Hrvatska sa +11 u Kragujevac - Balkan-Handball.com
Naslovna Ženski rukomet Hrvatska sa +11 u Kragujevac

Hrvatska sa +11 u Kragujevac

Reprezentacija Hrvatske, ubedljivo je savladala Srbiju 36:25 (16:14) u prvom meču kvalifikacija za Svetsko prvenstvo u Brazilu.

HRVATSKA – SRBIJA 36:25 (16:14)
VARAŽDIN – Gradska sportska dvorana. Gledatelja oko 2.500. Suci: Dobrovits i Tajok (Mađarska).
HRVATSKA: Grubišić (3+0), Jelčić (0+1), Žderić (6+0); Tatari 1/3, Kiridžić, Kožnjak, Golubić 4/5, Šerić, Gaće 0/1, Pušić 0/1, Horvat 6/6, Franić 10/11 (3/3), Penezić 3/7, Zebić 8/11 (45) Milanović Litre 4/5, Džono. SELEKTOR: Vladimir Canjuga.
SRBIJA: Tatalović, Đerić (5+0); Nikolić, Krpež 1/2, Lekić 7/10 (1/2), Števin 4/6 (3/3), Dmitrović, Damnjanović 3/7, Trifunović, Pop-Lazić, Luković 1/2, Cvijić 2/3, Živković 0/1, Nišavić, Liščević 5/6 (4/5), Bartošić 2/4. SELEKTOR: Duško Milić.
SEDMERCI: Hrvatska 8 (7), Srbija 10 (8).

ISKLJUČENJA: Hrvatska 8 minuta (Milanović Litre, Zebić, Golubić, Penezić), Srbija 6 minuta (Krpež, Luković, klupa).
KRETANJE REZULTATA: 3:1 (4'), 5:2 (6'), 6:5 (11'), 11:5 (16'), 14:9 (22'), 14:13 (26'), 16:14 (HT) – 19:14 (35'), 19:15 (36'), 21:15 (38'), 24:17 (45'), 26:19 (47'), 29:21 (52'), 31:22 (55'), 31:24 (57'), 36:25 (End)

Andrea Penezić je na kraju varaždinske balade rekla 'nisam nikad sumnjala u kvalitetu ove ekipe', ali malo tko je, poučen prošlošću hrvatske ženske rukometne vrste, pa onda i posljednjim nastupom na EP-u u Danskoj očekivao toliku prednost nakon prve utakmice dodatnih kvalifikacija za plasman na šampionat svijeta u Brazilu.

Prvo poluvrijeme je odigrano, Hrvatska je dobila Srbiju 36:25, drugo poluvrijeme je naredne subote u Kragujevcu i ako se Hrvatska ne utopi u dvorani 'Jezero', samo čudo može spasiti djevojke Duška Milića, a time vjerojatno i njegov posao.

Ali konačnih +11 malo tko je mogao predvidjeti i nakon prvog dijela. Hrvatska je, istina, otvorila utakmicu mnogo, mnogo bolje, iako su Grubišić i Jelčić na vratima bili samo 'dobri ribari' koji su često vadili lopte iz mreže. Ali ni Đerić nije bila puno raspoloženija, a srpska obrana nije znala kako zaustaviti Tatari, Penezić i Horvat, koje su razigravale krila i nepogrešivu Litre na crti.

Jedna utakmica je bila do 14:9, jedna u prvih 20 minuta do kada je Penezić zabila dva gola, izborila dosta penala, podijelila nekoliko lopti, a Maja Zebić kao možda mali faktor iznenađenja trpala sve što je stigla. Druga nakon tih 14:9…

Tada Milić odlučuje igrati flastera na Penezić. Odlučuje se u napadu malo kockati s mladom Liščević, a bez ljevaka na desnom beku. Znate kako je s kockom. Iako rijetko, ali nekad se okrene i na vašu stranu. Milić je u potpunosti dobio što je želio. Srbija se prvo dovukla na 14:13, igrala egal do kraja poluvremena i otišla sretna i raspoložena u svlačionicu. Čak i utišala nekih 2-3 hiljade navijača, predvođenih momcima koji su stigli busom iz Kutine. Oni su davali utakmici posebni štih, Varaždinci nikad nisu bili neki ludi navijači…

Ali drugo poluvrijeme je otišlo suprotno svih realnih smjerova i očekivanja.

