Srpkinje na EP! - Balkan-Handball.com
Naslovna Ženski rukomet Srpkinje na EP!

Srpkinje na EP!

U fantastičnoj atmosferi zaječarske hale sportova, pred 3000 sjajnih navijača, reprezentacija Srbije je izborila plasman na Evropsko prvenstvo u Makedoniji. U završnici za infarkt, Srpkinje su uspele da dođu do +3, 31:28 (17:13) i tako neutrališu prednost selekcije Holandije iz prvog meča (24:25). Kada su nemačke sudije označile kraj susreta, nastalo je veliko slavlje, koje će u Zaječaru trajati do duboko u noć.

Srbija je sjajno otvorila meč. U 6. minutu je već bilo 3:0, zahvaljujući het-triku Andree Lekić. Ubrzo se Holanđanke bude i već u 8. minutu je 3:3. Rezultatska klackalica traje do 15. minuta, kada Lekić ponovo vezuje tri gola, i na prvi tajm-aut, ekipa Časlava Dinčića odlazi sa +3, 9:6 (18.). Takav odnos snaga ostaje do poluvremena, na koje odlazimo sa 17:13, zahvaljujući golu Jelene Erić u poslednjoj sekundi preko bloka Holanđanki.

Drugo poluvreme sjajno otvara Tanja Medved sa tri vezana pogotka, posle kojih na semaforu stoji 21:16, a Jelena Erić povećava na rekordnih +6, 22:16 (37.) Kada se činilo da su Holanđanke gotove, Rajović maši zicer, naše igračice ulaze u seriju grešaka i isključenja, posle kojih se gošće vraćaju u život na 23:20. Dolazimo do 25:20 zahvaljujući akrobaciji Bilje Balać, ali zatim sledi neverovatan pad u igri Srpkinja, koji rezultira totalnim egalom u 52. minutu, kada Dinčić traži minut odmora. U 57. minutu je 28:28, a onda sve u svoje ruke uzima Tanja Medved sa dva sjajna gola, koji prave delirijum u hali. Slađana Đerić, u svom rodnom gradu, brani dve vezane lopte, da bi Jelena Erić stavila uzvik umesto upitnika na pitanje – Ko ide u Makedoniju!

Srbija – Holandija 31:28 (17:13)

SRC "Zaječar" (Pod Kraljevicom) – Gledalaca 3000
Srbija: Paplacko (8 odbrana), Popović 1, Koperec, Lekić 6, Števin 2, Milošević 1, Damnjanović, Đerić (4 odbrane), Balać 2, Erić 10, Tomašević, Rajović 2, Medved, 6, Veraja 1
Holandija: Klun 9 odbrana, Bovenberg 2, Fejen 3, Roben 1, Hilster 2, Pap, Din, Lamen 6, Karsten 3, Viser 1, Homfan 2, Van Der Visel 5.

Selektor Holandije, Sjors Rottger:

-Bila je ovo dobra utakmica, prava internacionalna. Prvih 45 minuta nismo igrali tako dobro, ali u jednom trenutku smo uspeli da izjednačimo i to je bilo sjajno za nas. Srpski tim je bio nervozan u završnici, mi to nismo iskoristili, a morali smo. Sjajna atmosfera na utakmici. I na tribinama i na terenu. Najvažniji pogodci srpskog tima su bili na kraju i pravi tim je zasluženo pobedio. Kao što sam rekao ranije, mislim da smo jednaki po kvalitetu i imali smo odličnu utakmicu u Holandiji. Nažalost samo jedna ekipa može da ode na prvenstvo i to je uradila bolja ekipa. Želim da se zahvalim na dobrodošlici koju smo imali, sve je bilo jako dobro organizovano i voleo bih da se opet sretnemo u budućnosti. Samo da mi tada pobedimo, nadam se(smeh).

Kapiten Holandije, Lamajn Diane:

-Znali smo da nas očekuje težak posao u ovom meču jer smo u Holandiji pobedili samo sa golom ralike. Znali smo da će biti puno publike i da će publika biti osmi igrač Srbije. To je Srbija iskoristila na najbolji mogući način. Težak meč, sličan onom u Holandiji, ali izgubili smo na kraju. Bili smo veoma blizu cilja u uzbudljivom finišu, ali nismo uspeli. Čestitam Srbiji, zaslužena pobeda.

