Kolumna Aleksandra Brkovića: Nije htjela, Sarajevo ljubavi moja... - Balkan-Handball.com
Naslovna Analize Kolumna Aleksandra Brkovića: Nije htjela, Sarajevo ljubavi moja…

Kolumna Aleksandra Brkovića: Nije htjela, Sarajevo ljubavi moja…

9 komentari

Bosanskohercegovački rukometaši su kao u rečima pesme Kemala Montena „strasno prošli“ kroz ovo prvenstvo, na njemu „ostavili trag“ i iako nisu prošli u osminu finala nemaju razloga da budu razočarani. Sarajevo i ostali gradovi širom federacije su apsolutno ponosni na izdanje svojih rukometaša, naravno imaju za čim da žale, ali za jednog debitanta, sa puno mladih igrača, neiskusnih za ovakva takmičenja, uradili su skoro sve što je do njih. Kada kažem skoro sve, naravno mogli su da budu precizniji, bolji u ovom ili onom elementu, ovde ili onde, ali za sve prikazano na ovom SP – KAPA DOLE!

Pre nekoliko godina, u razgovoru sa Aleksandrom Rogićem, asistentom tadašnjeg selektora fudbalske reprezentacije Radomira Antića, koji je bio zadužen za video analizu, čuo sam kako „Antara“ prati utakmice vikendom. Obzirom da živi u Španiji, na nekoj od televizija uvek je prenos fudbala pa gleda dve na dva TV-a, a dve na dva kompjutera. U isto vreme. Naravno, fudbal nije toliko dinamičan kao rukomet pa može da se tako prati, ali me ovo praćenje utakmica Svetskog prvenstva nas koji nismo u Dohi malo podseća na tako nešto. Ne smem da kažem da stižemo fudbal (nećemo nažalost nikad), ali napredujemo.

Makedonija je drmala Hrvate dugo, pritiskala, duvala za vrat, ali…Ali pobednički mentalitet i preveliki respekt protivnika je prednost jedne Hrvatske i odvaja ih od drugih i kada su im rivali blizu kao sada Makedonci što su bili. Kada 12 minuta ne date gol u jednoj utakmici gde je svaki napad važan i u tom periodu vam protivnik, koji je favorit, napravi 5-0, onda ne možete puno da očekujete. Dobro je Hrvatska skupila sredinu odbrane pred kraj prvog i celo drugo poluvreme i po meni time pobedila. Ono što je prošlo Alilović je kupio, vraćao brzo u igru pa je kontra i prvi talas Hrvatskoj olakšao napad. Samo 6 golova sa bekovskih pozicija za Makedoniju je malo za teškog protivnika. Pre dve, tri godine jedan trener sa naših prostora mi je rekao da kada ta neka ekipa (da ne pominjem imena) vidi „hrvatske kockice“ već joj se muti pred očima i unapred gubi. Bojim se da se to dešava mnogima sa ovih prostora, na žalost. Tih nekih, ne Hrvata naravno.

Španija, za sad jedina iz grupe A, čuva čast nacionalnog rukometa. U teškoj, preteškoj utakmici, u svakom pogledu, potvrdili su reputaciju i biće zanimljivo videti da li će doći do kruga i kako onda ako ih Slovenci pobede.

Lepo ja rekoh da ako Gajo ne da svojih petnaestak ništa od Slovenije. Dobro ovog puta je bio skromniji, samo dvanaest, ali definitivno je to jedan od igrača koga nisam voleo da vidim na suprotnoj strani. U dve sezone Lige Šampiona tj.u 4 utakmice, dao nam je preko 30 golova i apsolutno poslednjih sezona je prava gol-mašina.

Gledajući utakmice, najveći fokus mi je bio na Hrvatska-Makedonija pa ne smem da se usudim da komentarišem suđenje na utakmici BiH-Tunis, što inače i ne radim, a to kažem zbog svih naslova i objava koje čitam po sajtovima i društvenim mrežama gde se kritikuju portugalske sudije. U poslednjih sedam minuta, kada su Hrvati već mirno privodili svoju utakmicu kraju, prešao sam na BiH-Tunis. BiH je izjednačila i povela dva. I onda kraj. U tim momentima neka isključenja, možda rani tajm-aut (56:09) sa dva igrača manje i dva zicera uz jedno probijanje pogurala su Tunis do pobede. Ne smem ostalo da komentarišem, jer nisam sa punom pažnjom gledao da bih mogao da odredim svoje mišljenje o kriterijumu, ali nažalost po BiH time se završilo nadanje u prolaz dalje. Kao što sam rekao, igrali su borbeno, srčano, neke reče da su bili i previše fini za ovakvo takmičenje, ali kao što maestralni Ivan Karačić reče „sledeće godine je Evropsko prvenstvo“ tako i jeste i želim im kontinuitet velikih takmičenja pa će doći i rutina, a sigurno i autoritet u očima svih ostalih.

Otišao je Veliki Kemal Monteno, boriće se BiH i za njega za osvajanje utešnog Prezident kup-a.