OI Alikante: Poljaci savladali Alžir - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa OI Alikante: Poljaci savladali Alžir

OI Alikante: Poljaci savladali Alžir

Reprezentacija Poljske, savladala je na otvaranju kvalifikacionog turnira za OI u španskom Alikanteu, Alžir 28:27 (11:13). Punih 35 minuta je trebalo Bogdanu Venti da pronađe ključ za bravu borbenih Afrikanaca, koji su u prvom poluvremenu nagovestili i moguće iznenađenje (13:11). Tek ulaskom dvojice bekova, Mihala Jureckog i Tomaža Rosinskog, kao i serijom odbrana Viharija, koji je zamenio indisponiranog Šmala, Poljaci su preokrenuli rezultat u svoj koristi i činilo se da će mirno privesti meč kraju. Međutim, Afrikanci su do kraja susreta dali sve od sebe i uspeli da posle -6 zabeleže minimalan poraz.

POLJSKA – ALŽIR 28:27 (11:13)
Hala: „Tehnifikacion“
Gledalaca – 1000
Sudije: Gjeding i Hansen (Danska)
POLJSKA: Šmal, Vihari 11 odbrana i sedmerac, Jaška 1, K Lijevski, Kučinski 1, Tkačik 3, Bilecki, Višnjevski 2, Jurecki B 6, Jurašik 1, Jurecki M 6, Tlučinski 1(1), Lijevski M 2, Sipržak 1, Kvatovski, Rosinski 4
Selektor: Bogdan Venta
ALŽIR: Kerbuš devet odbrana, Busmal, Ferad, Zuai, Berkuš 8, Daud 3, Buriše 1, Rahim 3, Bultif 2, Bubaui 1, Čebur 1, Sudani 2, Benali 3, Gaceb, Mokrani 3, Čeih
Selektor: Salah Bušekriu
KRETANJE REZULTATA: 2:0 (4.) 2:1 (5) 4:2 (8.) 5:2 (9.) 6:4 (14.) 6:6 (17.) 7:6 (20.) 7:8 (22.) 8:10 (25.) 8:11 (26.) 10:11 (28.) 11:14 (31.) 13:15 (35.) 18:16 (40.) 19:16 (41.) 20:16 (42.) 25:19 (52.) 28:22 (56.)

Kada je u 17. minutu selektor Poljaka, Bogdan Venta zatražio tajm-aut pri rezultatu 6:6 na tribinama hale „Tehnifikacion“, za glavu su se hvatali malobrojni poljski navijači. „Bez duše“, sporo, nemotivisano, prišli su Poljaci meču sa srčanim Alžircima. Divlju 3-3 odbranu Afrikanaca, nadigravali su uglavnom preko Bartoša Jureckog na „crti“, ali za sve „zicere“ bio je zadužen alžirski golman, Samir Kerbuše, koji je za razliku od indisponiranog Šmala (bez odbrane), za prvih 15 minuta skinuo šest lopti.

Od 5:2 u 9. minutu, krenuo je sunovrat nekadašnjeg svetskog vicešampiona. Alžirci su prvi put došli u vođstvo u 22. minutu – 8:7 preko najpoznatijeg igrača, levog beka, Berkuša. Četiri minuta kasnije, rastrčani Afrikanci su došli i do +3 (11:8), da bi Poljaci iskoristili dvometraše Sipržaka i Lijevskog, kako bi na odmor otišli sa priključkom 11:13. Alžirci su na poluvreme otišli sa +2 i pored toga što su imali 10 minuta isključenja, za osam više od svojih protivnika.

JURECKI I ROSINSKI DONELI PREOKRET

Do 41. minuta i tajm-auta zatraženog od strane Alžira, bekovi Poljaka, Mihal Jurecki i Tomaž Rosinski, postigli su sedam od osam golova svoje reprezentacije u nastavku, a Poljska preokrenula na 19:16. Rastrčani poljski bekovi, lakše su nadigravali odbranu Alžiraca, a i odbrana je dobila svog heroja u golmanu Marcinu Vihariju, koji je sa par odbrana slomio samopouzdanje Afrikanaca.

Kada su Poljaci došli do +6 u 52. minutu (25:19), probali su Alžirci i sa presingom po čitavoj polovini terena, ali to nije dalo ozbiljnijeg rezultata.  No, opuštanje Poljaka, kažnjeno je na kraju. Par indolentnih minuta u završnici, koštali su Poljake ubedljivije pobede, a na kraju, Alžirci su sa -6 izborili minimalan poraz.