KOLUMNA MATJAŽA TOMINECA: Bod koji nisam očekivao - Balkan-Handball.com
Naslovna Analize KOLUMNA MATJAŽA TOMINECA: Bod koji nisam očekivao

KOLUMNA MATJAŽA TOMINECA: Bod koji nisam očekivao

Reprezentacija Španjolske ( Svjetski prvaci 2013, brončani na EP 2014 ) bili su protiv reprezentacije  Slovenije favoriti.  Sloveniji ni na jednom EP, SP ili olimpijadi protivŠpanjolcima dosad nije uspjelo uzeti bod.

Slovenci su ušli u utakmicu vrlo motivirani, a Španjolci su nekako malo podcjenili Sloveniju. Znali su, da ima Slovenija dobru reprezentaciju, ali svejedno ne toliko jaku da bi jih mogli pobjediti.

Trener Cadenas nije počeo sa najjačom postavom jer je najverovatnije htio malo odmoriti neke igrače, pa je počeo sa Mingediom na srednjem vanjskom i mladim del Arco na lijevom beku. U toku utakmice je pravio neke čudne izmjene kao da je bio siguran, da če doči njihovih 5 minuta kad če okrenuti rezultat i pobjediti utakmice.

Utakmica je tek počela, a Del Arco je puknuo vec dva puta preko gola,Mindegiji nije uspjelo u napadu povezati ekipu…i tako su koncentrirani Slovenci brzo poveli 6:2.  Da spomenem da na golu nije počeo  jedan od najboljih svjetskih golmana Šterbik, slovenski »krvnik« na SP 2013 u Španiji, nego Perez de Vargas koji u prvom poluvremenu na sreču nije našao pravu formu.

Vujovič je dobro pripremio ekipu (taktiku) za tu utakmicu. Jaka 6:0 odbrana sa prelaskom u 5:1 (Žvižej na špici) sa brzom transakcijom iz obrane u napad omogučila je puno »lakih« golova. Tako je Slovencima uspjevalo, da španjolski specijalisti za odbranu  Moros i Guardiola nisu mogli ulaziti.

Svoj doprinos,posebno u prvih 15 minuta, dao je Borut Mačkovšek, koji je postigao par pogodaka sa 9 metera, što je obradovalo sve suigrače i posebno Vuju, koji mu je opet dao šansu. Vuja nije bio zadovoljan s učinkom Škofa, kojeg je zamjenijo Skokom. Brzo je nanizao par odbrana, a posebno bitna je bia odbrana sedmerca u zadnjoj sekundi poluvremena, kada bi se Španjolci približali na »samo« dva gola.

Od početka je organizaciju napada vodio Bombač i to vrlo uspješno, najprije sa »Mačkom« , a poslije sa Skubetom na ljevom vanjskom, te Kavtičnikom ili Miklavčičem na desnom vanjskom. Na desnom  krilu je prvo poluvremeigrao Marguč, a drugo Gajič. Na lijevom krilu je vrlo dobro igrao Žvižej, koji je svoju ulogu u odbrani obavio odlično. Na crti je najviše vremena odigrao Gaber, koji je bio uz to i odličanu obrani. Da bi se malo odmorio, su ga povremeno zamenjivali Poteko i Blagotinšek.

Vrlo dobro je funkcionirala vanjska linija sa Skubetom, Bombačem i Kavtičnikom, sve do par minuta do kraja. Ako bi u zadnjim minutama susreta Slovenci odigrali jošmalo duže i pametnije, sigurno bi pobjedili.

Iako je Bombač odigrao jednu zaista dobru utakmicu sam mišljenja, da bi Vujovic u nekim delima utakmice trebao staviti iskusnog Zormana.

Što se tiče slovenskog napada posle time-outa na +1 40 sekundi prije kraja: Siguran sam da je dogovor na time out-u bio drugačiji ali u prevelikoj želji došlo je do nepotrebnog šuta u blok i brže kontre Španjolaca ,kojeg je Ugalde uspješno završio. Uz to je Kavtičnik dobio još  crveni karton, što znači da će morati  možda narednu utakmicu pauzirati.Posle odigrane utakmice Slovenija je mogla žaliti za drugim bodom kojeg je imala več u džepu. Pobjeda bila bi zaslužena. Šta je tu je. Ipak je to jako bitan bod!

Da spomenem, da su suci u jednom jako bitnom trenutku vratili loptu Španjolcima za koju ja mislim, da bi trebala ići u ruke slovenskim igračima. Videlo se i po reakciji Vuje i klupe da bi tu loptu trebali dobiti Slovenci.

Kompliment Crnogorcima

Obradovićevi igrači pokazali su odličnu igru protiv velikog favorita iz Danske. Dobro su se držali dugo vremena, morali zbog povreda mjenjati u obrani i do tri igrača i zaista namučili Dance.Šteta što nisu uzeli bar bod. Svejedno veliki kompliment dečkima iz Crne Gore, koji imaju sa odličnim trenerom  Ljubom Obradovičem veliku perspektivu.

Pobjedio je sretniji

Utakmica bila je svih 60 minuta izjednačena. Srbija je kontrolirala veči dio utakmice, vodila  i sa dva gola razlike, ali nije izdržala da pobjedi sa golom razlike i prođe u naredni krug. Teško je bilo šta drugo komentirati osim toga da mi je več prije duela bilo jako žao jer se znalo da će jedna reprezentacija sa naših prostora ispasti. Pobjedio je sretniji.

Pozitivna Srbija

Drago mi je što se Srbija prezentirala kao »ekipa« i igrala dobar rukomet. Moram da spomenem,da je Nenadić, kojeg smatram več dugo godina za jednog od boljih srednjaka u Evropi, odigrao vrlo dobro prvenstvo, i velika je šteta da zadnjih par godina nije igrao za  Srbiju.

Pregazili Island

Hrvatska je pokazala karakter i pravo lice na utakmici protiv Islanda. Babićevi igrači od prve sekunde bili su jako motivirani i koncentrirani. Brzo su poveli i nastavljali tako i nisu popustili ni u jednom trenutku. Islandjani su izgledali totalno izgubljeni i bez ideja.

Ova pobjeda Hrvatima je jako bitna za samopouzdanje jer ih čekaju teški protivnici.