Crnogorke savladale Švedsku i ispunile cilj! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaSP JAPAN 2019 Crnogorke savladale Švedsku i ispunile cilj!

Crnogorke savladale Švedsku i ispunile cilj!

OGNJEN BORJANOVIĆ

Poslednjeg dana u drugoj grupi glavne faze Svetskog prvenstva gledali smo tri izuzetno zanimljive utakmice. Rusija je pregazila Španiju i nanela joj prvi poraz turniru i to poraz od 10 razlike. U drugom meču Japan je deklasirao Rumuniju u utakmici bez rezultatskog značaja. Program u grupama zatvorio je duel između Crne Gore i Švedske. Šveđankama je trebala minimalna pobeda kako bi izborile polufinale, međutim danas fantastične Lavice im to nisu dozvolile. Crnogorke su upisale još jednu pobedu i tako zakaze meč sa Srbijom u borbi za peto mesto. A obe Ex-YU selekcije su izborile kvalifikacije za Olimpijske igre.

Rusija – Španija 36:26 (16:12)

Efektno, brzo i lako Ruskinje su izašle na kraj sa protivnikom, kao uostalom i sa svim dosadašnjim rivalkama. Danas je Španija bila žrtva, a ovaj poraz je mogao da ih eliminiše iz borbe za medalje, pošto im je 10 golova zaostatka iz ove utakmice upropastilo gol razliku. Povele su Špankinje sa 2:0 u drugom minutu meča, ali od tog trenutka pa sve do poslednjeg sudijskog zvižduka Ruskinje su bile neumoljive. Najraspoloženija igračica bila je Jaroslava Frolova koja je opet bila bez promašaja – 9/9, a pratila je Ana Vjahareva sa pet golova. Procenat šuta ruskog tima iznosio je 72%. Kod Španije najviše pogodaka postigla je Kabral Barbosa šest, a golmani tima sa Pirinejskog poluostrva imali su tek 5 uspešnih intervencija.

Rumunija – Japan 20:37 (8:18)

Efektno se domaćin prvenstva Japan oprostio od tunira. Japanke su deklasirale Rumuniju sa 17 razlike, a u ovako ubedljivoj pobedi najviše se golovima istakla Haruno Sasaki sa osam, pratila je Jui Sunami sa sedam. Meč je bio rešen već posle prvih pola sata igre, a prednost je u nastavku samo rasla, da bi na kraju dostigla tih 17 golova prednosti. Kod Rumunki Gabrijela Perjanu četiri puta je tresla mrežu rivala.

Crna Gora – Švedska 26:23 (12:12)

Kumamoto

Park Dom

Gledalaca – 1926

Sudije : Garcia M (ARG) / Paolantoni M (ARG)

Crna Gora: Radičević 5, Jauković 2, Klikovac 5, Brnović 3, Mehmedović 7, Despotović 2, Raičević 2.

Švedska: Melegard 4, Stromberg 1, Blom 7, Petren 4, Gulden 2, Landkvist 2, Hagman 2, Masing 1.

Semafor: 0:2(2.), 3:3(7.), 6:6(12.), 6:9(18.), 9:10(23.), 12:12(29.), 16:13(37.), 17:16(44.), 21:19(51.), 23:19(56.), 26:23(59.).

Duel koji je privukao najviše pažnje igrao se između selekcija Crne Gore i Švedske. Šveđankama je pobeda bila potrebna kako bi igrale polufinale, pošto im je poraz Španije odgovarao, dok je Crnoj Gori bila neophodna pobeda kako bi osigurao borbu za peto mesto, ali i kvalifikacije za Olimpijske igre u Tokiju sledeće godine. Crnogorke koje sa klupe predvodi Šveđanin Per Johanson uspele su da upišu još jednu pobedu, te je tako Johanson poslao svoje zemljakinje na megdan Nemačkoj. Prvo poluvreme igralo se gol za gol, do trenutka kada je Švedska napravila seriju i pobegla na +3. Ipak su Lavice uspele da dostignu to i na pauzu se otišlo sa nerešenim rezultatom – 12:12. Drugo poluvreme potpuno je pripalo Crnogorkama koje su posle sedam minuta igre otišle na ispostaviće se nedostižnih tri razlike. Nezaustavljiva bilo je Majda Mehmedović, levo krilo reprezentacije Crne Gore sa sedam golova iz jedanaest pokušaja, a pratile su je Jovanka Radičević i Andrea Klikovac sa po pet pogodaka. Veliku ulogu u bitnoj pobedi imala je Marta Batinović, golman Lavica. Ona je imala 46% uspešnih intervencija.