Jelena Erić, jedna od junakinja meča:

Samo bih se zahvalila publici na zaista spektakularnom bodrenju. I hvala Zaječaru na gostoprimstvu. Ovaj grad je poslednjih sedam dana živeo samo i isključivo za nas. To je bilo zaista nešto neverovatno. Hvala svima!

Selektor Srbije, Časlav Dinčić:

-Znao sam da će biti teška utakmica. Te igračice sa zapada igraju u istom ritmu, bez straha i ako povedu sa 5-6 golova razlike nisu u euforiji što se nama desilo. U periodu oko 50 minuta smo malo nekoncentrisano odigrali par napada, napravili par grešaka i to normalno ne sme da se dozvoli. Mi smo sebi to dozvolili i vratili smo Holanđanke u igru. Odsecanjem odbrane 5-1 prema njihovoj najboljoj igračici Wisel koja nam je pravila probleme u saradnji sa pivotmenom Lamajn, naterali smo ih da naprave par grešaka i vratili smo se u igru. Videli smo da su za ovakve utakmice potrebne iskusne igračice i to su odradile baš onako kako treba Jelena Erić i Tanja Medved. Mlađim igračicama treba još puno ovakvih utakmica u karijeri i to se radi kroz igru. Iskoristio bih ovu priliku da se zahvalim ljudima koji su nam puno pomogli, od ljudi iz saveza koji su nam omogućili sve uslove koje treba da imamo. Zahvalio bih se ljudima u Vrnjačkoj Banji, ljudima ovde u Zaječaru i divnoj publici. I naravno našim familijama. Neke igračice su došle na okupljanje pravo iz inostranstva, bile su samo par sati sa svojima i već su došle da igraju za svoju reprezentaciju. I tako se pravi taj kult reprezentacije, mislim da smo to dobili. Dobili smo borbenost, pre svega, što nam je falilo u igri zadnjih par godina. Atmosfera je dobra, a to što nismo uigrani, za to nam treba vremena. Treba nam 50-60 utakmica da bi nešto ozbiljnije uradili, ali ovo je veliki korak za ovu ekipu.

Na pitanje da li računa za EP na bronzani trio sa SP u Italiji(Medved, Paplacko, Balać), Dinčić je odgovorio:

-U sportu se meri učinak, a ne godine. Nemačka je bila svetski prvak sa četiri igrača koji su imali po 38 godina. Onaj ko to bude radom zaslužio, biće tu. Paplacko je najbolji golman naše lige. Medved je odlično odradila svoj posao danas, a davno je završila sezonu sa svojim klubom. Evo Erić je najbolji bek u Danskoj, ima 28 godina. Najbolje godine za rukomet. Prvenstvo joj se završilo pre skoro dva meseca, a radila je samostalno i dalje, da bi došla ovde da da sve od sebe i pokaže koliko joj je stalo da igra za ovu državu.

Pitanje za Jelenu Erić odnosilo se na finiš utakmice, kada su sve lopte išle upravo ka Erić i Medved, možda i u situacijama kada je bilo i drugih rešenja.

– Meni nije problem kada u odlučujućim momentima lopta ide ka meni. Ne smatram to problemom i mislim da svojim primerom treba da pomognem mlađim igračicama da dođu do nivoa da same odlučuju o tome. Ne znam na šta mislite konkretno, ali možda jednostavno nisu dobro sagledale tu povoljnu situaciju. Nadam se da sledeći put hoće sigurno(smeh).

Nadovezao se selektor rečima:

-Nismo imali desnog beka praktično u napadu danas, tako da je sav teret pao na Medved i Erić, kao i na pivotmene. Števin je svoj posao u odbrani odradila maksimalno, najbolje što je mogla, u napadu još uvek fali iskustvo. Popović je jednostavno imala loš dan. Lekić povređena. Damnjanović će trebati još godinu dve da stekne iskustvo, velika je razlika u relaciji liga-Evropa. Nismo smeli sebi da dozvolimo onaj pad, mašili smo zicere, bilo je opet 4-5, bilo je i tehničkih grešaka. To je sport, rukomet, to je
kocka. Mi smo se na kraju kockali, ušli u rizik,ali i dobili utakmicu. Zasluženo idemo na Evropsko prvenstvo.