GVANGDŽU 2015: Srbima srebro, Srpkinjama bronza! - Balkan-Handball.com
Naslovna EvropaReprezentacija GVANGDŽU 2015: Srbima srebro, Srpkinjama bronza!

GVANGDŽU 2015: Srbima srebro, Srpkinjama bronza!

Srbija je najuspešnija zemlja na 28. letnjoj Univerzijadi u Južnoj Koreji kada je rukomet u pitanju. U današnjim mečevima, prvo su devojke savladale Češku 23:18 (12:12) u borbi za bronzu, a nešto kasnije su srpski rukometaši u borbi za zlato poraženi od Portugalije, 25:21 (11:11).

Rukometašice Srbije osvojile su sedmu medalju za srpski sport na Univerzijadi u Gvangdžuu. U utakmici za bronzu, bile su bolje od Češke 23:18 (12:12). Do pobede i bronze srpski tim je došao zahvaljujući mnogo boljoj igri u drugom poluvremenu. Pre toga bilo je dosta problema, i u odbrani i u fazi napada.  Na ovom turniru fantastična Jovana Risović prvu loptu zaustavila je tek u 26 min, pre toga Nina Kolundžić odbranila je sedmerac. To je bio uvod u kasniju odličnu partiju Risovićeve, a upravo je ona, uz jako kvalitetnu odbranu 6 – 0 u nastavku utakmice, donela  razliku u korist Srbije. U prvom delu su se devojke Živojina Maksića mučile u fazi napada, promašile su nekoliko zicera na početku utakmice i razbranile Luciju Satrapovu koja je ukupno imala 19 odbrana. Da nije bilo nje, Češka bi mnogo ranije položila oružje pred borbenom Srbijom.

Drugi deo – druga priča, spomenuta odbrana i kvalitetniji napad doveli su do polakog odvajanja Srbije. Prvi gol na punu zonu u drugom poluvremenu,Čehinje su postigle tek u 47. minutu, a pre toga još samo jedan i to iz kontranapada. Sa druge strane, strpljivo su Georgijev i saigračice dolazile do pozicije za šut i to je rezultiralo sa +4 (18:14), 48min. Do kraja utakmice nije bilo dileme ko će pobediti i osvojiti medalju u Gvangdžuu.

SRBIJA – ČEŠKA 23:18 (12:12)

SRBIJA: Risović 12/26 odbrana, Radosavljević 3, Stanisavljević 1, Garović 1, Bursać, Simić, Nedeljković, Prijović 2, Janjušević 3 (1), Stefanović, Geogrgijev 6, Radojević 5, Rančić, Kolundžić 1 sedmerac, Petrović 2
ČEŠKA: Satrapova 19/41, 1 sedmerac, Adamkova 3 (3), Štelnerova 2, Salašova 5, Nigrinova 1, Mala 2, Rasankova 1, Kudlačova, Kubackova 4 (2), Gebre Salasiova , Vajzenbilerova
Sedmerci: Srbija 1/3; Češka 5/6
Isključenja: Srbija 12 min; Češka 4 min, crveni karton Stanisavljević 53. min (3×2 min)

Iskreno, i ja i cela ekipa očekivali smo medalju. Od početka krenule smo jako i hrabro, ali bilo je neizvesno, postizale smo gol, Čehinje su vraćale i na kraju poluvremena bilo je nerešeno. U drugom smo stisnule odbranu , a „zmaj” je bio na golu (prim: Risovićeva) i dao veliki doprinos pobedi. Ova medalja sija kao zlato pre svega zbog sistema takmičenja koji nam nije dozvolio da igramo u polufinalu i finalu. – rekla je posle meča Tamara Georgijev.

Ni trener Živojin Maksić nije krio sreću posle velikog uspeha– Izuzetno smo zadovoljni rezultatima koje smo postigli, osvojenom bronzanom medaljom. Ali i igrama koje smo pružili. Odigrali smo šest izuzetno jakih utakmica, svaka nam je donosila dodatni kvalitet, stalno smo podizali formu, i mogu da kažem da na većinu ovih devojaka računamo da u budućnosti budu deo naše najbolje selekcije.

Nedugo nakon opisanog događaja, počela je borba za zlato u muškoj konkurenciji. Portugalija je savladala Srbiju sa 25:21, i time objedinila sve titule u studnetskom rukometu. Prošle godine osvojili su evropsko zlato u Roterdamu (pobedili Novi Sad) i svetsko, kada su u finalu na domaćem terenu savladali Brazil. Nakon pobede nad Srbijom u finalu Gvangdžua, u njihovim rukama su sve tri titule.

PORTUGALIJA – SRBIJA 25:21 (11:11)

SRBIJA :Ivanišević 2/9 odbrana, Radulović 11/29 odbrana –  Ćirić 1, Tomić , Milović , Spasić , Gugleta 1, Topalović 2, Basarić, Ilić 12 (7), Vujović 2, Mešter 3, Lojaničić , Damnjanović , Pavlović , Mađar
PORTUGALIJA:Magaljaeš, Vidrago, Koreia 2, Seabra 2, Koimbra, De Karvaljo 3, Fereira 5 (3), Kintana 18/37 odbrana, Pinjeiro 2, Reiš, De Sousa 2, Pombo 1, Magaljaeš 1, Delgado 4 (2), Lima 3, Rodrigež

Gledalaca: 500
Sedmerci: Srbija 7/7, Portugalija 4/4 – Isključenja: oba tima po 12 min.

Dobro se Srbija držala u prvom poluvremenu, sjajno otvorila utakmicu i povela 3:0 pa 5:3, ali joj protivnik nije dozvolio da se rezultatski odlepi. Do odlaska na odmor igralo se gol za go,l da bi do odluke došlo u nastavku. Odmah na startu protivnik pravi seriju 3:0, srpski igrači postaju nervozni i brzopleti u napadu, greške se ređaju a Portugalci to kažnjavaju i njihova prednost raste. Prvi gol, i to sa linije penala, Srbija postiže u 9. minutu nastavka, a iz igre tek u 45. min. Sve do 50. min samo je Vanja Ilić bio strelac. To nije moglo da prođe bez posledica, pa je Portugalija imala čak sedam golova prednosti u nekoliko navrata. Ta prednost protivnika ni jednog trenutka nije bila ugrožena.

Nije mala stvar biti među prve dve ekipe na Univerzijadi. Pokušali smo sve što smo mogli da da osvojimo zlato, ali videlo se da ekipa Portugalije dugi niz godina igra zajedno, da su mnogo uigraniji od nas i to je odlučilo. Mislim da smo pružili dobar otpor Portugalcima, borili smo se do kraja – govorio je posle sureta u dahu Vanja Ilić, najefikasniji igrač koji je postigao 12 golova i uspešno na sebe preuzeo izvođenje sedmeraca – svih sedam je iskoristio.
Treće mesto pripalo je Švajcarskoj koja je nakon izvođenja sedmeraca bila bolja od Južne Koreje 38:36.