9, 31.). No, uz par još momenata za pohvalu do kraja meča, ostao je lep detalj za olimpijske špice. Nagoveštaj preokreta dao je raspucani Tamaš Močai, koji je poneo epitet mađarskog junaka neverovatnom serijom pogodaka (9/10).  Poslednji put je Srbija imala +3 u 35. minutu, kada je Marko Vujin „prošparao“ svog klupskog druga Fazekaša za 14:11.

STRAJNIĆ „PROBUDIO“ FAZEKAŠA

I taman kada je komentator RTS-a Predrag Strajnić  u direktnom prenosu dao savet selektoru Mađara, Lajošu Močaiju da umesto Fazekaša ubaci Miklera, golman Vesprema je započeo svoj niz odbrana, koji će uz Močaijeve projektile i prodore Gabora Čašara rešiti sudbinu Srbije u Londonu.

Napad Srbije je postao spor i očigledan. Širine nije bilo, Nikčević i Prodanović su postali samo „statisti“ na krilima. Ni u igri „1 na 1“ nije išlo, „crta“ je ostala iza bedema visokih Mađara, a šuteve sa devet-deset metara, počeo je da brani Fazekaš.

Mađari su izjednačili na 14:14 u 38. minutu. Minut ranije, Čašar pogađa u glavu Darka Stanića,nakon čega Srbija gubi svog najvećeg aduta, momka koji je bio i najbolji član reprezentacije na OI turniru u Londonu. Ispostaviće se da je udarac od koga je Stanić ostao na zemlji čitava dva minuta, izbacio najboljeg pojedinca Srbije na ovom OI turniru iz meča.

PRIMLJENO 11 GOLOVA ZA 15 MINUTA ZAVRŠNICE

Na petnaesti gol Srbije, čekalo se sedam minuta, a on je bio delo Momira Ilića. Prvo Moša, pa Prodanović i Šešum su za dva minuta postigli tri gola za 17:15 (44.), što će se ispostaviti i kao poslednji trzaj „Orlova“.

Močai je na terenu imao „laku konjicu“, Lekai-Čašar-Močai, koja je u potpunosti razorila „srebrnu“ 6-0 odbranu Srbije.  Moča i Čašar naizmenično, doveli su Mađarsku do prvog vođstva u nastavku 17:18 (47.) Poslednje izjednačenje, videli smo minut kasnije nakon g
ola Momira Ilća.

Već u 49. minutu, Vuković je bezuspešno pokušao da nešto promeni na tajm-autu (18:20).  Nije bilo odluke da se sjajni Močai na neki način zaustavi „flasterom“ ili bilo čim već. Povratka u meč više nije bilo. Serija lako primljenih golova, pokušaj da Marjanac zameni Stanića, a Čutura ubrza igru, doveli su do novog minuta odmora na 21:24 (56:00). Tada je već bilo jasno da je sve izgubljeno. Laslo Nađ je golom na 48 sekundi pre kraja za konačnih 23:26 otpočeo mađarsko slavlje i srpsko vraćanje u evropski prosek…