NEMA IM RAVNIH: Budućnost šampion Evrope! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa NEMA IM RAVNIH: Budućnost šampion Evrope!

NEMA IM RAVNIH: Budućnost šampion Evrope!

3 komentari

Budućnost je po drugi put u svojoj istoriji postala šampion Evrope. Podgoričanke su sjajnim nastupom u finalu savladale Larvik sa 26:22 (14:8), u, ne baš do ispunjenoj „Laslo Pap“ Areni u Budimpešti, domaćinu MVM FINL 4 EHF Lige šampiona za dame.

Budućnost je od samog početka uspostavila dominaciju, a u ranoj fazi drugog dela vodila je sa čak devet golova ralike.

Ovo je druga titula za crnogorskog šampiona. Prvu su osvojile 2012, takođe pod rukovodstvom Dragana Adžića.

Plavo – bele su do titule došle zabeleživši sve trijumfe uz samo jedan remi u grupnoj fazi, dok je Larvik imao stoprocentan učinak do finala.

Najveća uzdanica Norvežanki i najbolji strelac polufinalnog duela sa Dinamom, Rigelhut koren, nije postigla gol u finalu.

BUDUĆNOST – LARVIK 26:22 (14:8)

Sedmerci: Budućnost 1/3, Larvik 5/7

Isključenja: Budućnost 8, Larvik 4 minuta

BUDUĆNOST

Voltering, Rajčić, Žderić – Bulatović 7/14, Petrović 3/4, Mehmedović 6/7, Cvijić 4/4, Neagu 3/9, Bizdra 1/1, Knežević 2/5

LARVIK

Toft, Hasanić – Anja Edin 6/9, Frafjord 1/3, Nora Merk 10/12, Hamerseng 1/4, Koren 0/3, Breistol 2/3, Suland 1/3, Tea Merk 0/1, Solberg 1/1

Već u prvom minutu finala, Podgoričanke su doživele veliku nevolju. Najubojitiji strelac tima, Kristina Neagu, izvrnula je zglob i morala van terena, ali se na sreću vratila već u sedmom minutu.

Za to vreme, Budućnost je silovito krenula. Vođstvo od 4:0 donele su Mehmedović, Bulatović u Petrović, uz sigurnu odbranu na čelu sa Klarom Voltering. Tek posle isključenja Dragane Cvijić, Nora Merk je dala prvi gol za Larvik u finalu, a nakon par minuta i još dva, smanjivši na 4:3. Ipak, golovima Bulatović i Neagu, crnogorski prvak je u 17. minutu poveo sa 9:5.

Prepoznatljiva, neprobojna odbrana tima Dragana Adžića u tim trenucima, nije materijalizoana većom prednošću zbog četiri pogođne stative za redom. Ipak, ni Nirvežanke nisu uspevale da ozbiljnije ugroze prednost rivala.

Do 12:7, Budućnost je došla posle petog gola Katarine Bulatović, sa preko 10 metara. Sve je u prvih 30 minuta išlo na vodenicu plavo – belih. Munjevita kontra Majde Mehmedović pomera granicu maksimalne prednosti, 13:7. Na drugoj strani, Nora Merk je jedinu podršku imala od mladog levog beka, visoke Breistol. Šesti u nizu projktila Kaće Bulatović, označio je konačan rezultat prvog dela, 14:8.

Već u 33. minutu, Kristina Negau jee pogodila za ogromnih 17:9, a nešto kasnije Dragana Cvijić je postavila rekordnih 20:11. Uprkos svim prepoznatljivim karakteristikama, igra Larvika bila je krajnje nedisciplinovana. Puno tehničkih grešaka i reakcije nakon istih stvorilo je utisak da se Norveški šampion predao. Međutim, vremenom je prednost Crnogorki počela da se topi, najviše zahvaljujući napadačkoj krizi. Odbranjeni sedmerci Rajčić i Žderić uticali su da Larvik ne uspe da spusti ispod minus četiri. Prvo su izabranice Ole Gustava Gjekštada smanjile na 21:16, a u 52. minutu bilo je 22:18. Vremena za čudo je bilo, ali su Norvežanke propustile dve lepe prilike da smanje na tri razlike, pre nego što je Cvijić razrešila i poslednju dilemu, pogodivši za 24:19 na početku 58. minuta.

10 golova maestralne nore Merk nije bilo dovoljno za novi trofej Skandinavki. Budućnost su do veličanstvene pobede predvodile Bulatović sa sedam i Mehmedović sa šest golova.