SLAVI MAKEDONIJA: Čudesni Luka Cindrić odveo Vardar u finale Lige šampiona! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa SLAVI MAKEDONIJA: Čudesni Luka Cindrić odveo Vardar u finale Lige šampiona!

SLAVI MAKEDONIJA: Čudesni Luka Cindrić odveo Vardar u finale Lige šampiona!

Sezona 2016/2017 će zlatnim slovima biti upisana u istoriji makedonskog rukometa! Nakon rukometašica, i rukometaši Vardara su se plasirali u finale EHF Lige šampiona. i to u prvom nastupu na fajnal – foru u Kelnu. Makedonski šampion je pobedio Barselonu rezultatom 26:25 (13:12), golom spektakularnog Luke Cindrića par trenutaka pred poslednji zvuk sirene, i igraće u nedelju za titulu prvaka Evrope protiv Pari Sen Žermena, koji je u prvom polufinalu za gol bio bolji od Vesprema.

Odluka je pala u triler završnici, tokom koje su se majstorstvom nadmetali Luka Cindrić i Kiril Lazarov. Završnu reč imao je  hrvatski rukometni genije, i pokazao od kakvog je materijala napravljen, demonstriravši šampionsku crtu na najgrandiozniji mogući način.

VARDAR (26)

Šterbik, Milić – Abutović, Kaneljas, Cindrić 4, Čupić 7, Dereven, Dibirov, Dujšebaev 7, Karačić 2, Makeda 1, Marsenić, Moraeš, Šiškarev, Stoilov

BARSELONA (25)

Ristovski, de Vargas (1 gol) – Arinjo, Entrerios 1, Žaluz 3, Jiha 1, Lazarov 6, Mem 2, Moros, N’Gesan 3, Nedesbo, Rivera 4, Saubič, Soreindo, Šipšak 3, Tomas 1

Već u prvim sekundama meča Vardar je izgubio loptu i omogućio vrlo lako vođstvo Barselone. Par minuta je makedonski prvak održavao egal u igri gol za gol, zahvaljujući dobrim individualnim akcijama, ali je u odbrani „promaja duvala“ sa spoljnih pozicija, odakle su Vael Žaluz i mladi Dika Mem nadigravali protivničku zonu.

Nakon četvrte tehničke greške i isto toliko odbrana de Vargasa, Barselona je iz kontra napada povela sa 8:5 u 13. minutu, ali su momci Raula Gonzalesa uspeli brzo da se vrate na gol zaostatka odigravši dobro sa igračem više.

Uprkos tome što je imao pet izgubljenih lopti više i četiri odbrana golmana manje, Vardar je preko Dujšebaeva izjednačio na 10:10 u 23. minutu. Tada je postalo jasno da crveno-crni i te kako imaju šansu za plasman u završnu predstavu

Nakon uvodnih partitura tamnoputih bekova, Katalonci su ostali bez opcija u napadu protiv sve bolje 5-1 zone Vardara. Krila su bila potpuno odsečena, Šterbik je odbranio par udaraca spolja, ali je utisak da Vardar nije najbolje iskoristio crne minute rivala. Za to je najzaslužniji sjajni Perez de Vargas, koji je odbranio nekoliko čistih zicera (dva Dibirovu), ali je debitant na fajnal-foru ipak uspeo da prvi put povede kada njega nije bilo među stativama – Barsa je izgubila loptu u situaciji kada je igrač zamenio golmana, što je Karačić iskoristio pogodivši praznu mrežu – 12:11 na tačno sto sekundi pre kraja.

Španski tim je sa igračem više imao poslednji napad u prvom poluvremenu. Šipšak je ostao sam na crti, a Šterbik maestralno odbranio za prednost svoje ekipe od 13:12 nakon prvog poluvremena.

– OD 13 MINUTA DO KRAJA PRVOG POLUVREMENA, BARSELONA POSTIGLA SAMO ČETIRI GOLA

– OSAM ODBRANA DE VARGASA U PRVOM POLUVREMENU, ŠTERBIKOVE INTERVENCIJE DONELE PREOKRET

– ŠTERBIK BRANI SEDMERAC RIVERI NA 19:18, PREKO 50 % UČINKA U DRUGOM POLUVREMENU!

– IVAN ČUPIĆ 7/7, LAZAROV DRŽAO BARSU

– CINDRIĆ SAM RAZBIO PROTIVNIČKU ODBRANU U FINIŠU

Nije najbolje išlo Vardaru u napadu početkom nastavka, ali je očuvana minimalna prednost zahvaljujući vrhunskim intervencijama Šterbika i dobroj kolektivnoj defanzivi. Igralo se u ritmu gol za gol čak 14 minuta u drugom poluvremenu, a onda je svojim petim golom Dujšebaev doneo sastavu Raula Gonzalesa prvi put prednost od dva razlike – 19:17 u 44. minuta.

Malo je falilo da se ta prednost istopi za 60 sekundi, ali je Šterbik odbranio sedmerac Valeru Riveri. Održavao je Vardar plus dva par minuta, ali je tada Kiril Lazarov preuzeo konce igre svog tima. Pogađao je kapiten makedonske reprezentacije u seriji i sačuvao priključak Kataloncima, da bi Arinjo iskoristio 11. izgubljenu loptu rivala da poravnja na 21:21, a 12. je N’Gesen iskoristio za novi preokret – 22:21 za Špance u 54. minutu.

Konačno je Vardar odigrao dobar napad i pripremio sigurnu realizaciju Dujšebaevu za izjednačenje. Do ulaska u poslednjih pet minuta videli smo brze golove Šipšaka i Cindrića za 23:23.

Tačno tri minuta pre kraja, hrvatski srednji bek je, nakon nove odbrane Šterbika ( sa krila Tomasu), iznudio novi sedmerac, a njegov iskusniji zemljak Ivan Čupić sigurnom realizacijom doneo prednost Makedoncima – 24:23.

Minut i po pre kraja, Lazarov pogađa iz teške pozicije za levog beka, ali maestralni Cindrić samo 15-ak sekundi kasnije sjajnom solo akcijom obezbeđuje Vardaru minimalnu prednost 60 sekundi pre kraja.

Strpljivo je odigrala Barselona napad koji je morala da pretvori u gol, i sačekala novi majstorski šut Lazarova. Vardar je imao 17 sekundi da organizuje napad za pobedu.

Posle par ukrštanja, Luka Cindrić je, četiri sekunde pre kraja, silovitim udarcem sa više od 10 metara pocepao mrežu de Vargasa i dao znak za neopisivo slavlje!