Hrvatska posustala u najvažnijoj utakmici, Mađarska u četvrtfinalu - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan Hrvatska posustala u najvažnijoj utakmici, Mađarska u četvrtfinalu

Hrvatska posustala u najvažnijoj utakmici, Mađarska u četvrtfinalu

Stefan Branežac

Hrvatska je izgubila najvažniji meč na Svetskom šampionatu u Skoplju. Izabranici Siniše Markote stali su osmini finala, bolji od Hrvata bili su reprezentativci Mađarske, rezultatom 23:27 (12:13).

Utakmica dva rivala donela je veliku borbu, dobre role golmana i rezultatske preokrete. Hrvati su imali dva loša perioda igre u oba poluvremena i čini se da ih je to koštalo daljeg plasmana i borbe za medalju. Mađare u četvrtfinalu očekuje duel sa selekcijom Nemačke.

Loša realizacija na početku susreta dovela je Hrvatsku u situaciju da „vija“ rezultatsku prednost Mađara, koji su  nošeni golovima Aleksa Bognara i odbranama Krištofa Đera, u nekoliko navrata imali prednost od četiri gola. Kombinovao je strateg Hrvata, Siniša Markota, tražio dobitnu postavu, a poslednji minuti prvog dela igre pripali su njegovoj ekipi. Najbolji strelac mladih „kauboja“, Fran Mileta, doveo je svoj tim na gol zaostatka, a da rival ne uhvati u potpunosti rezultatski priključak pibrinuo se golman Mađarske, Đer, dobivši duel oči u oči sa Antom Ivankovićem. Nakon 30 minuta igre, bilo je 12:13 na semaforu.

Uvodni minuti nastavka, doneli su i prvo vođstvo Hrvatske, zahvaljujući Mileti i Sinčiću. Činilo se da balkanska selekcija u tim trenucima drži stvari u svojim rukama, međutim, ubrzo je usledio odgovor Mađara. Momci u crveno-zelenim dresovima vratili su prednost na svoju stranu u 42. minutu i nisu je ispuštali do kraja susreta. Hrvati su disali za vrat rivalu, a ključni trenutak meča desio se u u samoj završnici susreta, kada je golman Mađarske, Benedek Nađ, zaustavio udarac Martinovića posle cepelina. Nominalni gost je uvećao prednost do kraja utakmice, za konačnih 27:23.

Kružni napadač Đanfranko Pribetić postigao je šest golova za Hrvatsku, dok se Fran Mileta pet puta upisao u listu strelaca. Mađare je do pobede predvodio Huba Vajda sa šest pogodaka.