Rumunija posle drame savladala Mađarsku i poslala je u Prezident Kup - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaSP 2019 Rumunija posle drame savladala Mađarsku i poslala je u Prezident Kup

Rumunija posle drame savladala Mađarsku i poslala je u Prezident Kup

Poslednjeg dana grupne faze takmičenja, ostalo je još nekoliko nepoznanica, jedna od tih bila je baš grupa C, u kojoj su Mađarice i Rumunke u direktnom duelu odlučivale ko prolazi dalje, a Crnogorke i Špankinje igrale za prvo mesto u grupi i 4 boda u glavnoj fazi, dok je u prvom meču dana Senegal savladao Kazahstan.

Senegal – Kazahstan 30:20 (15:7)

Dve poslednjeplasirane ekipe u grupi C, Senegal i Kazahstan odigrale su utakmicu bez rezultatskog značaja, pošto su izgubile šansu za nastavak takmičenja u glavnoj fazi, te će tako takmičenje nastaviti u Prezident kupu. Senegal je u ovom meču bio bolji i tako došao do prve pobede na prvenstvu. Najefikasnija u redovima aričke selekcije bila je Dongu Kamara koja je postigla 8 golova, pored Kamare, velike zasluge za pobedu ima golman Senegalki, Hatadu Sako, sa 55% uspešnih intervencija. Kod Kazahstanki Dana Abilda je 7 puta tresla mrežu protivnica.

Rumunija – Mađarska 28:27 (10:16)

Kakva nedelja Kristine Neagu, samo 4 dana pošto je primila nagradu za najbolju igračicu sveta za 2018. godinu, Rumunka je svojim golom sa 7 metara postigla pobedonosni gol i poslala svoju reprezentaciju u narednu fazu takmičenja, dok će Mađarice morati da se zadovolje Prezident kupom. Iako je Mađarska  na kraju prvog poluvremena vodila 6 razlike i kroz celu utakmicu imala rezultatsku prednost, ni to nije bilo dovoljno za pobedu. Prelomni momenat susreta bio je 56 minut, kada je Rasmusen, selektor Mađarica zbog protesta dobio 2 minuta isključenje, pa je  morao da povuče igračicu sa terena i tako stovi veliku priliku da Rumunija konačno poravna rezultat, što se i desilo baš u tom periodu 27:27. U poslednjih 7 sekundi, Pristavita je uspela da iznudi sedemerac, a Neagu postigla pobedonosni gol, za prolaz dalje.

Crna Gora – Španija 26:27 (14:14)

Velika borba viđena je u utakmici dosada neporaženih selekcija grupe C, a iz tog duela Španija je izašla kao pobednik. U prvom poluvremenu gledali smo rezultatsku klackalicu, pa je tako posle pola sata igre na semaforu pisalo 14:14. U drugih pola časa videli smo igru u serijama, a Lavice su bolje otvorile drui period igre i nošene sjajnom Jovankom Radičević  na 15 minuta do kraja igre imale +4. Radičević je ujedno bila i najefikasnija igračica na susretu sa 7 golova. U trenutku kada je delovalo da će Crna Gora mirno privesti utakmicu kraju, usledila je serija 7:0 i Španija je za 10 minuta totalno okrenula utakmicu u svoju korsit bilo je +3 za njih. Nakon toga novi preokret, 3 gola Crnogorki za 2 minuta poravnale su razultat, pa je tako u poslenjih 20 sekundi na semaforu pisalo 26:26. Barbosa Kabral najbolja igračica Španije na ovoj utakmici uzela je loptu u svoje ruke, prvo je iznudila isključenje Jaukovićeve, te je tako Španija imala brojčanu prednost na terenu, što je sjajna Barbosa Kabral iskoristila i uputila neodbranjiv šut sa 9 metara, savladala Marinu Rajčić i poslala svoju selekciju u narednu fazu sa maksimalna 4 boda, dok će Crna Gora preneti 2.