Španija na EP, Srbija ni bliže ni dalje! - Balkan-Handball.com
Naslovna Ženski rukomet Španija na EP, Srbija ni bliže ni dalje!

Španija na EP, Srbija ni bliže ni dalje!

Posle dva poraza od Španije, reprezentacija Srbije nije ni dalje ni bliže Evropskom prvenstvu u Danskoj i Norveškoj. Utakmice sa vicešampionkama Evrope su i prosečnom gledaocu pokazale da srpski tim snagom volje i borbenošću do krajnjih granica, zaista može nadoknaditi brojne propuste u igri, ali jedno je do kraja ostalo nepokriveno. Izostanak Andree Lekić se nikako nije dao nadomestiti i to je bio ključ. Dobra partija srpskog tima u nedelju u Esteli, jeste donela poraz, ali i nadu da ekipa Duška Milića po povratku glavnog pokretača igre može ravnopravno da se nosi sa najboljim ekipama Starog kontinenta..

Srbija je odlično počela utakmicu u Esteli. Stečena prednost na startu od 4 gola(1-5), ulivala je optimizam, ali Španija je vrlo brzo serijom golova vratila rezultat u egal (5-5). Naredni minuti doneli su smenjivanje u vođstvu, a poslednju prednost Srbiji donela je Števin kod 7-8 u 15 minutu. Prestrogo isključenje Bartošić  na početku 20 minuta, Španija koristi da brzim golovima prvi put ode na +3(12-9). I pored obnovljene povrede prilikom jedne odbrane, Tomašević nije dozvolila više što je iskorišćeno za trenutno smanjivanje prednosti golom Cvijić iz penala na 12-11. Nove lako izgubljene lopte i nesporazumi u napadu omogućili su novi španski nalet koji je prednost popeo na +4, dva minuta pred kraj poluvremena. Golom Damnjanović, Srbija odlazi na odmor sa tri gola minusa, 15-12.

Početak drugog poluvremena izabranice Duška Milića iskoristile su da dobrom odbranom i pravovremenim startovima(gde je posebno dobra bila Krpež), uz odbranjen penal Đerić, smanje prednost, da bi Bartošić u 38.minutu sjajnim golom donela izjednačenje 16-16. Ipak brzi gol Pene i isključenje Damnjanović ponovo daju krila domaćoj ekipi. Usledio je period totalno neorganizovanih i komplikovanih napada Srbije u kombinaciji sa "dodavanjima" do Navaro na golu, što je rezultiralo sa velikih +6 za domaću selekciju u 47 minutu(24-18). Milić je tada uzeo minut odmora, vratio Vučković na srednjeg i srpski tim je ponovo ličio na prilično uigran tim. Prvo je Bartošić pogodila posle utrčavanja na crtu, da bi ukradenu loptu u sledećem napadu materijalizovala Vučković u prepoznatljivoj akciji za 24-20. Đerić je zatim odbranila šut spolja, Krpež u lepoj akciji pobegla čuvaru na crtu i pogodila, a Damnjanović posle još jedne složene odbrane Srbije naterala Duenasa da zatraži tajm-aut kod 24-22 u 54.minutu. Pena je odmah odličnim šutem sa devet metara prekinula seriju srpskog tima, da bi novo isključenje u narednim minutima(Krpež, 57.min), bilo maksimalno iskorišćeno za atraktivnu završnicu domaćih uz gol Mange iz cepelina. Konačan rezultat postavila je Cvijić golom iz penala za 29-25.

Španija – Srbija 29-25(15-12)

Španija: Navarro, González, Barnó 3, Martín 5, Cuadrado, Mangué 7, Pinedo 6, Begoña Fernández 2, Pena 3, Beatriz Fernández Benzal Alonso 3, Chávez, Ortuño
Srbija: Đerić, Tomašević, Krpež 3, Števin 4, Damnjanović 6, Vučković 2, Cvijić 6, Bartošić 3, Popović, Matić 1, Trifunović, Pop-Lazić, Đordević, Filipović.
Kretanje rezultata: 1-3, 4-5, 7-7, 10-9, 12-10, 15-12(poluvreme), 16-14, 18-16, 22-18, 24-19, 25-23, 29-25 (kraj).

Španija je dvostrukom pobedom nad Srbijom praktično obezbedila plasman na Evropsko prvenstvo dok Srbiji ostaje da pobedom nad direktim rivalom Turskom, u poslednjem kolu nastavi kontunuitet odlaska na kontinentalnu smotru najb