Nezgodna Koreja ostala u splitskoj "bajci" - Hrvatska sigurna na startu! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa Nezgodna Koreja ostala u splitskoj "bajci" – Hrvatska sigurna na startu!

Nezgodna Koreja ostala u splitskoj "bajci" – Hrvatska sigurna na startu!

Nezgodna Koreja, ostala je samo u sećanjima iz Splita 2009. godine, a na otvaranju OI turnira, jaka i stabilna Hrvatska nije imala ni najmanjeg problema da savladala šampione Azije 31:21 (14:8). Pokušali su Korejanci da natrče „Kauboje“, da ih zbune svojim presingom i 3-3 odbranom , ali realan nedostatak individualnog kvaliteta, „juniorski“ šutevi ka Aliloviću i taktičke naivnosti, ubrzo su im došle glave. Skoncentrisani Alilović (13 odbrana),  raspucani Čupić (8) i pametna igra Duvnjaka, Lackovića i ostalih, učinili su prvo londonsko prepodne nezanimljivim. Plus +5 je bilo u 17. minutu, +10 u 39-tom, a išlo se i do +15…

Bili su rešeni Korejanci da iznenade „Kauboje“ svojom divljom 3-3 odbranom, za koju se ispostavilo da je Slavko Goluža ima rešenja. Bez „sporog“ levorukog igrača u bekovskoj postavi, rastrčani Duvnjak i Lacković, sa „gromadom“ na crti, Igorom Vorijem, pravili su „višak“ Azijatima veoma lako, a najveći problem Hrvata je bio, kako savladati „skakača“ Parka na golu.  Prvi gol za Hrvatsku na OI, postigao je Domagoj Duvnjak u trećem minutu, a Korejanci su se nekako držali do 2:2, pokušavajući slabim šutevima iz daljine da savladaju skoncetrisanog Alilovića, koji je prvo poluvreme završio sa 58% odbrana (11/19).

Čupić i Štrlek, našli su se među glavnim egzekutorima. Prvi put je upravo levo krilo poljskog Kilcea dovelo „Kauboje“ na +5 u 17. minutu (8:3). Pokušao je korejski selektor sa uvođenjem legendarnog levorukog šutera, Jun Kjung Šina, koji je realno jedini mogao da opali sa devet metara po golu Alilovića, ali to nije donelo ništa Azijatima. U 24. minutu, bilo je 11:5, imala je Hrvatska i +7, ali se na ovoj razmeri završilo poluvreme – 14:8.

DRUGO POLUVREME – LAGANA EGZEKUCIJA

I u nastavku priča ista. Već posle tri uvodna gola za Hrvatsku, od kojih je jedan postigao i Marko Kopljar (17:8), selektor Korejanaca, zatražio je tajm-aut u 34. minutu, a gledaocima u „Koper Boks Areni“, postalo je sve jasno u vezi pobednika. Azijati su miksovali 3-3, sa divljom igrom „čovek na čoveka“ ili bezuspešnom 3-2-1. Ništa nije moglo da spreči hrvatske bekove na nadigravaju ponuđene formacije. Vori je u 39. minutu podigao na +10 – 20:10, a već dva minuta kasnije, bilo je 23:10. U 51. minutu, došlo se i do +15 (31:15).

Do kraja meča, Goluža je promešao karte. Šansu su dobili Losert, Ninčević, Horvat, Buntić, a Korejanci su iskoristili opuštenost i došli do prihvatljivih 31:21.