PIK Seged osvojio EHF Kup! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa PIK Seged osvojio EHF Kup!

PIK Seged osvojio EHF Kup!

2 komentari

PIŠE: NEMANJA SAVIĆ

Pik Seged nastavlja sjajnu godinu za mađarski rukomet. Seged je drugi mađarski tim koji je osvojio trofej EHF takmičenja ove sezone, nakon što je Đer pobedio na FINAL4-u Lige Šampiona u Budimpešti.. Trener Segeda, Huan Karlos Pastor koji je dirigovao pobedama nad ekipama Berlina u polufinalu i Monpeljea u finalu, jer drugi španski srtučnjak koji osvaja trofej ove godine sa ekipom iz Mađarske. Španac je na dan finala proslavio i svoj 46-ti rođendan.

Seged i Monpelje postali su deo istorije danas, iako će samo jedan od ova sva tima moći da podigne trofej. Po prvi put u svojoj istoriji ova dva tima su stigla do finala EHF Kupa, u kojem se Seged odneo pobedu nakon napeteog meča u Berlinu, rezultatom 29:28 (16:14).

POslednjih minuta prvog poluvremena, samo je Tjeri Omeje sprečavao Seged da se odlepi na više od tri gola razlike. Sjajni francuz je održao razliku na dva gola (16:14) na poluvremenu i omogućio svom timu da pokuša povratak u meč. Sredinom drugog poluvremena usledile su tehničke greške na obe strane- veliki broj izgubljenih lopti i presečih dodavanja, pri rezultatu 21:18 održale su Monpelje u utakmici. U poslednjih šest minuta utakmice Monpelje je sustigao prednost Segeda zahvaljujući odbranam sjajnog Omejea i doveo rezultat na 25:25.

U samom finišu utakmice Monpelje je ponovo bio u šansi da preokrene i izbori produžetke, međutim penal koji je Larholm pretvorio u gol za ekipu Segeda samo deset sekundi pre kraja meča označio je kraj svakoj nadi za Monpelje. Gol Dragana Gajića (najboljeg strelca finala sa 10 golova) u poslednjoj sekundi meča bio samo utešna nagrada za mladu i neiskusnu francusku ekipu. Seged je po prvi put u svojoj istoriji podigao trofej EHF Kupa, pobedivši Monpelje rezultatom 29:28.

Ovom meču nije nedostajalo simbolizma, jer pored trenera mađarske ekipe koji proslavlja rođendan na dan finala i mogućnosti da se postane drugi španski trener koji osvaja trofej u sezoni 2013/2014 nakon Ambrosa Martina, koji je to učinio nepunih mesec dana ranije sa ekipom Đera; Monpelje je imao svoje razloge za pobedu. Francuska ekipa je u finalu bila bez jednpog od najboljih igrača- Vilijema Akambrea, dok je sjajnom Tjeriju Omejeu upravo trofej EHF Kupa neostajao u bogatoj kolekciji.

Slovenac Dragan Gajić, koji je bio najbolji strelac utakmice sa deset golova, proglašen je i najboljih strelcem takičenja za 72 gola (od kojih je 19 postigao u polu-finalu i finalu i Berlinu). Fantastični Roland Mikler, koji je jedan od najzaslužnih za trijumf svog tima odneo je nagradu za najboljeg golmana, sa 30% uspešnosti odbrana samo u finalnom meču. Mikler će se ovim trofejem opostiti od Segada i njegovih navijača, jer je će od naredne sezone braniti boje Vesprema. Titulu najboljeg igrača takmičenja poneo je legendarni levi bek Iker Romero, ispraćen gromoglasnim aplauzom u Maks Šmeling hali. Nekadašnji igrač Barselone i svetski prvak iz 2005. godine, oprostiće se od rukometa na kraju sezone, dok je ekipa Berlina koju je predvodio osvojila treće mesto na takmičenju.

Izjave sa pres konferencije nakon meča:

Huan Karlos Pastor (Pik Seged) trener:

O svoim utiscima nakon utakmice:

“Zahvalan sam svojim igračima za čitavu sezonu napornog rada i verovanja da možemo uspeti

O protivniku:

“Želim da čestitam ekipi Monepeljea na velikom zalaganju i borbi. Samtram da su bili odličan protivnik.

O svom timu:

“Mnogi naši igrači su bili iscrpljeni, nakon dve meča koja su igrali u dva dana. Bez obzira na nekoliko problema koje smo imali sa kontra-napadima, imali smo energije u finišu utakmice .

O budućim planovima za svoj tim:

Mi smo jedna velika porodica u Segedu i nastavićemo da radimo još više nakon ovoga.”

Patris Kanaje (Montpellier Agglomeration HB) trener:

O takmičenju:

“Želeo bih da čestitam Segedu na pobedi i da se zahvalim svima u Berlinu na organizaciji ovog takmičenja.

“Bilo je zadovoljsto nastupati ovde i nadam se da ćemo poneti ovo iskustvo sa nama”

O igri svog tima:

“Nismo iskoristili prilike za kontra-napade u dovoljnoj meri. Samtram da smo igrali dobro do samog kraja, ali to nije bilo dovoljno.”

O planovima za MAHB:

“Mi smo nov, mlad tim. Nedostaje nam iskustva na velikim takmičenjima, ali to dolazi sa vremenom.

“Da bi dobili iskustvo, morate da pobeđujuete, ali ponekad je potrebno i da izgubite kako bi naučili”

Atila Vadkerti (Pik Seged) levo krilo:

O svojim utiscima nakon utakmice:

“Sjajan je osećaj igrati ovde.

“Nisam još uvek u stanju da pričam o utakmici, jer sam presrećan i osećam se kao da sam na nekom drugom mestu u ovom trenutku

“Veoma sam srećan jer smo uspeli da osvojimo ovaj trofej za našeg trenera, koji danas slavi rođendan- ovo je najbolji poklon i proitom mnogo jeftiniji od boce vina, koju bismo mu inače kupili.