Poraz Hrvatica u olimpijskom debiju! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa Poraz Hrvatica u olimpijskom debiju!

Poraz Hrvatica u olimpijskom debiju!

Reprezentacija Hrvatske izgubila je istorijski prvi meč na Olimpijskim Igrama od selekcije Brazila 24:23 (11:9) u „Koper Boks Areni“. Puno promašenih zicera i loš pozicioni napad tokom čitavih 60 minuta u kome je prednjačila indisponirana Andrea Penezić (2/6), glavni su uzroci poraza ekipe selektora Vladimira Canjuge. Ni „Karaoke“ nisu briljirale, ali su hrabrijom igrom u odsudnim trenucima predvođene harizmatičnom Mason na golu (14 odbrana), došle do vrednih bodova. Kod Hrvatica, najefikasnija je bila Dijana Golubić sa šest pogodaka, dok je Maja Zebić postigla pet, kao Amorim i Nasimento sa druge strane.

Odlično u odbrani, ali loše u panadu započele su Hrvatice svoj prvi meču u istoriji Olimpijskih Igara. Dok su u defanzivi odlično „spajale“ opasne brazilske bekove, u napadu su izabranice selektora Canjuge „mirno stajale“ pred raspoloženom Ćanom Mason, harizmatičnom golmankom „Karaoka“.  Posle vođstva 2:0 u problem sa Brazilkom je ušla Anita Gaće i neke druge igračice, osim Kristine Franić, a Južnoamerikanke su okrenule na  4:7, kada je Canjuga zatražio minut odmora.

„Bolje ste“ viknuo je hrvatski selektor na tahm-autu i promeni tok meča od 19. minuta. Raspucala se Maja Zebić, uz Kristinu Franić, odbranila je nešto i Ivana Jelčić, pa su Hrvatice došle do 7:7, a uskoro i 10:8. Na odmor se otišlo sa 10:9. Najbolja igračica reprezentacije Hrvatske, Andrea Penezić, statirala je u prvom delu (0/1) šutnuvši samo jednom.

Drugo poluvreme, počelo je parcijalom Brazilki koje su povele 13:11, nakon čega je usledila serija Hrvatica 3:0. Na prvi gol Andree Penezić, čekalo se do 41. minuta za 15:15, a sve do 50. minuta i 19:19 igralo se gol za gol. Hrvatice su potpuno stale u napadu. Nije bilo opasnosti od indisponirane Penezić, a u drugom delu nije bilo ni nadahnutosti Kristine Franić ili Mirande Tatari. Brazilke su došle do 22:19 zahvaljujući postu hrvatske od čitavih osam minuta između 47. i 55. minuta!

Nadu je probudio crveni karton glavne šuterke Brazilki, Amorim u 53. minutu. Stigla je Hrvatska na 21:22 preko Dijane Jovetić u 57. minutu. Na 22:23 minut i 40 sekundi pre kraja, Brazilke uzimaju tajm-aut, nakon koga postižu gol za 22:24, što se ispostavilo kao nedostižna prednost u poslednjih 90 sekundi.

U prvom meču grupe B, Rusija je savladala Angolu 30:27.