SP KADETA: Hrvati junački pali u susjedskom derbiju - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa SP KADETA: Hrvati junački pali u susjedskom derbiju

SP KADETA: Hrvati junački pali u susjedskom derbiju

Rezultati iz grupne faze natjecanja su u osmini finala donijeli susjedski derbi Slovenije i Hrvatske. Reprezentacije koje su u pripremama već odmjerile snage (32:30 za Hrvatsku i 24:24) sastale su se po treći puta u manje od mjesec dana, ovoga puta na ruskom tlu. Krenulo je vrlo žestoko na obje strane, nametnule su se obrane pa se na prvi pogodak moralo čekati gotovo pune četiri minute. Špikić je na jednoj strani kvalitetno započeo meč, na drugoj su pak Hrvati imali velikih poteškoća da uopće šutnu u okvir slovenskih vrata.

Za početno vodstvo Slovenije zabio je Janc, ispostavit će se kasnije, uvjerljivo najbolji pojedinac susreta. Hrvati u tom periodu i dalje u sličnim problemima kao i na samom početku – dovoljno da tim Janija Klemenčiča povede sa 4:1.

Ali, tada i njegove trupe nailaze na nove probleme sa danas izuzetno motiviranim, obrambeno vrlo čvrstim Hrvatima. Idućih sedam minuta mreža hrvatskog čuvara mreže Špikića ostala je netaknuta te utakmica ulazi u novi egal (4:4). Zahvaljujući velikoj nervozi u oba sastava, nastavilo se igrati u serijema. Marguč sa dva i Janca sa jednim pogotkom vraćaju Sloveniju na novu prednost od tri pogotka, da bi u 25. minuti sa dva vezana pogotka Stojnič donio danas maksimalnih +5. Do odlaska na odmor u igri gol za gol Mandić postavlja konačnih 13:9.

Početak drugog dijela ponovno je pripao Hrvatima, točnije njihovoj vrlo čvrstoj obrani. Četiri i po minute bez primljenog pogotka bile su dovoljne da se vrate na dva pogotka zaostatka. Janc sa dvije vezane akcije vraća prednost na četiri pogotka, koliko iznosi zahvaljujući njegovom novom pogotku i u 43. minuti utakmice (19:15). No, Hrvati novim periodom igre blizu svojeg maksimuma uspijevaju doći do minimalnog saostatka.

Sa -1 su ušli i u posljednjih 10 dramatičnih minuta utakmice. Imali su Slovenci osim rezultatske prednosti i igrača više, ali umjesto da ga kvalitetno iskoriste načinili su tehničku pogrešku te napravili krivu zamjenu. Dali Hrvatskoj još jednu priliku, što su Horvatovi puleni objeručke prihvatili te pet minuta prije kraja izjednačili na 22:22. Ali, u završnici je do izražaja došla razlika u razini natjecanja na kojima hrvatski, odnosno slovenski reprezentativci nastupaju.

Individualna kvaliteta Janca i njegovo iskustvo nastupanja u Ligi prvaka presudili su u korist Slovenije koja serijom 3:0 dvije minute prije kraja odlazi do puno lagodnije situacije. Hrvati su preko Markušića uspjeli smanjiti na -2, ali već u idućem napadu (kada su na teren umjesto vratara ubacili još jednog igrača) griješe što kažnjava vratar Kastelic svojim drugim pogotkom na turniru. i postavlja konačnih 26:23. Tim je potezom potvrdio prolazak svoga tima u četvrtfinale, gdje ih čeka stari znanac Norveška.

SLOVENIJA U19 – HRVATSKA U19 26:23  (13:09)
Gledalaca: 300
Isključenja: Slovenija U19 10 minuta (Stojnič, Kavčič, Kotar, Malus, Cvetko), Hrvatska U19 4 minute (Jurakić, Markušić)
Sedmerci: Slovenija U19 1/3, Hrvatska U19 3/3

SLOVENIJA U19: Kastelic12 obrana + 1 gol, Leben; Moljk, Stojnič 3, Kavčič, Vlah, Kocbek, Janc9, Krečič, Prevolnik, Kotar, Malus 4, Sokolič2, Planinc, Marguč5, Cvetko 2   izbornik: Janez Klemenčič

HRVATSKA U19: Stojanović 0 obrana, Špikić 8+1 obrana, Jović; Martinović, Jurakić 4, Zobec 3, Mandić 4, Markušić 3, Jelinić 2, Medić 2, Severec, Šipić 2, Obranović, Babić, Vrdoljak 3, Petrov   izbornik: Hrvoje Horvat

SEMAFOR: 1:1 (5′), 4:1 (11′), 4:4 (16′), 7:4 (21′), 9:5 (23′), 12:7 (26′), 13:9 (30′), 13:11 (34′), 16:12 (37′), 17:15 (41′), 19:18 (45′), 20:20 (50′), 22:22 (55′), 25:22 (58′), 26:23 (60′)

IGRAČ UTAKMICE:Blaž Janc

Hrvoje Horvat, izbornik:

Čestitao bih dečkima stvarno na jednoj hrabroj, muškoj utakmici. Mislim da su dali sve od sebe, naravno plus-minus dnevna forma. Zbilja od srca bi im čestitao na jednoj hrabroj utakmici. Igrali su jednu veliku, veliku osminu finala. Evo nažalost, mislim da je presudilo na kraju malo iskustvo i kvaliteta Blaža Janca koji je u tim ključnim trenucima bio ključni igrač.

Blaž Janc, desni bek:

Znali smo kako će biti jer to je susjedski derbi. Oni su igrali na više od 100%, iznad svojih mogućnosti. Otvorili smo utakmicu dobro, ali smo u prvom poluvremenu promašili puno zicera. Da smo pola od toga pogodili, možda bismo riješili pitanje pobjednika već tada. U drugom poluvremenu nismo odigrali dobru obranu ali se na kraju srećom dobro okončalo za nas.