TREĆI BALKANSKI RAT: Budućnost posle produžetaka u finalu! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa TREĆI BALKANSKI RAT: Budućnost posle produžetaka u finalu!

TREĆI BALKANSKI RAT: Budućnost posle produžetaka u finalu!

13 komentari

Posle velike borbe i produžetaka, rukometašice Budućnosti izborile su se za drugo svoje finale Lige šampiona, trijumfom protiv Vardara od 22:20 (11:6, 16:16). Za drugu titulu, tim Dragana Adžića boriće se sutra protiv mađarskog Đera.

Koliko god se novinari trudili da izbegnu ovu frazu, večeras to nije moguće: Utakmica za infarkt! Svakako ne po kvalitetu i atraktivnosti, jer su u ovom okršaju dominirale odbrane, kao što i rezultat posle 60 minuta govori. Vardar je u prvom poluvremenu postigao šest, Budućnost u drugom pet golova. Jasno je svima bilo da igra na manji broj golova apsolutno odgovara crnogorskom šampionu. Bolje su se snašle u prvom delu rovovske borbe, ali preokret je bio jako blizu.

Rezultatska klackalica na samom početku, tri promene u vođstvu u prvih šest minuta nikako nisu nagoveštavala ono što će se desiti. Prvi gol Neagu doveo je budućnost u vođstvo od 4:2, a Kamile Dalbi od 7:4 u 11-0m minutu. Jovanka Radičević ironično aplaudira neubedljivom sudijskom paru iz Norverške posle dobijenog isključenja i tako zarađuje 4 minuta kazne, posle čega Indira Kastratović biva prinuđena na rani tajm – aut. Budućnost ipak koristi brojčano preimućstvo i dolazi do 8:4. Radičević i Lekić promašuju zicere, nezaustavljiva Dragana Cvijić kažnjava i donosi novi maksimum, 10:5 u 18-om minutu.

17 MINUTA

Toliko je vremena prošlo do sledećeg gola Vardara, tokom kojeg je osam minuta crveno –crni tim imao i igračicu više. Voltering je zaustavila nekoliko  zicera, ali je granitna odbrana Budućnosti potpuno otupila sve oštrice renomirane napadačke snage protivnika. Puta do mreže nije bilo ni na drugoj strani, ni crnogorski prvak 10 minuta nije dao gol, sve dok Neagu posle očigledne greške u koracima nije povisila na 11:5. Zift crnu seriju Vardara prekinula je Alison Pino tek u 30-om minutu, postavivši konačan rezultat prvog poluvremena, 11:6. Poznato je da je tim Dragana Adžića defanzivno najbolji  u Evropi, ali ovakav njihov učinak je za anale. Najlošije poluvreme sezone, Vardar je odigrao kada je bilo najvažnije. Indira Kastratović nije imala rešenje.

Lošem raspoloženju makedonskih navijača kumovale su i suze Andree Lekić sveta posle jednog žestokog starta Dragane Cvijić. Najbolja rukometašica sveta je sa bolnom grimasom napustila teren, ali je ubrzo smogla snage da se vrati.

5 GOLOVA BUDUĆNOSTI, NEVEROVATNA LEJNO

Retko ko se nadao da Budućnost može uzvratiti istom merom. Lekić svojim drugim golom otvara nastavak, trećim smanjuje na 12:8 a četvrtim na 13:9. Ipak, odbrana plavo – belih devojaka nije popustila, fenomenalne Cvijić i Mehmedović vraćaju na 15:10. Isključenje drugopomenute i sjajne odbrane Lejno uzroci su serije Vardara od 3:0, kojom ovaj tim uspeva da „zakuva“ meč, 15:13 u 48. minutu. Marta Žderić staje među stative i zaustavlja sedmerac Andree Lekić, ali Lejno zaustavlja Bizdru i inicira kontranapad koji se završava novim sedmercem i još jednim isključenjem Majde Mehmedović. Odgovornost preuzima Julija Nikolić i pogađa za potpunu neizvesnost, 15:14 u 51. minutu. Na loše minute Budućnosti Dragan Adžić reagije tajm-autom, koji je potpuno urodio plodom. Neagu iznuđuje isključenje Ane Đokić, a Dalbi pogađa i prekida seriju. Uzvraća Hmirova, a Lejno nastavlja sa briljantnim odbranama i daje svom timu šansu za izjednačenje. Indira Kastratović shvata relevantnost sledećeg napada i traži novi predah, posle kojeg sledi par neuspešnih napada na obe strane. U tim trenucima najviše se osetilo odsustvo Milene Knežević kod crnogorskog šampiona. Neverovatna Lejno držala je Vardar u životu u samom finišu, a Pino na isteku 57-og minuta donosi poravnanje, 16:16. Lejno hvata živu loptu Kristini Neagu. Strašan šut je uputila Julija Nikolić, ali baš u trenutku kada je Indira Kastratović stavila zeleni karton na zapisnički sto za poslednji tajm – aut. Ponovo je pokušala Nikolić, ali i Klara Voltering pokazuje da ume da uhvati „živu“. Na minut i pet sekundi pre kraja, na poslednji dogovor pozvao je i Dragan Adžić.  Cepelin nije prošao, a šut Hmirove u poslednjoj sekundi izblokirala je Neagu.

PRODUŽECI

Ana Đokić otvara produžetak promašenim zicerom, a Cvijić u kontri iznuđuje sedmerac,  koji realizuje Neagu. Najbolja na svetu 2010-e potom postiže i peti gol, za vođstvo Budućnosti od 18:16. A najbolja u napadu Vardara bila je najbolja igračica sveta 2009-e, Alison Pino. Peti njen gol bio je 17-i za tim, ali Neagu ponovo realizuje sedmerac koji je iznudila majda Mehmedović, 19:17. Pino potom promašuje, a Dragana Cvijić prvi produžetak zaključuje novim golom za 20:17. Andrea Lekić hrabro započinje poslednjih pet minuta, pogađa za 20:18, pre nego što Neagu sprečava kontru prekršajem za isključenje. Iskusna Julija Nikolić realizuje penal i vraća neizvesnost, 20.19. Budućnost brzo gubi loptu, a Ana Đokić uspeva da iznudi novi sedmerac. Nikolić ne greši, 20:20 na dva i po minuta do kraja.

Neagu ponovo uzima odgovornost i uspeva da iznudi sedmerac na drugoj strani. Sigurna je Radmila Petrović. Na početku poslednjeg minuta Lekić pravi probijanje nad Suzanom Lazović, a Bizdra pogađa i rešava sve dileme, 22:20.

Po pet golova kod pobednika postigle su Kristina Neagu i Majda Mehmedović. Na drugoj strani je najefikasnija bila Andrea Lekić sa šest, ispred Alison Pino sa četiri.

Novoformirani drim – tim Vardara uspeo je prvo da se kroz kvalifikacije dokopa elite, a potom da u premijernom nastupu izbori samu završnicu, što implicira da Samsonenko i navijači nemaju razloga za tugu posle ovog poraza. S druge strane, Budućnost je posle šest izgubljenih polufinala dobila drugo za redom. I treći ovosezonski trijumf protiv makedonskog tima potvrdio je ko je ove sezone bolji. Mnogo je snage potrošeno, a u finalu čeka strašni i odmorniji Đer. Može li budućnost do iznenađenja?