– Drugo poluvreme jednostavno nisam mogao da verujem da možemo tako neborbeno odigrati, sa mnogo problema, s vrlo malo raspoloženih igrača za igra, za borbu. Tako da ovaj poraz…, mnogo mi teško pada – tužno je izgledao i zvučao Duško Milić nakon utakmice, nakon poluvremena iz noćnih mora, nakon onog što su mu servirale Kristina Franić i Lidija Horvat.

Milić je inzistirao na flasteru na Penezić, 'u jednom trenutku sam vratio u 6-0, ali je Penezić odmah zabila', i na tome je poginuo. Je li mogao nešto drugačije? Vjerojatno jest, on zna najbolje. Je li morao nešto drugačije? Apsolutno.

Franić i Horvat su dominirale terenom u nastavku utakmice, nakon što je Canjuga povukao svoj kockarski potez. Treći vratar, Marta Žderić od početka poluvremena. Kocka se isplatila, Marta je poskidala neke na početku, a onda rapsodije dvije ovosezonske igračice Metza.

Franić 9/10, Horvat 5/5 – da ne bude zabune, samo u drugom dijelu. Lidija je igrala jednu od onih utakmica, znate, kada sve što napraviš ispadne sjajno – šut 6/6, 4 asistencije. Te dvije cure su zabile 14 od hrvatskih 20 u nastavku. Jednom kada je krenulo srpsko nizbrdo, ni Lekić, ni Cvijić, ni Liščević koja je tako dobro promijenila ritam utakmice u prvom dijelu, nisu imali ideju, još manje realizaciju. A ni Duško Milić s njima.

– Znali smo da trebamo 2-3 super raspoložene igračice, te 4 koje će 'nositi vodu' – slikovito je pričao Canjuga.

– To smo i dobili. Osim golmanica praktički sve ostalo je bilo besprijekorno.

Litre i Penezić su se hrvale sa Cvijić na crti, ali je i Cvijić dobila jako puno lopti (uglavnom od Lekić) koje nisu bile upotrebljive, koje su joj suigračice dodavale tako da su išle točno na nju, a ne razvlačile obranu i stvarale joj prostor.

Napad nije išao, a obrana nije postojala. Hrvatska je u napadu lakoćom zabijala, lopta je išla prilično brzo, nikakvih problema, čemu svjedoči i 36 golova, ispred Đerić nije bilo.

Bez obrane se ovakve utakmice ne pobjeđuju…

– Sigurno da možemo igrati puno bolje, ali je nerealno pričati o stizanju 11 razlike – iskren je bio Milić, uz dodatak:

– Mada nada umire poslednja.

Bude li hrvatska vanjska linija ponovila izdanje, a srpska obrana se opet ne pojavi na utakmici – nada je odavno umrla.

– Mi sigurno nećemo ići braniti rezultat, idemo i u Kragujevac neizgubiti – zaključio je jedan od dobitnika dana, hrvatski šef struke Vladimir Canjuga. (M. Krasić)

INFO UTAKMICE:
– Milić otvorio sa 6-0, sa Lekić, Cvijić i Damnjanović u sredini obrane
– Canjuga na početku krenuo sa 6-0, mijenjao Franić i Horvat obrana-napad
– Hrvat
ska zabila 5 gola u prvih 6 minuta (5:2)
– Jelčić u 12. minuti ušla umjesto Grubišić i obranila penal Lekić, Canjuga je ostavio na golu, napad poslije Lekić izgubila loptu
– Milić u 14. umjesto neprimjetne Živković uveo Števin na desnog beka
– u 20. minuti Liščević flastera na Penezić, koja je do tada zabila dva gola i izborila dva penala, Liščević je osim toga pokrenula Srbiju u napadu
– Grubišić se vratila u 23. minuti, Jelčić bez obrane u tom periodu
– Lekić pri jednom pokušaju šuta kroz zonu u 26. minuti lakše ozlijedila šutersku ruku
– Srbija od 22. do 27. sa 14:9 došla na 14:13
– Zebić u 30. promašila penal, Grubišić i Jelčić 4 obrane, Đerić 3 – poluvrijeme: 16:14
– Hrvatska nastavak otvorila s trećom golmanicom, Martom Žderić
– Srbija prvi gol u nastavku u 36. minuti (19:15)
– Penezić (zbog flastera) bez gola još od 3. minute (1 do kraja), ali 4 izborena penala, Horvat nezadrživa u nastavku (5/5)