Tomić sa centra za pobedu, CSKA pao u Našicama! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa Tomić sa centra za pobedu, CSKA pao u Našicama!

Tomić sa centra za pobedu, CSKA pao u Našicama!

Pogotkom Marija Tomića sa centra terena u poslednjim trenucima meča, Nexe je savladalo snažni CSKA u Našicama 32:21 (14:14), i tako potvrdilo plasman u osminu finala EHF Lige Evrope!

Fascinantna drama viđena je u poslednjih 1oo sekundi utakmice, tokom koje nijedan od rivala nije imao više od tri gola prednosti na svom kontu. „Gromovi“ su u poslednjih pet minuta ušli upravo sa tom prednošću, ali su gosti tri neprecizna šuta Jaganjca pretvorili u izjednačenje, 30:30. Umesto sjajnog Morena Cara, među stative je prvi put (ne računajući sedmerce) stao Mihajlo Radovanović, i pri nerešenom rezultatu odbranio dva čista zicera sa levog krila Nikolaenkova, što je Janko Kević kaznio za 31:30 na ulasku u poslednji minut. Vorobinu su potom slovenačke sudije dosudile isključenje i delovalo je da će Nexe u sledećem posedu moći da sačuva pobedu.

Međutim, nakon tajm-auta Tamšea, mladi Mileta je prebrzo i neiskusno uskočio iz mrtvog ugla nakon svega desetak sekundi, Kuznjecov mu je odbranio, a Belecov lepo pogodio na drugoj strani, osam sekundi pre kraja. Ipak, izmena sa golmanom na klupi CSKA nije obaveljeno dovoljno brzo, a Radovanović je ekspresno dodao loptu do Marija Tomića, koji je sa centra na vreme pogodio praznu mrežu i doneo vrednu pobedu svom timu.

Briljantnu utakmicu na svom evro-debiju u novom timu odigrao je Dorijan Markušić – pridošlica iz Slovenije je odgovorio svakom izazovu na sve tri spoljne pozicije u napadu, a imao je i nekoliko sjajnih defanzivnih poteza.

Početak utakmice obeležili su Car i Kuznjecov sa po četiri odbrane u isto toliko minuta. Iako su se strelci pred oba gola potom raspucali, golmani su i dalje, do samog kraja bile centralne figure. Iako je viđeno čak 63 gola uz 28 odbrana, igra nije bila tako kvalitetna kako bi se kroz statistiku moglo naslutiti. Nešto veća borbenost „Gromova“ je na kraju nadvladala, iako je na obe strane bilo previše tehničkih grešaka.

Nexe je u dva navrata vodilo sa dva razlike, ali su izabranici Velimira Petkovića preokrenuli i poveli sa 14:11, pre nego što je domaćin anulirao taj zaostatak u poslednja dva minuta prvog dela i na odmor otišao u egalu.

Raspoloženi Astrašapkin je pogodio za 17:15 CSKA početkom nastavka, ali je potom za 60 sekundi tim Branka Tamšea preokrenuo serijom 3:0. Nešto više od 10 minuta nije bilo odbrane Kuznjecova, što su igrači hrvatskog tima iskoristili da povedu 22:20, a potom 24:21.

Dugo su održavali to preimućstvo u igri gol za gol, sve do pada u samoj završnici. Ipak, na već opisan način, Nexe je u finišu uspelo da slavi protiv favorizovanog rivala.

Ekipi Nexea je u grupnoj fazi preostalo još gostovanje Monpeljeu 2. marta.

RK Nexe – HC CSKA 32: 31 (14:14)

RK Nexe: Car 13 odbrana, Radovanović 2 odbrane –  Bakić 1, Eter, Mileta 5, Barišić Jaman 3, Jelinić 2, Vida 1, Manci Mičević 1, Blažević 1, Severec, Kević 6, Tomić 2, Jaganjac 6, Markušić 4, Pribetić

HC CSKA: Kuznetsov 14 odbrana, Kireev –  Nikolaenkov 2, Leukhin 3, Fokin 5, Vinogradov 2, Ryabov, Chernetsov, Dereven, Belevtsov 2, Jaanimaa 1, Vorobev 2, Soroka 4, Ilchenko 5, Astrashapkin 5, , Klimavets

Sedmerci: RK Nexe 3/3, HC CSKA 4/5

Isključenja: RK Nexe 16 minuta (Jaganjac, Jelinić, Tomić, Manci Mičević, Blažević x2, Severec, Pribetić), HC CSKA 10 minuta (Ilchenko, Vinogradov, Vorobev x2, Jaanimaa)