ŠOK U KELNU: Brazil naneo prvi poraz Hrvatskoj! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaSP 2019 ŠOK U KELNU: Brazil naneo prvi poraz Hrvatskoj!

ŠOK U KELNU: Brazil naneo prvi poraz Hrvatskoj!

Retko ko je očekivao da će Brazil biti taj koji će pokvariti stopostotan učinak Hrvata na Mondijalu, ali su „Karioke“ nadigrale protivnika i zaslluženo slavile – 29:26 (17:13).

Vodio je Brazil od prvog do poslednjeg trenutka utakmice, propustio priliku da mnogo ranije reši pitanje pobednika, da bi granitnom odbranom u poslednja tri minuta ipak stigao do prvih bodova u glavnoj fazi, a Hrvatsku ostavio na četiri.

HRVATSKA – BRAZIL 26:29 (13:17)

HRVATSKA: Šego (5 odb), Stevanović (3 odb); Duvnjak 6, Stepančić 5, Vida, Horvat 5 (1), Karačić 1, Blažević, Štrlek 5, Musa 1, Slišković, Cindrić 1, Mandić, Vranković 1, Šipić 1, Bičanić.

BRAZIL: Almeida (5), Tercariol (5); H. Teixeira, Valadao, Toledo 3, Santos 1, Pozzer 3, Borges 5, Chiuffa 1, V. Teixeira 3, Novais, Ponciano, Langaro 9, Nantes, Hackbarth 2 (1), Rodriguez.

Najlošiji nastup „Kauboja“ ovog januara u Nemačkoj manifestovao se kroz vrlo lošu igru u napadu – lošu organizaciju i realizaciju, a kada je voda ušla u uši, popustila je i, do ovog meča fenomenalna odbrana. Nije bilo ni uobičajnog učinka golmana Šega, što je za raspoložene Brazilce bilo više nego dovoljno da naprave iznenađenje.

Dva loše organizovana napada na samom početku, uz vođstvo Brazila od 3:1, bila su dovoljna da Červar odmah potegne za igrom 7 na 6, što se ispostavilo pogubnim. Par izgubljenih lopti, najčešće Duvnjaka, momci u žutim dresovima, maksimalno agresivni na lopti, kažnjavali su u roku od par sekundi, pogađavši praznu mrežu sa svoje polovine – 8:3.

Odustao je Červar od igre sa veštačkim viškom, promenio odbranu na 5-1, ali ništa nije pomoglo – Langaro je pronalazio rešenja iz pozicionog napada, a pred suprotnim golom nisu nuđena nova rešenja, pa je ubrzo na semaforu pisalo maksimalnih 11:5.

Neočekivana situacija zahtevala je napor više od četvrte selekcije sveta, ali su naleti dobre igre bili previše kratki. Do odlaska na odmor, Hrvatska je samo u jednom navratu smanjila na minus tri.

Početak nastavka bio je sličan startu utakmice. Ponovo je Hrvatska gubila lopte, a Brazil ekspesno kažnjavao – 21:15. Pre svega dobrom odbranom, granitnom tokom dobrog dela utakmice, i raspoloženom Terkariolu među stativama, južnoamerička reprezentacija je održavala komforno odstojanje sve do poslednje šestine utakmice.

Tada je Hrvatska uhvatila poslednji voz, doduše uz jak vetar u leđa sudija, koje su u minutu dosudila dva nepostojeća faula u napadu i omogućili lake kontre Hrvatskoj – 26:25 u 54.minutu. Međutim, taj nalet zaustavio je volšeban pogodak Tešeire za 27:25. Bilo je još dovoljno vremena do kraja za kompletan preokret, ali je Brazil odigrao fenomenalnu odbranu do kraja utakmice. Prepoznavši nemoć u napadu, Červar je ponovo ubacio sedmog napadača umesto golmana, ali je to još jednom donelo kontra efekat – izgubljena lopta i lak pogodak na drugoj strani, za konačno razrešenje dileme.

Ovim neočekivanim neuspehom, Hrvatska je umanjila šanse za plasman u polufinale, ali i dalje zavisi isključivo od svog učinka. Preostaju utakmice sa Francuskom i Nemačkom.